30. 03. 2022

Potřetí o koš

Ani ve třetím venkovním utkání v řadě Beksa nedokázala zvítězit. Na palubovce druhé Opavy domácímu favoritovi srdnatě vzdorovala, leč potřetí za sebou prohrála o 2 body...

13. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Opava vs. BK Pardubice 88:86
(22:19, 26:30, 17:19, 23:18)

Do hry se sice vrátil uzdravený rozehrávač Petr Šafarčík a svoji premiéru v pardubickém dresu si odbyl ukrajinský rozehrávač Anatoliy Shundel, ovšem trenéři Dino Repeša s Adamem Konvalinkou neměli ani tentokrát k dispozici kompletní sestavu, neboť vinou zdravotních problémů do utkání nemohli zasáhnout jiní perimetroví hráči Michal Svoboda s Davidem Pekárkem, dlouhodobě je zraněn Josef Potoček. Po krajně nepovedeném začátku, kdy jsme velice rychle nabrali dvoucifernou ztrátu, jsme po celý zbytek zápasu hráli výborný part, po přestávce jsme dokonce většinu času vedli, ale koncovku lépe zvládli Slezané. "Domácí vedli 11:0, ale udělali jsme nějaké změny a zbytek utkání už byl hodně vyrovnaný," podotkl trenér Dino Repeša.

V úvodní tříminutovce bylo z našeho pohledu všechno špatně. Minuli jsme prvních 7 střel z pole (!), naopak domácí se hned čtyřikrát prosadili z pole a dvakrát z čáry trestného hodu, díky čemuž velmi rychle vedli 11:0. A aby toho nebylo málo, v tomto úseku zápas skončil pro Antonia Vrankoviće, jenž v podkošovém souboji utržil ránu do obličeje a musel odjet do nemocnice na šití. Postupně jsme se ale dostali do hry a do konce 10. minuty jsme se přitáhli na rozdíl jediného koše.

Druhá čtvrtina už patřila nám. Na útočné polovině hřiště jsme si pomohli přesnou střelbou z dálky a díky několika získaným míčům v obraně i jednoduchými body z rychlých protiútoků.

Mezi 13. a 14. minutou Tomáš Vyoral (1) a Phil Henry (2) trefili tři trojky a srovnali jsme průběžný stav na 31:31, v 19. minutě, díky dvěma získaným míčům v obraně, nás Tomáš Vyoral s Petrem Šafarčíkem dvěma koši z brejků vůbec poprvé poslali bodově dopředu. Mírný náskok jsme si drželi i během třetí části, přičemž nejvyšší rozdíl - šestibodový - platil 12,5 minuty před koncem po koši Tomáše Vyorala (60:66).

Na startu poslední čtvrtiny domácí dvěma tříbodovými akcemi (Markussonovým košem s faulem a Gniadkovou trojkou) otočili na 71:70, ale v polovině 33. minuty nám Anatoliy Shundel svojí třetí trojkou vrátil vedení (71:75), které jsme drželi ještě 2,5 minuty před koncem (stav 81:82). Do poslední minuty se šlo za nerozhodného stavu 85:85, ale poslední slovo si vzal opavský lídr Jakub Šiřina, jenž nájezdem (a jednou šestkou za faul při střelbě) dal svému týmu rozhodující výhodu do koncovky. "Netrefili jsme několik otevřených střel a také sedm trestných hodů, to byl důvod naší prohry," řekl dále Dino Repeša. "Pozitivní je, že se vrátil do hry Petr Šafarčík a také nový hráč Anatoliy Shundel byl přínosem."

Klíčová čísla:

• trestné hody 84% (16/19) - 46% (6/13)
  • body z podkošového prostoru 54 - 32

Opavskou ofenzívu vedl Jakub Šiřina, jenž proměnil 8 ze 14 střel z pole (z toho trojky 2/4) a 4 z 6 trestných hodů a k 22 bodům přidal i 9 asistencí. V našem týmu Tomáš Vyoral zaokrouhlil své konto na 20 bodů (z pole 7/14, trestné hody 4/5, +7 asistencí), Kamil Švrdlík zapsal double-double za 10 bodů i doskoků. Anatolyi Shundel odehrál při své premiéře 33 minut s bilancí 15 bodů a 3 asistencí (dvojky 3/3, trojky 3/6).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.basketball.