20. 02. 2022

Postupová porážka

Hlavní cíl je splněn. Beksa sice neodehrála ve Slovinsku povedený zápas a domácí Iliriji podlehla o 21 bodů, ovšem díky dostatečnému bodovému polštáři z prvního duelu to stačilo na postup do FINAL 4.

ČTVRTFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS ČÍSLO 2:

KK Nutrispoint Ilirija vs. BK Pardubice 86:65
(20:13, 30:27, 13:10, 23:15)

Konečný stav série: 1 - 1 (první zápas 63:92, postupuje Beksa)

Do Slovinska jsme odcestovali bez zraněných osových mužů Tomáše Vyorala a Danteze Waltona - a bylo to znát.

V celém průběhu utkání jsme ani jednou nevedli, už v první půli jsme nabrali až 16bodové manko a na začátku čtvrté čtvrtiny jsme se propadli dokonce do hluboké, 21bodové propasti - v té chvíli jsme měli k dobru v součtu obou zápasů pouhých 8 bodů. Kritické momenty jsme však ustáli, a byť jsme nakonec museli skousnout (nečekaně vysokou) porážku, předen stanovený cíl v podobě postupu mezi nejlepší kvarteto Alpe Adria Cupu jsme splnili. "Jak už jsem říkal před zápasem, že to bez Waltona a Vyorala bude velmi těžké utkání, tak se to i potvrdilo," předeslal trenér Dino Repeša. "Měli jsme nějaké dobré momenty, ale zvlášť v útoku jsme měli velké problémy. Z útočného pohledu to byl určitě náš nejhorší zápas v sezoně," poukázal kouč Beksy na potíže v ofenzívě.

Nezačali jsme vůbec dobře: ještě neuběhly ani dvě minuty a domácí už smazali 9 bodů z našeho 29bodového náskoku z prvního utkání, když třikrát volný Miha Cerkvenik trefil tři trojky! Po time-outu jsme sice kontrovali trojkou Phila Henryho a dunkem Antonia Vrankoviče, leč v první čtvrtině jsme byli neustále pozadu, i proto, že jsme napáchali 6 míčových ztrát, z nichž Ilirija vytěžila 10 snadných bodů.

Nevyšel nám ani vstup do druhé části a po trojkách Cianiho, Pajiče a Jurkoviče (během pouhých 74 sekund!) domácí rázem vedli 29:16, navíc Petrovi Šafarčíkovi byl záhy odpískán již 3. faul. Necelé 4 minuty před přestávkou Jurkovič proměnil už sedmou trojku Ilirije a posunul průběžné skóre už na 38:22...

V závěru prvního poločasu nám Josef Potoček 8 rychlými body (dvě trojky a nájezd) zvedl náladu, a když se v polovině třetí čtvrtiny zpod koše prosadil Antonio Vrankovič, ztráceli jsme pouze 7 bodů (53:46). Následovala však šňůra Ilirije 8:2 a v polovině 33. minuty, po sérii našich chyb (na startu čtvrté čtvrtiny jsme čtyři minuty neskórovali: minuli jsme prvních pět střel z pole a ve stejném úseku jsme ztratili 3 míče), jsme rázem zaostávali o kritických 21 bodů (stav 71:50). V důležité pasáži se pivoti Antonio Vrankovič s Kamilem Švrdlíkem postarali o minišňůru 0:6, kterou jsme definitivně odvrátili hrozící katastrofický scénář v podobě vyšší než "postupové" porážky.

"Gratuluji svým hráčům k postupu do FINAL 4, což byl náš první cíl, ale nehráli jsme dobře. Byl to náš třetí zápas za pět dní a hráli jsme bez našich dvou nejlepších hráčů," pokračoval Dino Repeša ve svém hodnocení. "Máme teď dva dny volno, potom se vrátíme zpátky do tréninku, do sestavy se vrátí Tomáš Vyoral s Dantezem Waltonem, což je velmi důležité. Po reprezentační pauze se budeme soustředit na další cíl, jímž je postup do FINAL 4 Českého poháru," zmínil pardubický trenér blížící se čtvrtfinále s USK Praha.

Klíčová čísla:

• ztráty míče 10 - 19 (body po ztrátách 32 - 7)
  • body hráčů z lavičky 52 - 27

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu Alpe Adria Cupu.

Další program Beksy

První dva zápasy po reprezentační přestávce Beksa odehraje na domácí palubovce. Nejprve nás čeká dohrávka čtvrtfinále Českého poháru, v níž v úterý 1. března vyzveme USK Praha, poté, ve čtvrtek 3. března, je na programu ligové derby s Královskými sokoly. Obě utkání se odehrají ve Sportovní hale Dašická a začnou v 17:30. Vstupenky můžete zakoupit zde.