08. 05. 2023

Porážka v prodloužení

Až pětiminutové prodloužení rozhodlo velice dramatické první semifinálové utkání mezi Děčínem a Beksou. V nastaveném čase byli úspěšnější Válečníci, kteří tak získali první bod.

SEMIFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS Č. 1:

BK ARMEX Děčín vs. BK KVIS Pardubice 88:85 po prodl.
(19:19, 26:24, 15:15, 17:19, 11:8)

Stav série: 1 - 0

Po celý zápas si ani jeden ze soupeřů nevypracoval dvouciferný náskok. V závěru základní doby jsme byli o něco blíže k vítězství, 70 sekund před koncem jsme vedli o 3 body a ještě v polovině 40. minuty o 2 body. Bruner s Nicholsem však proměnili po jednom trestném hodu, a protože následný nájezd Petra Šafarčíka nebyl úspěšný, utkání dospělo do prodloužení. V jeho úvodu nám ARMEX odskočil do 6bodového vedení, z něhož poté těžil až do konce. "Myslím si, že jsme odehráli velmi kvalitní zápas, určitě kvalitnější, než jsem očekával, protože jsme měli málo času na přípravu," předeslal trenér Dino Repeša. "Na konci čtvrté čtvrtiny rozhodla jedna otevřená střela, kterou Děčín dal, zatímco my jsme dvě minuli," označil klíčový úsek duelu.

Celý první poločas byl nesmírně vyrovnaný, Děčín vedl nejvíce o 4, my o 6 bodů. Po 7 odehraných minutách DeMarco Dickerson snadným košem z rychlého protiútoku posunul průběžný stav na 11:17, načež sice domácí nastříleli 8 bodů v řadě, ovšem přelom úvodních dvou čtvrtin skončil 4:11 a opět jsme byli mírně vpředu. V závěrečné dvouminutovce Tomáš Pomikálek trefil dvě trojky a zajistil svému týmu těsné poločasové vedení.

V polovině třetí části hry nám nejprve Válečníci odskočili na 56:51, leč i díky přesné trojce Jana Štěrby a následnému nájezdu Tomáše Vyorala jsme otočili na 56:58. Do problémů s fauly se však velmi brzy dostali rozehrávači Petr Šafarčík s Matějem Burdou (oba po 4 faulech), domácím od 34. minuty chyběl vyfaulovaný Tomáš Pomikálek.

Na startu čtvrté čtvrtiny se Děčín odpoutal do vedení 65:58, ale 8 body za sebou jsme opětovně otočili průběžný stav a 86 sekund před koncem zpod koše skórující Robert Rikić navýšil rozdíl na 3bodový (72:75). Na konci předposlední minuty přišel zřejmě rozhodující okamžik: v rohu hřiště zůstal volný Anthony Walton, jenž svou jedinou úspěšnou střelou zpoza tříbodového oblouku vyrovnal. V prodloužení jsme sice téměř smazali rychlý 6bodový náskok ARMEXu - David Pekárek trojkoval 51 sekund před koncem na 86:85 - a po Svobodově neúspěšném nájezdu jsme měli možnost potenciálně vítězné střely, která však Robertovi Rikićovi bohužel nepadla. "V prodloužené jsme se dostali do 6bodové ztráty, ale stále jsme věřili. Dokázali jsme se vrátit, měli jsme volnou střelu na vedení, ale bohužel... Možná budeme v úterý šťastnější," věří Dino Repeša.

Pozitivní byl navzdory těsné porážce i rozehrávač Petr Šafarčík. "Jsem rád, že to, co jsme si řekli, jsme v prvním utkání aplikovali. Slavilo to úspěch, ale utkání bylo o detailech a bohužel jsme těsně prohráli," řekl Peca. "Nedali jsme nějaké jednoduché koše, naopak Děčínu tam spadlo něco šťastnějšího. Každopádně pochvala pro tým, protože jsme ukázali obrovskou bojovnost a to, že s Děčínem můžeme hrát." I Peca označil za stěžejní moment Waltonovu vyrovnávací trojku ke konci základní hrací doby. "Škoda, asi tam nebyla potřeba taková výpomoc. Ta střela vyšla zrovna na AJ Waltona, který - se vším respektem, protože hrál dobrý zápas - byl asi tím posledním, u kterého chtěli, aby míč pro tuhle střelu skončil. Nicméně ji dal, je to velký hráč, klobouk dolů. Já věřím, že v dalším zápase se to zase otočí v náš prospěch," doplnil rozehrávač Beksy.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Zápas číslo 2 je na programu v úterý 9. května od 17:10, opět jej můžete sledovat v přímém přenosu ČT sport.