04. 02. 2023

Porážka v koncovce

Těsnou porážkou o jediný koš s ústeckou SLUNETOU zakončili pardubičtí basketbalisté základní část Kooperativa NBL. Do nadstavby, kterou odehrají v elitní skupině A1, tak vstoupí s bilancí 13/9.

22. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. SLUNETA Ústí n. L. 77:79
(20:19, 22:18, 23:24, 12:18)

Vedli jsme téměř celé utkání, ovšem maximálně o 8 bodů (v úvodu 10:2 a 17:9, poté ještě na konci první půle 42:34).

V úvodních třech čtvrtinách jsme nastříleli 20 a více bodů, ve třech čtvrtinách jsme také ofenzívně laděného soupeře udrželi pod 19 nastřílenými body. V rozhodné poslední části hry jsme však proměnili pouhých 5 z 18 střel z pole (úspěšnost 27,8%), nastřádali jsme jen 12 bodů a SLUNETA v koncovce uhájila nejtěsnější možné vítězství. "Určitě jsme nebránili tak, jak jsme bránili v posledních šesti zápasech, kdy nám soupeři dávali průměrně 62 bodů. Dnes to bylo 79," uvedl trenér Dino Repeša.

Začali jsme velmi energicky, nastříleli jsme prvních 6 bodů a v polovině 3. minuty Tomáš Vyoral posouval naše vedení již na 10:2. V 6. minutě tentýž hráč košem s faulem upravil průběžný stav na 17:9, leč Spencer Svejcar záhy rychlými 5 body vrátil svůj tým do těsného bodového kontaktu a v celém zbývajícím průběhu zápasu už si ani jeden ze soupeřů nevytvořil výraznější bodový polštář.

"Byl to vyrovnaný zápas. Myslím si, že rozhodlo to, jak jsme vstoupili do druhého poločasu, kdy to od nás bylo takové ospalé, pořádně jsme se nerozeběhli," ohlédl se rozehrávač Tomáš Vyoral za posledním duelem základní části.

Do druhé půle jsme vstupovali s 5 body k dobru (poté, co rozhodčí po předlouhém zkoumání záznamu neuznali dalekonosnou trojku Matěje Burdy z vlastní poloviny hřiště zároveň s klaksonem, oznamujícím konec prvního poločasu). Ve třetí čtvrtině se hostující duo Hicks-Pecka postaralo o 17 z 24 bodů svého týmu a udrželo SLUNETU na dostřel. V napínavém závěru se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení. Na startu závěrečné tříminutovky přesně trojkující David Pekárek otočil průběžný stav na 75:73, ovšem na druhé straně okamžitě kontroval úspěšnou trojkou Spencer Svejcar.

V předposlední minutě nám ještě jednou vrátil těsné vedení Robert Rikić, ale rozjetý Tony Hicks využil okénka v naší obraně úspěšným nájezdem a 64 sekund před koncem jednou proměněnou šestkou stanovil konečný výsledek. V koncovce jsme sice ještě měli možnost poslat utkání do prodloužení, avšak střelecký pokus Roberta Rikiće nebyl úspěšný. "Rozhodly detaily: nějaké naše chyby, koncentrace v obraně 1 na 1, hlavně na konci druhé a třetí čtvrtiny, kdy soupeř dal koše v posledních sekundách. Také jsme minuli dost jednoduchých střel zpod koše. Na konci takto vyrovnaného zápasu, proti takto kvalitnímu soupeřil, právě tohle rozhoduje," doplnil kouč Dino Repeša své hodnocení.

"Byl to vyrovnaný zápas," předeslal rozehrávač Tomáš Vyoral. "Myslím si, že rozhodlo to, jak jsme vstoupili do druhého poločasu, kdy to od nás bylo takové ospalé, pořádně jsme se nerozeběhli. Tomu, jak jsme vstoupili do třetí čtvrtiny, pak odpovídal celý druhý poločas. Měli jsme v něm úseky, které jsme odehráli dobře, ale celkově to v našem podání byla spíš křeč. O výsledku rozhodly detaily, my jsme to bohužel nezvládli," smutně konstatoval Vyo.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.