05. 09. 2020

Porážka s nadějí

V průběhu prvního finále Alpe Adria Cupu jsme prohrávali až o 19 bodů. Nakonec si z děčínské haly vezeme do pardubické odvety hratelnou, sedmibodovou porážku.

FINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS Č. 1:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 96:89
(28:20, 30:22, 21:24, 17:23)

Do utkání jsme šli bez zraněného křídelníka Davida Škrance, naopak domácí využili služeb svého ex-kapitána Jakuba Houšky.

Vedli jsme pouze 40 sekund, hned v samotném úvodu, jinak byl neustále vpředu Děčín. Domácí si hodně pomohli přesnou střelbou z dálky: celkem trefili 14 trojek s výbornou úspěšností 42,5%, kdežto my jsme kontrovali pouze 6 úspěšnými pokusy z perimetru. "Na základě průběhu zápasu musíme prohru do deseti bodů brát," podotkl asistent trenéra Adam Konvalinka.

Již na konci úvodní čtvrtiny Děčín odskočil do dvouciferného vedení (28:18). Díky parádní střelbě z dálky - v první půli proměnil 8 trojkových pokusů! - body na jeho kontě velice rychle přibývaly, a tak padesátibodovou hranici pokořil už 3 minuty před přestávkou. V závěru prvního poločasu narostl rozdíl ve skóre na maximálních 19 bodů (58:39).

"První půlka byla z naší strany otřesná," přiznal Adam Konvalinka. "Myslím si, že to nebylo o basketbalové kvalitě, ale "jenom" o chtíči a nějaké bojovnosti. Připravovali jsme se na to, říkali jsme si, že do zápasu musíme vletět hnedka od začátku, ale musíme si přiznat, že domácí prostě na začátku chtěli víc, a k tomu jim ještě padaly střely z dálky."

Do druhého poločasu jsme vstoupili o poznání lépe. "Jako vyměněné družstvo," přikývl Konvalinka.

Výrazně jsme přidali na obranné polovině hřiště a v průběhu třetí čtvrtiny jsme se několikrát přitáhli na jednociferný rozdíl. V 32. minutě Prokop Slanina dvěma šestkami a záhy trojkující Tomáš Vyoral snížili na 74:81, leč tento nápor ARMEX odrazil díky rychlým trojkám Pomikálka a Kroutila. V závěrečné pětiminutovce jsme se přiblížili až do jednobodového kontaktu (po dvou Vyoralových trojkách 87:86), stejný rozdíl byl i 2,5 minuty před koncem po dvou úspěšných trestných hodech Kamila Švrdlíka (90:89). V koncovce už však skórovali pouze domácí, jejichž výhru definitivně jistil 50 sekund před koncem Ondřej Šiška košem s faulem.

"Druhou půli jsme odehráli s mnohem větší bojovností a agresivitou. Pro nás je jedině dobře, že jsme se dokázali vrátit do zápasu a neskončilo to nějakým horším výsledkem, nicméně první poločas musí být vykřičníkem do jakéhokoliv dalšího zápasu," pokračoval pardubický asistent ve svém hodnocení. "Byli jsme už -19 bodů a odjíždíme se sedmibodovým mankem, s čímž se dá určitě něco dělat. Rozhodně ale nesmíme znovu dopustit prvních dvacet minut!" varuje před rozhodujícím Utkáním 2.

Finálový zápas číslo 2 je na programu ve středu 9. 9. od 18 hodin v enteria areně, vstupenky jsou k dispozici zde.