28. 11. 2020

Porážka s Legií

Sedmibodovou porážkou s domácí Legií Varšava vstoupili pardubičtí basketbalisté do mezinárodního turnaje v Polsku, kam odcestovali ve značně kombinované sestavě, bez šesti hráčů základní rotace.

PŘÍPRAVNÝ TURNAJ VE VARŠAVĚ:

Legia Varšava vs. BK JIP Pardubice 92:85
(23:17, 26:20, 23:13, 20:35)

V pardubické sestavě scházeli z rozličných důvodů rozehrávači Tomáš Vyoral s Michalem Svojanovským, křídelníci Josef Potoček s Davidem Škrancem a podkošoví hráči Jakub Merešš s Kamilem Švrdlíkem. Velmi cenné zkušenosti naopak nasbírali mladí hráči z tréninkové skupiny Golden Talents: premiérově za A-tým nastoupili Lukáš Hřebík, Tomáš Dvořák a Jan Rolenc. Varšava vedla téměř celý zápas a razítko na svůj triumf dala v závěru třetí čtvrtiny šňůrou 9:0. Byť jsme v koncovce mocně finišovali, na víc než na korekci výsledného skóre to nestačilo. "Myslím si, že zápas jsme zvládli se ctí. Projevilo se, že jsme celý týden opravdu dobře trénovali, bylo to vidět," uvedl asistent trenéra Adam Konvalinka. "Neřešili jsme, kdo chyběl, prostě jsme vzali z "goldenů" další talenty, kteří si řekli o svoje minuty. V trénincích pracovali skvěle a dneska se to ukázalo."

Legia, která v dosavadním průběhu polské Energa Basket Ligy ve své hale ani jednou neprohrála (její domácí bilance zní 9/0, zatímco venkovní 2/3), vedla v polovině úvodní části hry i díky třem trojkám 24:14. Na přelomu úvodních dvou čtvrtin jsme však zabrali a po sedmibodové šňůře (mezi úspěšné nájezdy Lukáše Hřebíka a Tomáše Dvořáka vtěsnal svou trojku Michal Svoboda) jsme v 13. minutě otočili průběžný stav na 24:25.

Mírně navrch jsme měli ještě o chvíli později (27:28), leč bylo to naposledy, kdy jsme byli vpředu. Domácí ovládli závěrečný úsek prvního poločasu jednoznačným poměrem 22:9 a vzali si zpět dvouciferný náskok.

Ve třetí čtvrtině jsme měli několik příležitostí snížit na jednociferný rozdíl, ovšem po úspěšné obraně jsme opakovaně nechali Varšavu skórovat z druhých šancí, navíc to domácím i nadále padalo z dálky, a tak měli po 23 odehraných minutách na kontě již 60 bodů. Ještě 14 minut před koncem jsme ztráceli hratelných 13 bodů (stav 61:48), ovšem Legia záhy nastřílela 9 bodů v řadě a definitivně rozhodla o své výhře. Velmi pozitivní je, že v závěrečné čtvrtině jsme favoritovi nasázeli 35 bodů (!) a v poslední minutě jsme se přitáhli až na rozdíl 5 bodů! "Řekl bych, že herním projevem jsme hodně překvapili, a myslím, že trošku i výsledkem," hodnotil duel Adam Konvalinka. "Samozřejmě v naší hře byly chyby, které budeme postupně odstraňovat." Nesmírně cenná je skutečnost, že Beksa se v poslední čtvrtině téměř vydrápala z 22bodové propasti. "Určitě to je hodně cenné," souhlasně přikývl pardubický asistent, "protože celé družstvo si dokázalo, že když zapne na plné obrátky, tak to jde."

V nedělním utkání se od 14:30 utkáme s Ostravou, která v úvodním semifinále nestačila na Ostrów Wielkopolski 51:82. Paradoxní je, že na Novou huť narazíme i v nejbližším střetnutí Kooperativa NBL, které se bude hrát ve čtvrtek 3. 12. S jakou strategií půjdeme do nedělního duelu? "Doufám, že tento zápas pojmeme stejně, jako ten s Legií, tedy že se nebudeme koukat na soupeře, ale budeme se soustředit na to, jak chceme hrát my. O tom to bude v následujících ligových utkáních," doplnil Adam Konvalinka.