Upravit stránku
14. 10. 2022

Poprvé doma. Beksa vs. Nymburk


Pardubičtí basketbalisté i jejich fanoušci už se nemohou dočkat. Konečně doma! Po čtyřech venkovních zápasech v řadě se všichni těší na domácí premiéru, v níž vyzveme úřadující české šampióny Nymburk.

4. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice (1/2) vs. ERA Basketball Nymburk (2/1)
sobota 15. 10. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Čtyřikrát v řadě cestovali pardubičtí basketbalisté za svými soupeři. Na prahu nové sezony nejprve nečekaně prohráli v Ostravě a poté (nečekaně vysoko) i v Děčíně, aby záhy zabrali a přivezli dvě nesmírně důležitá vítězství: ligové z Prahy a pohárové ze Záhřebu. "Konečně budeme hrát doma! Doufám, že nás přijde povzbudit co nejvíce fanoušků," těší se trenér Dino Repeša na výbornou atmosféru v domácí Sportovní hale Dašická. "Čeká nás zápas s nejsilnějším českým týmem, který je velmi zajímavě složen," obrátil kouč svou pozornost směrem k sobotnímu sokovi.

Mnohonásobní čeští šampióni v létě výrazně obměnili svůj tým. Noví lotyšští trenéři Roberts Štelmahers a Akselis Vairogs se musejí obejít mj. bez dlouholetého tahouna Vojtěcha Hrubana, mezi osové muže by se vedle českých stálic Lukáše Palyzy, Martina Kříže či Petra Bendy měla zařadit pětice nových zahraničních posil, včetně nedávno přišedšího kanadského rozehrávače Mareka Klassena. "Mají dost cizinců, celkově spoustu zkušených a kvalitních hráčů, jakými jsou Sterling Gibbs, Eric Lockett, Rapolas Ivanauskas, pod košem velmi silný pivot Junathaen Watson, a samozřejmě zkušené české hráče Lukáše Palyzu, Martina Kříže, Petra Bendu," řekl dále Dino Repeša.

Jeho tým měl po čtvrtečním časně ranním návratu ze Záhřebu do Pardubic volný den, a tak veškerou přípravu na sobotní náročný duel musel zvládnout během pátku, kdy bylo na programu video a poté tréninková jednotka ve Sportovní hale Dašická. "Nejsme v jednoduché situaci, protože jsme měli pouze jeden páteční trénink na to, abychom se co nejlépe připravili, ale musíme udělat maximum. Klíčové bude eliminovat nymburský útok, který je velmi kvalitní, neboť jeho hráči mají velký útočný talent, dále kontrola doskoku a určitě zmíním i nutnost mít co nejméně ztrát míče," dodal pardubický trenér.

Doprovodný program
  • o time-outech a přestávkách mezi čtvrtinami vystoupí cheerleaders PM Stars Pardubice
  • o přestávce mezi poločasy vystoupí tanečníci Pohybového studia Hroch Pardubice
  • hlavní cenou v přestávkové divácké soutěži bude dort od Cukrárny v Pernštýnské

Petr Šafarčík: Nymburk? Obrovská výzva, na kterou se těším!

Peco, jak moc nám po úvodních dvou těžkých ligových porážkách zvedla náladu následující dvě vítězství, nejprve v Praze a následně v Záhřebu?
"Velkým způsobem, protože první týden, kdy jsme padli v Ostravě a v Děčíně, nebyla atmosféra vůbec příjemná. Teď se to snad otočilo, za což jsem moc rád. Tato vítězství jsme opravdu potřebovali, kor před zápasem s Nymburkem. Do sobotního zápasu díky tomu půjdeme v mnohem lepším rozpoložení, než kdybychom ho hráli minulý víkend."

Pozoroval jsi uvolněnější atmosféru - na hřišti, v šatně - už po úspěšném utkání v Praze?
"Ano, určitě. Už po zápase v Praze jsem cítil, i na sobě, že to z nás trochu spadlo. Start do sezony jsme si rozhodně takhle nepředstavovali, takže určitá nervozita byla na nás všech patrná, ale po utkání na USK už bylo vidět, že to ze všech spadlo, což se pozitivně promítlo ve středečním zápase v Záhřebu, kde jsme nebyli tak nervózní jako v prvních dvou zápasech."

Když se podíváš na naši hru, díky čemu se nám podařilo otočit kormidlem a získat zmíněné dvě výhry?
"Základními věcmi. Začali jsme od toho, že víc mluvíme, hrajeme tvrdě na obranné polovině hřiště, chodíme na doskok, vyhráváme osobní souboje… Zkrátka děláme takové ty základní věci, o kterých jsme se bavili před sezonou. Doufám, že jsme pochopili, že bez toho to nepůjde. Na to jsme pak dokázali nabalit i nějaké basketbalové věci, kvalitu, kterou trénujeme. Takhle to musí probíhat ve všech zápasech."

Do sezony jsme vstoupili čtyřmi venkovními zápasy, teď nás konečně čeká domácí premiéra. Ve Sportovní hale Dašická budeme hrát po půl roce, poprvé od dubnového play-off, a hned proti Nymburku. Je to pro celý tým velká výzva?
"Je to obrovská výzva a já se na to hrozně moc těším! Jak říkáš, už je to hodně dlouho, co jsme naposledy hráli doma… Jsem moc rád, že se nám povedlo dva zápasy před utkáním s Nymburkem vyhrát a trošku jsme si to snad u našich fanoušků spravili. Za sebe můžu říct, že už se nemůžu dočkat, až vyběhnu na Dašické. Vzpomínám si na fantastickou atmosféru při domácích zápasech loňského play-off a věřím, že podobná atmosféra bude v hale panovat i v sobotu, že přijde co nejvíce fanoušků."

Nymburk změnil trenéry, poměrně zásadně i svoji soupisku. Do sezony vstoupil dost nevýrazně, nicméně pořád se jedná o Nymburk. Jaké faktory považuješ z našeho pohledu za klíčové, abychom mohli v zápase s úřadujícími českými šampióny pomýšlet na vítězství?
"Nymburk za sebou nemá úplně povedené zápasy: prohrál v Děčíně, pak ne úplně přesvědčivě porazil Ústí, ale jak jsi řekl, pořád je to Nymburk. Tým prošel výraznou obměnou, jak hráčskou, tak herním systémem. My na ně musíme vletět, začít agresivně, sebevědomě, zkrátka ukázat jim, že jsme doma a přišli jsme vyhrát. Z klíčových faktorů bych zmínil obranný doskok, který si musíme pohlídat, protože pořád mají v týmu dost hráčů, kteří na něj chodí, jako Martin Kříž a Petr Benda. V útoku nesmíme moc přemýšlet a hrát složitě, naopak, budeme chtít hrát uvolněně a jednoduše, ale hlavně se držet těch základních faktorů, o kterých jsem už mluvil."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti