01. 02. 2020

Poločas naděje

Do nadstavbové části NBL jsme vstoupili porážkou na nymburské palubovce. Bez čtyř základních hráčů jsme se drželi v kontaktu 25 minut, nakonec jsme podlehli o 22 bodů.

1. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

Era Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 109:87
(28:25, 18:23, 39:19, 24:20)

Viktor Půlpán, Radek Nečas a Ozren Pavlovič. Ti všichni jsou momentálně mimo hru vinou zdravotních problémů.

Do utkání nezasáhl ani lídr týmu Tomáš Vyoral, jenž v předchozích třech zápasech (s Kolínem, v Levicích a v Děčíně), které se hrály v rozmezí pouhých pěti dnů, téměř neopustil palubovku (postupně odehrál 39,5 minuty, 39 minut a 40 minut!) a dostal od trenérů volno. Výraznější herní prostor dostali mladší hráči. Pro zajímavost uveďme, že průměrný věk perimetrové pětice Michal Svojanovský-Michal Svoboda-Tomáš Tkadlec-Josef Potoček-David Škranc činí rovných 21 let!

Klíčová pasáž se odehrála v polovině třetí čtvrtiny. Na jejím začátku jsme vedli o 4 body, ovšem rychlá šňůra 14:0 rozhodla.

V první půli jsme předvedli parádní ofenzivní výkon. Hned ze začátku jsme si zvedli sebevědomí třemi rychlými trojkami - celkem jsme jich v úvodních dvou čtvrtinách proměnili 7 s výbornou úspěšností 46% (trojková bilance domácích v této pasáži zněla 1/11). Postupně jsme se začali prosazovat i hrou do vnitřního prostoru, a přestože jsme spáchali 9 míčových ztrát, čehož Nymburk využil ke snadným bodům z rychlých protiútoků (12 za poločas), nesli jsme si do druhé půle dvoubodový náskok.

"Samozřejmě bylo znát, že jsme neměli Šutyse a Vya, což jsou hráči s obrovskými zkušenostmi. Občas nám chybělo více klidu, protože jsme hráli v hodně mladé sestavě, na druhou stranu si myslím, že kluci se postupně rozehráli a hráli velmi dobře. Díky tomu jsme dokázali odehrát dobrý první poločas," hodnotil vydařenou pasáž pivot Prokop Slanina.

V těsném kontaktu jsme s Nymburkem udrželi do poloviny třetí čtvrtiny.

Naposledy jsme vedli v 22. minutě, kdy Michal Svojanovský trojkoval na 52:54.

Ještě v 25. minutě, po další trojce Michala Svobody, jsme zaostávali o pouhé 4 body (61:57), jenže pak přišla nymburská smršť. Vojtěch Hruban, jenž ve třetí čtvrtině nasypal do našeho koše 4 trojky, vedl svůj tým ke klíčové šňůře 14:0, v 30. minutě se rozdíl poprvé přehoupl přes dvacetibodovou hranici (83:62). Ve třetí čtvrtině jsme nakonec inkasovali celkem 39 bodů, stobodovou hranici Nymburk pokořil i díky 8 úspěšným trojkám ve druhém poločase. "Ve druhé půli nám to trošku uteklo. Nymburk zabral, přitlačil na nás, nám asi trošku došly síly a už jsme nebyli schopni více vzdorovat," doplnil své hodnocení Prokop Slanina.

• Nymburk skvěle střílel za 2 body (31/52 - 60%, my jen 15/32 - 47%), neboť velmi často úspěšně atakoval náš vnitřní prostor, odkud zaznamenal neuvěřitelných 60 bodů (my jen 26)
  • Zcela jednoznačně ve prospěch vítězů vyzněl i poměr bodů po ztrátách míče (16 - 8) a z rychlých protiútoků (35 - 3)
  • My jsme měli navrch v úspěšnosti tříbodové střelby (13/30 - 43,3%), velmi dobře jsme stříleli i trestné hody (18/22 - 82%)

Top-skórerem domácích byl reprezentační křídelník Vojtěch Hruban, jenž nám nasypal 16 ze svých 22 bodů ve třetí čtvrtině (trojky 4/6). Naopak zejména v úvodu zápasu nás trápil neomylný Zachary Hankins (19 bodů, střelba z pole 9/10)! Pětici našich dvouciferných střelců velel Michal Svoboda (19 bodů, trojky 4/7), následován Josefem Potočkem (trojky 4/7) a Davidem Škrancem - oba zaznamenali po 16 bodech.

Další program Beksy

Po jediném dni volna čeká Beksu nesmírně důležitý zápas s Levicemi. Úvodní duel na Slovensku skončil nerozhodně 81:81, tudíž je jasné, že do semifinále Alpe Adria Cupu postoupí tým, který ovládne odvetu. Ta je na programu v pondělí 3. 2. od 17:30 ve Sportovní hale Dašická. V sobotu 8. 2. pak přijde dlouho očekávané šesté pokračování projektu Hrajeme spolu za Pardubice: v enteria areně se můžete těšit na koncert Komorní filharmonie Pardubice se zpěvačkou Yvettou Blanarovičovou, následovat bude zápas 2. kola nadstavby mezi Beksou a USK Praha.

Vstupenky na utkání s Levicemi i na Hrajeme spolu za Pardubice VI můžete zakoupit zde.