28. 02. 2024

Pohádkový obrat

Bez čtyř osových hráčů, k tomu v závěru prvního poločasu s 13bodovým mankem. Beksa přesto fantasticky povstala a třetí Ústí složila po týmovém výkonu přesvědčivě o 18 bodů!!!

5. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice vs. SLUNETA Ústí n. L. 94:72
(27:25, 9:21, 28:8, 28:20)

Kdo by to byl býval řekl...

Před utkáním, do něhož jsme šli bez kvarteta David Pekárek, Petr Šafarčík, Kameron Chatman a Tyere Marshall.

A půl minuty před koncem druhé čtvrtiny, kdy jsme zaostávali za rozjetou ústeckou ofenzívní mašinou o 13 bodů.

Velký obrat, dokonce lze říci až snový, se přesto podařil. Velkou měrou k němu přispěl devatenáctiletý rozehrávač Adam Lukeš, jenž otevřel druhý poločas dvěma proměněnými trojkami a nastartoval báječné představení Beksy. Ve druhé půli jsme na palubovce naprosto dominovali, v součtu jsme třetí a čtvrtou čtvrtinu ovládli drtivě 56:28 a v nadstavbové části jsme zapsali první domácí vítězství. Díky němu jsme vylepšili naši bilanci na 14/13 a na páté Brno již ztrácíme jedinou výhru.

Uplynuly jen 2,5 minuty a po nájezdu Tomáše Vyorala a dvou úspěšných trojkách z rukou Kamila Švrdlíka a Adama Lukeše jsme rychle vedli 8:2. V polovině první čtvrtiny jsme sice třemi ztrátami "pomohli" hostům ke šňůře 2:9 (stav 15:20), ovšem přesnou střelbou z dálky a nezměrnou bojovností pod košem jsme záhy nastříleli 9 bodů za sebou a po 9 minutách otočili na 24:20.

V úvodních 6 minutách druhé části hry skórovalo výhradně Ústí. My jsme mezi 11. a 16. minutou minuli 8 střel v řadě, k tomu se dopustili 2 ztrát, a tak jsme rázem zaostávali o 9 bodů (stav 27:36). Náš bodový půst přerušil až dvakrát přesně šestkující Jure Škifić, leč naše ztráta narostla v závěru poločasu až na 13 bodů (po Autreyho trojce 33:46).

Klíčová pasáž se odehrála mezi 22. a 24. minutou, kdy jsme soupeři nasypali 14 bodů za sebou. Tady jsme si naplno dokázali, že "to půjde"! Od té chvíle už se nám velký favorit, zprvu tažen americkou rozehrávačskou dvojicí Ty Nichols-Lamb Autrey (v první půli se společně složili na 27 bodů, ve druhé pouze 11), neustále díval na záda, a to ze stále větší a větší dálky. Když do krátkého úseku od 38. do 39, minuty Matěj Burda vtěsnal rychlých 6 bodů v řadě, poprvé jsme vedli dvouciferně (64:52), v 33. Michal Svojanovský košem s faulem posunul průběžný stav na 75:58, v 35. Tomáš Vyoral trojkoval na 81:61 a nebylo co řešit!

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na portálu NBL.cz.

Pozápasové komentáře

Vanja Miljković (trenér domácích)

"Chtěl bych nejdřív moc pogratulovat svým hráčům, protože tahle výhra je pro nás opravdu hodně cenná, zvlášť s ohledem na sestavu, v níž jsme hráli. Myslím si, že dnes se všichni hráči ukázali jako hrdinové a já jsem na ně neskutečně pyšný. Veděli jsme, že utkání nebude vůbec jednoduché, jednak s ohledem na soupeřovu kvalitu a druhak proto, že nám chyběli čtyři klíčoví hráči. Určitě jsme nevstupovali do zápasu jako favorité. Utkání mělo dvě naprosto rozdílné poloviny. V té první jsme zaostávali v obraně a tolik jsme nebojovali. O přestávce jsem apeloval na hráče, že tyto dva atributy, tedy defenzívní fázi hry a bojovnost, nutně potřebujeme zlepšit. Ve druhé půli se ukázal charakter našeho týmu. Hráči ukázali, že chtějí hrát a chtějí vyhrát! Jsem nesmírně rád, že jsme utkání dotáhli do úspěšného konce."

Adam Lukeš (hráč domácích):

"V první čtvrtině jsme nastříleli 27 bodů, což je super, ale soupeř nastřílel 25. Takovýto průběh by výrazně více seděli Ústí, které je velmi ofenzivně laděným týmem. Po nevydařené druhé čtvrtině, v níž nás soupeř navíc dost přeskákal, jsme ve druhém poločase o poznání zlepšili obranu, k tomu jsme přidali právě zlepšený doskok a ostatní věci už pak přišly samy. První domácí výhra v nadstavbě je pro nás hrozně cenná, kor po reprezentační přestávce. Věřím, že to bude ten nejlepší možný impuls do dalších zápasů."

Jan Šotnar (trenér hostů):

"Moc pozitiv najít nemůžu. My jsme sem dneska přijeli a viděli jsme, že Pardubice jsou v okleštěné sestavě. Byl to souboj v hlavách a my jsme ho nezvládli. Hráli jsme jenom ve druhé čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 20 bodů, jinak jsme nebyli dobří ani na jedné polovině hřiště. Druhý poločas jsme absolutně podcenili, byl to náš nejhorší výkon, jaký jsme předvedli v letošní sezoně. Z naší strany to ve třetí a čtvrté čtvrtině byla absolutní nemohoucnost. Musíme se z toho oklepat a soustředit se na nedělní domácí zápas s Opavou."

Johan Haiblík (hráč hostů):

"Utkání se hodnotí těžko, protože to asi byl náš nejhorší výkon v celé sezoně. Už do prvního poločasu jsme vstoupili hrozně. Ve druhé čtvrtině jsme hráli docela slušně, ale měli jsme naprosto tragický vstup do třetí čtvrtiny a pak už se to s námi jenom vezlo. Obrana neexistovala, rotace v obraně vůbec ne, v útoku jsme si vybírali těžké střelecké pozice... Pardubice nás i v okleštěné sestavě dokázaly porazit. Nemyslím si, že nás sestava domácích až tak ovlivnila. Řekl bych, že celkově jsme nebyli na tento zápas dostatečně koncentrovaní. Teď nezbývá, než se z toho poučit, hodit to za hlavu a soustředit se na další zápasy."