Upravit stránku
07. 12. 2023

Písek vs. Beksa


K nesmírně důležitému utkání, jak z pohledu aktuální tabulky, tak vlastního psychického rozpoložení, odcestují pardubičtí basketbalisté do Písku, kde v nedělním podvečeru změří síly s domácími Sršni.

15. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Sršni Photomate Písek (7/6) vs. BK KVIS Pardubice (5/9)
neděle 10. 12. v 17:00 | Sportovní hala Sokol

Nezvykle dlouho, od 28. října, kdy jsme triumfovali v hale pražské Slavie, čekáme na další vítězný zápis.

Trudná série porážek začala na palubovce USK Praha a pokračovala proti Opavě, Děčínu, v Brně ani naposledy v Ostravě.

Pozitivní zpráva? Po dlouhé době bychom měli jít do utkání v kompletním složení (byť v brzké době ještě dojde k posílení týmu). Plné tréninkové zatížení již podstupují i uzdravení rozehrávači Tomáš Vyoral s Matějem Burdou. "Několik hráčů se nám vrací po různých zraněních, což je samozřejmě velice pozitivní zpráva. Všichni sice nejsou na 100% v pořádku, trápí nás nějaká nachlazení, ale snad by všichni hráči měli být schopni nastoupit," přeje si trenér Vanja Miljković.

Sršni patří k nejpříjemnějším překvapením dosavadního průběhu NBL.

V úvodních dvou kolech jim sice Slavia i Nymburk nasypaly shodně 115 bodů, ovšem v následujících dvou duelech si pokaždé 94 nastřílenými body došli pro výhry v Kolíně a nad Opavou, jimiž se odrazili do horní poloviny tabulky. V ní figurují i navzdody nedělní domácí porážce s Brnem 70:87 (nejvíce bodů Písku: M. Svoboda 24, Šlechta 10, Novotný 9, Borovka 9, Skalička 8, Sýkora 7...). "Zápas v Písku pro nás rozhodně představuje další výzvu," řekl dále kouč Beksy.

"Soupeř bude mít výhodu domácího prostředí, ze které zrovna Sršni umí těžit, na domácím kurtu jsou opravdu hodně nebezpeční. Jedná se o velmi mladý tým, hrající dravě, agresivně. Spoléhají na to, že zápasy urvou právě energií, jak v obraně, tak v útoku. Často brání po celém hřišti, co se týče útoku, zakončují hodně rychle. Zkrátka hrají s velkou energií," charakterizuje Vanja Miljković nováčka Kooperativa NBL.

Píseckým top-skórerem v dosavadním průběhu sezony je pivot Martin Svoboda. Ve všech předcházejících 13  utkáních nastřádal nejméně 13 bodů (a na kontě má již 5 double-doublů), průměrně zapisuje 21,1 bodu + 8,2 doskoku a je třetím nejužitečnějším hráčem celé ligy (s hodnotou 25,7, před ním jsou jen děčínský rozehrávač Ty Nichols a spoluhráč Vojtěch Sýkora). Další čtyři perimetroví hráči si drží dvouciferný bodový průměr: Petr Šlechta (12,5), Vojtěch Sýkora (11,5 + 10,8 doskoku + 9,9 asistence!!!), Filip Novotný (11,3) a Štěpán Borovka (10,5).

K úspěšnému výsledku bychom si jistě velice pomohli zlepšenou střelbou z dálky, která nás v poslední době velmi limituje.

Zatímco v úvodních 9 zápasech sezony jsme si drželi výbornou, téměř 36% týmovou úspěšnost (90/253, průměr na jedno utkání 10/28), v následujících 5 duelech, které skončily naší porážkou, klesla o bezmála 20% na pouhých 16,5% (22/133, průměr na jedno utkání 4,4/26,6)... "První vzájemné utkání proti Písku jsme doma prohráli, ale z velké části jsme hráli v jiné sestavě, než v jaké tam odjedeme v neděli. V každém případě uděláme maximum, abychom nadcházející utkání zvládli. Dobře víme, že potřebujeme začít vyhrávat, abychom se v tabulce dostali na pozice, zaručující v nadstavbové části účast ve skupině A1. Trénovali jsme dobře a teď jsme odhodlaní se v Písku poprat o důležitou výhru," zdůraznil pardubický trenér.

"Čeká nás rychlé a agresivní utkání," předpovídá uzdravený rozehrávač Matěj Burda

Matěji, do hry se vracíš po bezmála 7 týdnech. Jak se cítíš, fyzicky, herně, psychicky?
"Fyzicky se momentálně cítím hodně dobře, jelikož během mé rekonvalescence jsem mohl běhat, posilovat, pracovat na rychlosti, síle, výskoku. Kondičně jsem vůbec nic neztratil, ba naopak. Samozřejmě, že nějaká zápasová vyhranost mi asi bude chybět, takže se moc těším, až ji získám zpátky. Jsem fakt rád, že ruka je 100% v pořádku, že můžu naplno trénovat. Na nadcházející zápasy se moc těším!"

Naši hru jsi dlouhou dobu mohl jen sledovat. Co především podle tebe musíme zlepšit, abychom naskočili zpět na vítěznou vlnu?
"Myslím si, že v každém zápase jsme měli lepší a horší momenty. Řekl bych, že se musíme odpíchnout od obrany. Nesmíme dostávat tolik jednoduchých košů. Na obranné polovině je potřeba hrát s maximální agresivitou a tu si pak musíme přenést i do útoku, kde bychom si měli co nejlépe půjčovat míč. Natrénováno máme, pokud budeme do nadcházejících zápasů vstupovat s dobrou energií a vysokou agresivitou, pevně věřím, že uspějeme!"

Nakolik más povzbudí už jen fakt, že konečně bychom měli hrát v kompletním složení?
"Samozřejmě, že nás sráželo i to, že jsme kompletní nebyli. Doufám, že proti Písku už budeme všichni a budeme se moct opřít o širokou rotaci. Tím pádem hráči, kteří doteď hráli více minut, se do toho budou moct ještě víc opřít a víc se vyšťavit."

Co lze říci k našemu nejbližšímu soupeři Písku? Atypický soupeř v atypickém prostředí?
"Ano, čeká nás hodně rychlé a agresivní utkání. Písek je opravdu atypický soupeř, který hraje celý zápas presinkovou obranu, ať už osobní, nebo zónovou. Na jejich agresivitu se musíme připravit, stejně jako na žluté peklo. Písecká hala není nijak velká, chodí do ní hodně lidí, takže atmosféra se tam dá krájet. I na to se moc těším!"

Jaké faktory by měly naklonit nedělní duel v náš prospěch?
"Zmínil bych dva hlavní faktory. V obraně bude nutné zastavit rychlý protiútok domácích, kteří se snaží co nejvíce útoků zakončit do 10 sekund. Sami se pak v útoku nesmíme zaleknout jejich presinku, neztrácet míče a dobře si je vyťukat. Myslím si, že právě míčové ztráty budou zásadním faktorem zápasu, musíme si na ně dát opravdu velký pozor."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti