10. 09. 2021

Patrioti zdoláni

Cenná výhra pro Beksu! Pardubičtí basketbalisté rozehráli skupinu o 5. až 7. místo v Tipsport Federálním poháru úspěšně, domácí Patrioty Levice udolali o 8 bodů.

TIPSPORT FEDERÁLNÍ POHÁR:

Patrioti Levice vs. BK JIP Pardubice 78:86
(19:25, 17:16, 22:22, 20:23)

Po strastiplné cestě, trvající osm a čtvrt hodiny, a pouze půlhodině na rozcvičení (děkujeme Patriotům za posunutí začátku utkání) jsme nezačali špatně a již v první půli jsme vedli dvouciferným rozdílem. Patrioti postupem času srovnali skóre a rozhodovala až koncovka, v níž jsme se i díky úspěšným trefám zpoza tříbodového oblouku z rukou Petra Šafarčíka a Danteze Waltona neustále drželi vpředu. "Rozhodl charakter," zdůraznil rozehrávač Petr Šafarčík. "Nebudu říkat, jaké byly okolnosti, ale celou dobu, celých 40 minut si nikdo z nás na nic nestěžoval. Když se lámal chleba, dokázali jsme zabojovat a tohle všechno bych chtěl vyzvednout, protože to o našem týmu hodně ukazuje," doplnil autor 17 bodů.

Vstup do utkání se nám povedl, agilní Tomáš Vyoral na konci 5. minuty (v té době měl na kontě již 8 bodů) posouval průběžný stav na 10:17. Na konci první čtvrtiny Kamil Švrdlík poprvé navýšil rozdíl na dvouciferný (15:25), a když se Levice zejména díky několika tříbodovým zásahům zkraje druhé části přitáhly na 27:30, kontrovali jsme 9 body v řadě - tuto šňůru završil dvěma snadnými koši po ziscích v obraně Dantez Walton (27:39).

Závěrečnou pasáž prvního poločasu však Patrioti ovládli poměrem 7:0, i díky několika košům po útočných doskocích (v úvodní dvacetiminutovce vládli na útočném doskoku 8 - 2, poměr bodů z druhých šancí byl 8 - 0, naopak poměr bodů z rychlých protiútoků 2 - 10, na konci 4 - 20!).

V polovině třetí čtvrtiny jsme se dopustili několika míčových ztrát a v 28. minutě už domácí vedli 54:53 - vpředu byli poprvé od 1. minuty zápasu, kdy trojkou otevřeli účet zápasu. Zareagovali jsme dobře a díky šňůře 0:8 jsme si vzali zpět několikabodový náskok, ovšem 8 minut před koncem, po dvou technických chybách v rychlém sledu, už platil stav 64:63. Klíčová pasáž přišla záhy, mezi 34. a 36. minutou, kdy jsme i díky přesným trojkám Petra Šafarčíka a Danteze Waltona znovu odskočili do výraznějšího vedení (stav 67:76). Levice se sice ještě díky dvěma trojkám v poslední minutě přitáhly na tříbodový odstup, leč 35 sekund před koncem skóroval David Pekárek, následný útok Patriotů jsme ubránili a 17 sekund před koncem definitivně jistil naši výhru třemi šestkami Dantez Walton.

"Myslím si, že složitější cestování na nás zanechalo následky, začali jsme trochu vlažně. Ačkoliv jsme bodově odskočili, bylo to jakoby s ruční brzdou. Chyběl nám lepší pohyb," hodnotil asistent trenéra Adam Konvalinka první poločas. "Druhou půli už jsme odehráli ve větším tempu, nicméně to byl spíš boj, ve hře bylo hodně osobních kontaktů. V náš prospěch rozhodla hrozba od vícera hráčů. Šafarčík, Vyoral, Pekárek, Walton, Švrdlík, ti všichni se prosazovali, body jsme měli rozdělené mezi větší počet hráčů," doplnil asistent Beksy.

"Musím uznat, že soupeř hrál výborně," ocenil Petr Šafarčík výkon Patriotů. "Mají dobrého rozehrávače Krajčoviče, kterého znám, křídla i pivoty, opravdu dobře vyvážený tým. Až jsem byl nepříjemně překvapený, jak byl soupeř dobrý," pousmál se Peca. Jak se cítil on sám, po týden a půl dlouhé pauze zaviněné zraněním? "Vím, že to může být lepší. Pauza byla docela dlouhá, mám za sebou pouze jeden trénink, ale to k tomu patří," odpověděl. Na hřišti strávil 23,5 minuty, proměnil 5 z devíti střel z pole a 6 z jedenácti trestných hodů. "Jsem rád, že jsem vůbec mohl nastoupit a nějakou mírou pomoct týmu k vítězství."

Finalista uplynulého ročníku slovenské ligy Beksu dobře prověřil. Petr Šafarčík má z herního progresu v průběhu přípravného období dobrý pocit. "Velký posun vidím hlavně v obraně. Už víme, co dělat, jak si navzájem vypomoct. Útok se, myslím, také zlepšuje, ale tím, že se nedávno připojil Phil, potřebujeme ještě nějaký čas. Každopádně progres tady rozhodně je a pevně věřím, že dobře směrujeme k začátku nového ročníku Kooperativa NBL," doplnil pardubický rozehrávač.

Druhé utkání v Levicích odehrajeme v sobotu proti Iskře Svit (17 hodin).