18. 12. 2019

Páté vítězství a postup

Ani v pátém utkání na evropské scéně Beksa nezaváhala. Z chorvatského Škrljeva si odváží vítězství o 11 bodů, jímž stvrdila svůj postup do play-off Alpe Adria Cupu!

5. KOLO ZÁKLADNÍ FÁZE ALPE ADRIA CUPU:

Adria Oil Škrljevo vs. BK JIP Pardubice 66:77
(21:15, 10:17, 19:24, 16:21)

Trenéři neměli k dispozici dlouhodobě zraněného pivota Prokopa Slaninu a scházel také rozehrávač Tomáš Vyoral, jenž vinou zdravotních problémů odehrál se sebezapřením již sobotní ligový duel v Brně a do Chorvatska vůbec neodcestoval. I bez nich, a rovněž bez v první půli odstoupivšího Ozrena Pavloviče, jsme však pátý evropský duel zvládli na výbornou a i díky skvělé střelbě z dálky jsme vylepšili naši pohárovou bilanci na 5/0. "Čekali jsme těžké utkání. Chorvatské týmy jsou dobré, navíc jsme měli těžké nohy po té dlouhé cestě, ale zvládli jsme to," radoval se po dalším vítězství křídelník David Škranc.

V první čtvrtině jsme častokrát nedokázali pokrýt prostor pod naším košem, včetně obranného doskoku, čehož domácí hojně využívali: nejvíce byli vpředu až o 8 bodů. Na konci 14. minuty vyrovnal úspěšně trojkující David Škranc na 22:22, ovšem zároveň jsme bohužel přišli o zraněného Ozrena Pavloviče, čímž se naše rotace zúžila na pouhých 8 hráčů. Po šestnácti odehraných minutách byl poměr útočných doskoků 10 - 1 (!), tudíž bylo s podivem, že jsme se drželi v těsném bodovém kontaktu (17. minuta - 29:26). A mohlo být ještě lépe, nebýt několika zbytečných chyb a ztrát míče. Poprvé jsme tak vedli až na začátku poslední minuty první půle, po rychlém protiútoku zakončeném Viktorem Půlpánem (29:30). Kamil Švrdlík záhy natáhl naši šňůru na 0:8 a do druhé půle jsme šli s jedním bodem k dobru.

Vstup do třetí čtvrtiny se nám povedl na výbornou. David Škranc trefil během pouhých 34 sekund dvě trojky a navýšil rozdíl ve skóre na 7 bodů, po time-outu domácích přesně zacílil zpoza tříbodového oblouku i Michal Svoboda a záhy po zisku v obraně skóroval z brejku Radek Nečas: v 25. minutě jsme rázem odskočili do dvanáctibodového trháku (35:47), což bylo naše nejvyšší vedení v celém průběhu utkání. Chorvatský tým, jenž měl v 27. minutě na kontě pouhé 4 týmové fauly (za celý dosavadní průběh zápasu, nikoliv za třetí čtvrtinu), se přiblížil na šestibodový rozdíl, jenže dvouciferný náskok nám vrátily rychlé tříbodové odpovědi Josefa Potočka a dvakrát Davida Škrance (po 29 minutách 45:56). Bohužel jsme se opět, stejně jako v Brně, dostali do problémů s fauly (Ondřej Kohout 4, Kamil Švrdlík a David Škranc 3).

Zkraje poslední čtvrtiny oba týmy opakovaně chybovaly v útoku a ztráty narůstaly na obou stranách (v 34. minutě činil poměr ztracených míčů 23 - 18!), ovšem přesto jsme šest minut před koncem utkání, po trojkách Kamila Švrdlíka a Michala Svobody, vedli o 11 bodů (54:65). Stejný rozdíl byl i v polovině 37. minuty (56:67) a přesně dvě minuty před koncem po šesté (!!!) trojce Davida Škrance (61:72), díky níž jsme hráli naprosto kontrolovanou koncovku.

"Na začátku zápasu jsme ještě měli v nohách dlouhou cestu," okomentoval týmový top-skórer David Škranc úvodní čtvrtinu, v níž jsme inkasovali 21 bodů, "ale myslím si, že pak jsme se probudili, postupem času jsme se rozehráli a už to bylo v pohodě." V pohodě byla i Davidova střelba z dálky. "Oni si v obraně hodně vypomáhali na naše pivoty, takže nám střelcům se otevřely volné pozice na trojce a stačilo je akorát proměňovat," pousmál se autor šesti úspěšných trojek. "Je to hrozně vtipné, protože já jsem se celý den cítil špatně, zase mám nějaké střevní potíže, ale řekl jsem si, že to odehraju jak nejlíp umím a padalo to tam."