09. 10. 2024

Pátá porážka

Na brněnské palubovce se hrálo velmi vyrovnané utkání. Domácí rozhodli o svém vítězství v poslední čtvrtině, v jejímž průběhu si vytvořili 10bodový náskok, který už jsme přes veškerou snahu nesmazali.

6. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Basket Brno vs. BK KVIS Pardubice 89:82
(22:21, 17:24, 25:15, 25:22)

Po vlažnějším rozjezdu jsme náš výkon postupem času pozvedli, zejména na útočné polovině hřiště, a ve druhé čtvrtině jsme si opakovaně vytvořili 7bodový náskok. Do výraznějšího trháku jsme se však ani jednou nedostali a po přestávce to bohužel byli domácí basketbalisté, kteří začali skóre překlápět na svou stranu. Ke konečnému vítězství nakročili mezi 32. a 36. minutou, kdy se šňůrou 11:1 odpoutali z nerozhodného stavu 64:64 do dvouciferného vedení, které v koncovce poměrně jistě uhájili.

Průběh utkání:

Domácí vedli po 3 odehraných minutách 5:1, ale velmi rychle jsme kontrovali 8 body v řadě. V dalším průběhu prvního poločasu oba týmy předvedly několik bodových šňůr, ovšem ani jeden si nedokázal vytvořit výraznější bodový polštář: Brno vedlo maximálně o 6 bodů (po šňůře 9:0 mezi 7. a 9. minutou 22:16), my hned několikrát o 7 bodů.

Vyšel nám přelom úvodních dvou čtvrtin (i díky úspěšným trojkám Filipa Novotného a Luboše Kováře jsme nastříleli 8 bodů za sebou), v polovině 14. minuty Joey Brunk posunul průběžný stav na 25:32 a nedlouho před přestávkou Petr Šafarčík na 37:44. K mírnému poločasovému vedení jsme si pomohli i výtečnými trojkami (6/10 - Luboš Kovář 3/3, domácí 3/13).

Druhá půle nám však vůbec nevyšla, v obou čtvrtinách jsme inkasovali shodně 25 bodů.

Mírně vpředu jsme se drželi do 27. minuty (stav 52:54), leč top-skórer vítězů Ethan Chargois zapsal 4 rychlé body za sebou a od té chvíle už jsme ani jednou nevedli. Hned v první minutě závěrečné části hry sice Joey Brunk s Walterem Williamsem srovnali na 64:64, jenže Brňané nám záhy nasypali 8 bodů a na startu 36. minuty Richard Bálint trojkoval na 75:65. Petr Šafarčík sice v posledních 3,5 minutách nastřádal 13 bodů, ovšem blíž než na 4bodový rozdíl už jsme se v závěru nepřitáhli.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Martin Vaněk (trenér Basketu Brno):
„Dnes rozhodl druhý poločas, který jsme vyhráli 50-37. Byli jsme efektivnější v útoku. Po dobrém začátku, kdy jsme hráli slušně a dostali se do šestibodového vedení, jsme bohužel neproměnili několik dobrých střeleckých pozic. Pardubice toho využily a my jsme se dostali do útlumu. O poločase bylo klíčové, abychom se z toho dostali a začali hrát náš basketbal. Ve druhém poločase jsme dali 12 bodů z rychlého protiútoku, což je přesně to, čím bychom se měli prezentovat. Zároveň si ale myslím, že jsme si zápas zbytečně zkomplikovali – neproměnili jsme spoustu jednoduchých střel a opět jsme neproměnili 12 trestných hodů, i když na tom pracujeme každý trénink. To musíme zlepšit, protože přijdou další kvalitní soupeři a tohle by nás mohlo stát vítězství. Jsem rád, že jsme to zvládli i proti tak silnému týmu, jako jsou Pardubice.”

Ethan Chargois (hráč Basketu Brno):
„V minulém zápase jsme prohráli na doskoku, takže to bylo něco, na co jsme se dnes chtěli zaměřit. Myslím, že jsme začali s dobrou energií, i když jsme ve druhé čtvrtině trochu zpomalili. Ve druhém poločase jsme ale už hráli náš basketbal.”

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice):
„Dnes jsme měli více problémů. Pokud chceme hrát kvalitní basketbal, musíme mít na hřišti pět hráčů, kteří jsou plně připraveni. Poprvé v této sezoně musím říct, že jsme nepředvedli dobrý výkon – někteří hráči jako by ani nebyli na hřišti. Je to velká škoda, protože jsme mohli Brno v klidu porazit. Dnes nám zahráli dobře pouze tři hráči, a když není sebevědomí v útoku, přenáší se to i do obrany. Brno nemuselo předvést skvělý výkon, aby nás porazilo.”

Petr Šafarčík (hráč BK KVIS Pardubice):
„Dnes jsme měli problém s energií a přístupem. Tímto zápasem jsme úplně znehodnotili naši vzestupnou tendenci ve výkonech. Ty měly stoupající úroveň a gradovaly až k sobotnímu zápasu s Nymburkem, ale dnes jsme to svým přístupem degradovali. Spadli jsme úplně na dno a je to pro nás další varování. Zítra ráno se sejdeme a musíme opět tvrdě pracovat.”