26. 01. 2022

Parádní jízda

Vykročení do čtvrtfinálové série Alpe Adria Cupu vyšlo Bekse na jedničku! Nad slovinskou Ilirijí jsme dominovali prakticky celé utkání a k odvetě do Lublaně pojedeme s 29bodovým polštářem.

ČTVRTFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS ČÍSLO 1:

BK Pardubice vs. KK Nutrispoint Ilirija 92:63
(22:17, 24:11, 21:21, 25:14)

Až na 2 minutky v první čtvrtině, kdy byli mírně vpředu hosté (nejvíce však o 2 body), jsme měli zápas zcela pod kontrolou. Klíčovou pasáží byla druhá čtvrtina, v jejíž polovině jsme šňůrou 10:1 odskočili do 18bodového vedení (44:26), které jsme v třetí části navýšili až na 27 bodů. Ilirija sice na začátku poslední části hry snížila svou ztrátu na 13 bodů, leč závěrečnou šestiminutovku jsme ovládli poměrem 19:3! "Odvedli jsme dobrý výkon od prvních minut. Ilirija je dobrý tým, jsou čtvrtí v tabulce slovinské ligy, ale my jsme nastoupili připraveni a koncentrováni," chválil svůj tým trenér Dino Repeša. "Je to další zápas, který jsme vyhráli na doskoku, což je o to cennější, že Ilirija je velmi fyzický tým. Ukázali jsme hlad po vítězství," těšilo kouče Beksy.

Úvodních šest minut bylo vyrovnaných, i kvůli našim čtyřem nevynuceným ztrátám míče. Hosté opakovaně vedli (ovšem pouze o jeden či dva body), ale na přelomu prvních dvou čtvrtin jsme natáhli naši šňůru na 18:3 (stav 32:18) a od té chvíle už jsme soupeře nepustili na dostřel. Ve druhé čtvrtině jsme výrazně omezili počet ztrát (v první čtvrtině 5, v druhé jediná, naopak Ilirija 8!) a postupně jsme navýšili rozdíl až na 18 bodů.

"Myslím si, že do zápasu jsme vstoupili docela slušně a dobré tempo jsme udržovali i dál," uvedl křídelník David Pekárek, jenž byl nakonec s 11 body jedním z šesti dvouciferných střelců pardubického týmu.

Po přestávce se naplno projevila naše převaha na doskoku

Ve třetí čtvrtině jsme pod soupeřovým košem získali 9 míčů (!) a poměr bodů z druhých šancí vzrostl na 16 - 2!!

Úsek mezi 22. a 26. minutou jsme ovládli naprosto suverénně 13:0, i díky přesným tříbodovým zásahům Josefa Potočka a Tomáše Vyorala, a rozdíl rázem narostl až k třicetibodové hranici (61:34). Hosté si však chtěli odvézt do domácí odvety příznivější výsledek, k čemuž nakročili v závěru třetí a na startu poslední čtvrtiny, kdy šňůrou 2:9 upravili průběžný stav na 73:60! Další komplikace už jsme však nedopustili, naopak, Phil Henry se třemi úspěšnými tříbodovými střelami podílel na tom, že jsme zápas zavřeli šňůrou 19:3. "Škoda třetí čtvrtiny, kdy nám Ilirija dala 21 bodů, ale myslím, že zbývajících 30 minut jsme byli velmi koncentrovaní v útoku i v obraně. Kromě doskoku, o kterém už jsem mluvil, zmíním i našich 28 asistencí, což je podobné číslo jako v sobotní lize proti Kolínu," doplnil Dino Repeša své hodnocení.

"Řekl bych, že jsme vyhráli zaslouženě," navázal na trenérova slova David Pekárek. Před odvetou, která se bude hrát v Lublani ve druhé polovině února a v níž se definitivně rozhodne o postupujícím do FINAL 4 Alpe Adria Cupu, Peky nabádá k obezřetnosti. "Soupeře rozhodně nesmíme podcenit. První zápas jim třeba nevyšel podle představ, ale doma budou úplně jiný tým. Nesmíme se spoléhat na to, že jsme si doma vytvořili nějaký náskok. Půjdeme do toho stejně, jako by to bylo 0:0!"

Klíčová čísla:

• doskočené míče 48 - 30 (z toho útočné 17 - 7, body z druhých šancí 20 - 2!!)
  • ztráty míče 13 - 18 (v první čtvrtině 5 - 3, v dalších třech celkem 8 - 15, body po ztrátách 28 - 16)
  • body hráčů z lavičky 40 - 17

Kompletní statistiky naleznete na webu Alpe Adria Cupu.