Upravit stránku
30. 10. 2020

Otevřený dopis klubů NBL


Otevřený dopis všech dvanácti klubů Kooperativa NBL pro Národní sportovní agenturu, k aktuální situaci v Česku a nemožnosti vykonávat svou činnost.

ýVšech dvanáct basketbalových klubů Kooperativa Národní basketbalové ligy (KNBL), nejvyšší basketbalové soutěže mužů v ČR, chce tímto otevřeným dopisem upozornit na již neúnosnou ekonomickou a sportovní situaci, která je způsobena aktuálními opatřeními Vlády ČR. Na situaci, jež začíná být kritická, až existenční.

Plně respektujeme nelehkou situaci i kroky, které mají vést k zastavení pandemie, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že tyto kroky mají naprosto fatální dopady na podnikání profesionálních basketbalových klubů, které je nutné vnímat i jako důležitou součást výchovy reprezentantů ČR a nositele kvality basketbalu ČR. Tyto kluby zaměstnávají stovky lidí, mají uzavřené platné kontrakty s hráči, s trenéry a s lidmi dalších profesí. Mají rovněž podepsané obchodní závazky vůči svým obchodním partnerům se zcela jasně definovaným plněním v průběhu zápasů, stejně jako mají závazky vůči spoustě dalších subjektů (spotovní haly, dopravci, poskytovatelé služeb atp.). 

Je třeba si uvědomit, že kluby již během první vlny pandemie vyvinuly značné úsilí, aby snížily náklady na možné minimum, vč. dohod s hráči o ponížení odměn apod., přičemž se musely vyrovnat s výpadky na straně příjmů (vstupné, partneři, služby), které nebyly státem nijak kompenzovány.

Pro novou sezonu, která začala v záři 2020, kluby nastavily nové, nižší rozpočty ve všech nákladových položkách. Zároveň v těchto nových rozpočtech pracují s výrazně poníženými příjmy, s ohledem na nutnost kompenzací svým obchodním partnerům za výpadek reklamního plnění během první vlny, která měla za následek zkrácení předchozí sezony 2019/2020, rovněž s ohledem na výpadky příjmů ze vstupného, ze služeb a prodejů během utkání (občerstvení, merchandising atd.).

Toto nesmírně složité období kluby nemohou překlenout a zvládnout bez pomoci a kompenzace ušlých příjmů. Je třeba si uvědomit, že se jedná o obchodní subjekty se všemi právními a ekonomickými dopady, stejně jako u jiných činností, byť je to mnohdy i mediálně zpochybňováno.

Pro kluby je důležitý aspekt i tréninkový proces. Bez tréninků každým vzniká do budoucna velké riziko. Hráči uvažují o ukončení kariér, nedává jim to smysl. Je potřeba je vnímat již jako podnikatele, které živí jejich tělo.

Současná situace významným způsobem negativně ovlivňuje basketbalovou reprezentaci, která by se měla připravovat na kvalifikaci pro ME a má šanci (jako jediný kolektivní sport) se zúčastnit OH v Tokiu.

Žádáme vás proto o naplnění níže uvedených bodů:

  • přijímat taková opatření, aby kluby KNBL mohly i nadále trénovat a hrát utkání
  • být v první vlně uvolňování a hrát utkání aspoň bez diváků
  • udělit výjimku klubům hrající evropské a mezinárodní soutěže, jsme jediná země, která nemůže trénovat a hrát utkání
  • kompenzovat ušlé příjmy, stejně jako u jiných činností, metodika a čas podpory je důležitá
  • komunikovat sport jako důležitou součást společensko-sociálního prostředí v ČR 
  • jednat s příslušnými  institucemi v tom směru, aby v nově vyhlášeném nouzovém stavu od 4. listopadu byla možnost přípravy, utkání již zahrnuta v optřeních vlády a MZ

Kluby Kooperativa NBL garantují dodržování všech hygienických pravidel vydané Vládou ČR a rovněž tak pokyny a metodiku od NSA. 

Děkujeme za pozornost a těšíme se, že společně zvládneme stabilizovat i tento sektor v této nelehké době. 

Kluby Kooperativa NBL:

ERA BasketbalL Nymburk
BK JIP Pardubice
BK Opava
USK Praha
SLUNETA Ústí nad Labem
BK ARMEX Děčín
DEKSTONE Tuři Svitavy
Basket Brno
BK Olomoucko
BK NH Ostrava
Královští sokolI Hradec Králové
BC GEOSAN Kolín

Tomáš Kotrč, předseda Asociace ligových klubů

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti