10. 10. 2020

Osudná třetí čtvrtina

Po solidně odehraném prvním poločase Beksa ztratila třetí čtvrtinu o propastných 24 bodů a na nymburské palubovce nakonec prohrála rozdílem 46 bodů.

8. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

ERA Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 105:59
(19:16, 21:16, 31:7, 34:20)

Ačkoliv jsme nastoupili bez zdravotně indisponovaných rozehrávačů Tomáše Vyorala a Michala Svojanovského i pivota Jakuba Merešše, téměř celou první čtvrtinu jsme byli bodově vpředu a do druhé půle jsme vstupovali s hratelným, osmibodovým mankem. Jenže nástup do třetí čtvrtiny nám bohužel vůbec nevyšel: domácí basketbalisté velice rychle nastříleli 10 bodů v řadě, záhy natáhli svou šňůru až na 18:1 a během pouhých čtyř minut nám definitivně ukázali záda. "První půle byla z naší strany celkem dobrá, ale ve druhé půli to od nás bylo velmi slabé," stručně zhodnotil nepovedený duel trenér Ken Scalabroni.

V úvodní tříminutovce jsme se střelecky prosadili pouze my (0:6) a v 6. minutě aktivní Prokop Slanina posunul průběžný stav již na 6:14 - jednalo se o naše nejvyšší vedení v celém průběhu zápasu, Proky měl v té chvíli na kontě již 10 bodů!

Do úseku mezi 6. a 11. minutou však nymburský snajpr Omar Prewitt vtěsnal čtyři své přesné zásahy z tříbodového prostoru (!!) a potáhl svůj tým ke šňůře 19:4. V polovině druhé čtvrtiny rozdíl narostl na 12 bodů (32:20), ovšem na tento nápor lídra tabulky jsme ještě dokázali zareagovat a do přestávky jsme se přitáhli na jednociferný rozdíl.

Start do druhé půle nám bohužel absolutně nevyšel.

Nymburk stihl za 130 sekund nastřílet 10 bodů v řadě, během 4 minut natáhl svou šňůru až na 18:1 (stav 58:33) a rázem bylo po zápase. "Vstup do druhé půlky nás stál zápas," trefně podotkl křídelník David Škranc. Ve třetí čtvrtině jsme proměnili pouhé 3 střely z pole, ve stejném období jsme nakupili hrozivých 9 míčových ztrát, po nichž domácí hráči skórovali 16 snadných bodů! Druhý poločas tak přinesl dva světlé okamžiky: první body v Kooperativa NBL pro mladíky Jakuba Čejku a Vojtěcha Kalného. "Ve druém poločase jsme nehráli dobře v obraně ani v útoku. Domácí naopak hráli velmi dobře, trestali každou naší chybu a dostali se do rytmu, kdy je pak těžké Nymburk zastavit," doplnil trenér Ken Scalabroni.

Mezi klíčové faktory jistě patřila úspěšnost tříbodové střelby: zatímco vítězové trefili 14 pokusů z dálky (s výbornou úspěšností 40%), my jsme proměnili jen 3 z pětadvaceti pokusů (9%) - nutno podotknout, že nymburští hráči si především ve druhém poločase vytvářeli mnohem lepší pozice. Další stěžejní číslo lze hledat v kolonce ztrát, jichž jsme měli 20 a domácí po nich skórovali 32 bodů. Mezi sedmičkou dvouciferných střelců Nymburku čněli Omar Prewitt (16, trojky 4/7), Jerrick Harding a Hayden Dalton (oba 15), naším top-skórerem byl Prokop Slanina s 14 body.

Kompletní statistiky najdete na webu České basketbalové federace

V dalších dvou týdnech bude Kooperativa NBL přerušena z důvodu vládního nařízení.

Beksa v tomto období odkládá utkání v Opavě (původní termín 17. 10.), v Hradci Králové (21. 10.) a s Ostravou (24. 10.).