Upravit stránku
04. 02. 2021

Ostrava vs. Beksa


Klíčovým zápasem v Ostravě zakončí pardubičtí basketbalisté základní část Kooperativa NBL. Pokud zvítězí, bez ohledu na další výsledky udrží svoji pozici v elitní šestce.

22. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

NH Ostrava (5/16) vs. BK JIP Pardubice (10/11)
sobota 6. 2. | 18 hodin

Po skončení základní části se NBL rozdělí na dvě šestičlenné skupiny, přičemž nejlepších šest týmů, které odehrají desetikolovou nadstavbovou část v elitní skupině A1, bude mít jistotu účasti v play-off. Stěžejní šestou pozici hájí před posledním kolem Beksa, nicméně naději na tabulkový posun drží ve finiši základní části ještě svitavští Tuři.

Jaké varianty jsou ve hře?

  • v případě triumfu v Ostravě skončíme na 6. místě a nadstavbu odehrajeme ve skupině A1
  • v případě porážky v Ostravě a zároveň vítězství Brna ve Svitavách udržíme 6. místo před Tury
  • v případě porážky v Ostravě a souběžné výhry Svitav nad Brnem skončí na 6. příčce Tuři, a to díky lepší bilanci ze vzájemných utkání: Beksa by klesla na 7. místo a nadstavbovou část by strávila ve skupině A2

"Máme čtyři vítězství v řadě, což se nám od začátku sezony nepovedlo. Doufám, že naši dobrou formu potvrdíme i v Ostravě," zmínil rozehrávač Tomáš Vyoral předchozí čtyři lednová domácí vítězství nad Kolínem, Brnem, Opavou a Hradcem Králové, díky nimž jsme se před vyvrcholením základní části dostali do komfortní pozice: náš osud pro druhou část sezony máme zcela ve svých rukou. Zároveň je třeba dodat, že v Ostravě, navzdory soupeřovu nelichotivému tabulkovému postavení, nás čeká velice národné utkání. "Určitě to bude těžký zápas, musíme se na něj dobře připravit," souhlasně přikývl Vyo.

Klíčovými muži jedenáctého týmu tabulky jsou americký rozehrávač Justus Alleyn (průměry 17,1 bodu + 4,2 doskoku, trojky 36% - 49/136) a pivot Petr Bohačík (13,9 bodu + 12,6 doskoku), jenž je suverénně nejlepším doskakovačem a šestým nejužitečnějším hráčem celé ligy (průměrný rating 22,4). Dalšími osovými hráči Nové huti jsou rozehrávač Martin Nábělek (11,0 bodu), křídelníci Radek Pumprla (9,5 bodu + 4,3 asistence) s Filipem Šmídem (7,6 bodu) a podkošový hráč Dominik Heinzl (10,3 bodu).

"Ostrava je doma stoprocentně nebezpečnější než na soupeřových palubovkách, takže si uvědomujeme, že nás čeká těžké utkání," předeslal trenér Adam Konvalinka"Domácím po nějakou část sezony chyběl Petr Bohačík, který už je zpět, kromě něj spoléhají hlavně na Alleyna, Pumprlu, Šmída a Heinzla. Naší snahou bude ztížit role především Alleynovi, což je klasický Američan, který má rád balón a rád zakončuje, a Bohačíkovi, aby svými útočnými doskoky nevytvářel svému týmu další šance ke skórování," řekl dále kouč.

Přestože hned několik pardubických hráčů trápí větší či menší zdravotní potíže, ze základní osy by měl scházet pouze rekonvalescent Jakub Merešš. "Co se týče nás, karty jsou rozdané jasně: výhra nás posune do skupiny A1, kdežto porážka by znamenala čekání a doufání v cizí pomoc, což nechceme dopustit," burcuje Adam Konvalinka. "Hodně se budeme soustředit na vstup do utkání, také si nesmíme dovolit vypadnout z role, jako se nám to stalo naposledy doma s Hradcem Králové. Největší prioritou je dojít si pro vítězství a pro postup do skupiny A1."

První vzájemný duel v letošní sezoně, který se hrál na začátku prosince, jsme ovládli naprosto jednoznačně 101:79, leč dominovali jsme až po přestávce: po první čtvrtině jsme byli pozadu o 7 bodů a do druhého poločasu jsme si nesli jen čtyřbodové vedení. K  vítězství jsme si hodně pomohli suverénním výkonem ve třetí čtvrtině (30:13). Co bude zásadní pro příznivý vývoj sobotního utkání? "Důležité bude, abychom začali hrát hned od začátku dostatečně agresivně a rychle," odpověděl křídelník Josef Potoček.

"Nemůžeme vůbec nic podcenit. Pro nás to bude po dlouhé době venkovní zápas, navíc v Ostravě se vždycky hraje těžce. Všichni ale vnímáme, co je ve hře, všichni jsme jednoznačně namotivovaní uspět. Náš cíl je jasný: bojovat od začátku až do konce a jít si pro vítězství," doplnil Pepíno, jemuž to v předcházejících zápasech parádně "lepilo" z dálky: v posledních sedmi utkáních proměnil celkem 17 trojek s téměř 50% úspěšností, v celé sezoně už si polepšil na velice dobrou bilanci 33/79 (42%).

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti