Upravit stránku
05. 11. 2021

Opava vs. Beksa


S odhodláním přerušit šňůru neúspěšných výsledků odcestuje Beksa v sobotu po obědě do Slezska, kde ji večer prověří domácí Opava, aktuálně druhý tým tabulky.

12. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava (8/2) vs. BK JIP Pardubice (5/3)
sobota 6. 11. v 18 hodin | Opava

Levice (venku), USK Praha (doma), Jindřichův Hradec (venku).

Tři zápasy, v nichž jsme inkasovali dohromady hrozivých 293 bodů a zapsali tři porážky.

"Na začátku týdne jsme se v tom ještě trochu plácali," předesílá asistent trenéra Adam Konvalinka při vzpomínce na poslední nečekaný neúspěch na palubovce jindřichohradeckého nováčka. "Probírali jsme nějaká videa, včetně taktických věcí, z těchto tří zápasů, které jsme prohráli. Teď už ale cítím vnitřní sílu celého týmu a velké odhodlání podat v Opavě co nejlepší výkon a bojovat o vítězství," burcuje před atraktivním střetem s druhým týmem tabulky.

Ano, Opava se po deseti odehraných ligových zápasech pyšní vysoce aktivní bilancí výher a porážek 8/2. Neuspěla pouze v zářijovém prodlužovaném dramatu na nymburské palubovce (89:91) a v polovině října v Kolíně (81:92). V tomto týdnu nejprve přivezla přesvědčivé vítězství z Ostravy, kde triumfovala po naprosto jednoznačném průběhu 85:68 (již po prvním poločase byla vpředu o 20 bodů, nejvíce bodů Opavy: Kouřil 16, Gniadek 15, Markusson 10, Šiřina 9...), následně ve čtvrtečním duelu FIBA Europe Cupu nestačila na favorizovaný ruský Perm 63:82 (nejvíce bodů Opavy: Kouřil 20, Gniadek 10, Šiřina 9...).

Styl hry? Hrají ještě rychleji

V porovnání s předchozími sezonami došlo v opavském týmu k jedné zásadní změně. Slezané disponují klasickým podkošovým hráčem: švédský pivot Mattias Markusson, jenž narostl do výšky 220 cm, je nyní nejlepším doskakovačem NBL s průměrem více než 13 doskoků na utkání! Nakolik se s jeho příchodem proměnil styl hry domácích? "Využívají jeho výšky. Díky němu jsou například mnohem rychleji na útočné polovině hřiště, protože spoléhají na to, že doskočí míč. Dá se tedy říci, že ještě trošku zrychlili svůj přechod do protiútoku," vypozoroval Adam Konvalinka.

Co z toho plyne pro Beksu, je nasnadě. "My obecně míváme trošku problém s tím, abychom vůbec chodili na útočné doskoky, takže pro nás to jednoznačně znamená chodit co nejvíc útočně doskakovat. Zároveň je potřeba si dát pozor na to, aby nám domácí hráči nezabíhali za záda, musíme být ready k rychlému návratu do obrany!"

Začátek naznačí, jaký bude průběh celého zápasu

Oba soupeři mají za sebou rozdílnou náplň celého týdne.

Zatímco opavští basketbalisté v něm již odehráli dvě utkání, v úterý a ve čtvrtek, Beksa "jen" trénovala.

Může se to nějak projevit? "Tohle je vždycky dvousečné. Někdo může říct, že Opava bude rozehraná, někdo může říct, že bude unavená, někdo zase, že my jsme prohráli pár zápasů a máme hlavy zaražené mezi rameny. Já si troufám tvrdit, že týden na přípravu nám pomohl a mohlo by se to lehce projevit na miskách vah, ale určitě na to nemůžeme spoléhat," zdůrazil pardubický asistent. Mezi nejdůležitější aspekty sobotního duelu bude patřit vstup do zápasu, tedy to, jaké tempo nastavíme, s jakou energií odstartujeme. "To ukáže, jak bude probíhat celých 40 minut," souhlasně přikývl Adam Konvalinka. "Kvůli tomu jsme prohráli v Jindřichově Hradci, kde jsme nezačali dobře, a pak jsme to sice honili, ale nedohonili."

Je jasné, že v Opavě, s ohledem na její nespornou hráčskou kvalitu i bouřlivé domácí prostředí, by podobně nepovedený vstup do zápasu byl vodou na mlýn Slezanů. "To bychom si sami pod sebou podřezali větev. Jak se totiž Opava dostane do laufu, tak už ji nikdo nezastaví, takže my rozhodně musíme začít úplně jinak. Mnohem lépe!"

Jaké další faktory považuje asistent Dina Repeši za klíčové? "Stoprocentně musím zmínit doskok - o tom už jsem mluvil v souvislosti s Markussonem a rychlým přechodem domácích hráčů do protiútoků. S tím souvisí nutnost zlepšení naší  přechodové fáze z útoku do obrany. Třetím klíčovým faktorem bude podle mě naše mentální nastavení a odolnost, jak co se týče divácké kulisy v opavské hale, tak nepodlehnutí tlaku domácího týmu," doplnil Adam Konvalinka.

Máme velký potenciál se zlepšovat, míní David Pekárek

Opava na rozdíl od minulých sezon disponuje klasickým podkošovým hráčem, v osobě 220 cm vysokého švédského centra Mattiase Markussona má aktuálně nejlepšího doskakovače celé ligy. Nakolik se s jeho příchodem změnil styl hry Slezanů?
"Přijde mi, že letos, oproti předchozím sezonám, hrají ještě více zónu, na což jsme se v přípravě zaměřili. Co se týče samotného Markussona, určitě ho budeme muset pořádně odstavovat, protože má spoustu doskoků. Všem týmům v lize dělá velké problémy, jak na útočném, tak na obranném doskoku."

Zatímco nám úterní utkání Alpe Adria Cupu odpadlo, tudíž jsme získali celý týden na přípravu, Opava hraje v rytmu úterý-čtvrtek-sobota. Můžeme toho nějak využít?
"Dá se předpokládat, že možná budou trošku unavenější, ale rozhodně není možné se na to spoléhat. My musíme k tomuto zápasu přistoupit tak, jako kdyby soupeř byl úplně fresh, tedy maximálně zodpovědně a koncentrovaně."

Porážka v Jindřichově Hradci byla třetím neúspěchem v řadě. Jak bys popsal momentální atmosféru v týmu?
"Myslím si, že atmosféra je pořád pozitivní. Jsme více odhodlaní s tím něco udělat. Poslední porážky nás samozřejmě bolí, ale stále je první část sezony, máme velký potenciál se pořád zlepšovat, na čemž pracujeme."

Jaké faktory sobotního duelu v Opavě bys označil z našeho pohledu za klíčové?
"Obrana, obrana a obrana!"

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti