Upravit stránku
07. 11. 2019

Opava vs. Beksa


Velká výzva pro Beksu! V sobotním pokračování NBL nás čeká atraktivní utkání v Opavě, která vstoupila do letošní sezony ve vynikající formě a aktuálně figuruje na 2. místě.

7. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava (6/1) vs. BK JIP Pardubice (5/2)
sobota 9. 11. v 18 hodin

Opava = Jakub Šiřina. Tahle rovnice už platí nějaký ten rok, ovšem na startu letošní sezony je třeba za ni umístit vykřičník!

Reprezentační rozehrávač totiž předvádí v dosavadním průběhu NBL famózní výkony, což nejlépe dokládají aktuální statistiky. Po sedmi kolech je nejužitečnějším hráčem i nejlepším střelcem celé ligy! Jeho momentální průměr činí 24,1 bodu na zápas (!), při skvělé úspěšnosti dvoubodové (75,5% - 37/49) i tříbodové střelby (47,5% - 19/40), k tomu přidává 6,1 asistence a 2 získané míče - to vše s koeficientem užitečnosti 30,9!!! Naposledy nasázel 30 bodů USK Praha a ještě o 2 více v Ostravě! "Na začátku sezony mu nadstandardně vyšlo několik zápasů a teď se veze na určité vlně, kdy nemá žádný problém s tím, že si na něj obrany soupeřů dávají velký pozor," podotkl pardubický asistent Adam Konvalinka.

Jakým způsobem se Šiřina nejčastěji prosazuje? "Často skóruje velmi jednoduše," vypozoroval Konvalinka. "Jeho největší síla je v předchodové fázi, v atakování soupeřovy nepřipravené obrany. Buď sám jednoduše skóruje, nebo - v případě výpomocí - je schopen dobře nacházet své spoluhráče." Je nasnadě, že eliminovat opavského lídra bude jedním ze zásadních, nikoliv však z jediných stěžejních úkolů pro pardubický tým. "U jeho jména máme velký vykřičník, ale rozhodně to nestavíme tak, že musíme ubránit Šiřinu a vyhrajeme. Takhle se to nedá říct. Přibrzdit Šiřinu bude jeden z důležitých faktorů, stejně jako například limitování našich ztrát."

Z Šiřinovy výtečné formy pochopitelně těží celý opavský tým.

Zatím nestačil jen na Nymburk (venkovní porážka 75:92), zbývajících šest zápasů zvládl vítězně, a to zcela suverénním způsobem: nejmenší rozdíl ve skóre činil propastných 24 bodů, pričemž Slezané v těchto šesti úspěšných duelech sázeli svým soupeřům průměrně 95 bodů! "Všechny své vítězné zápasy kontrolovali, ale paradoxně třeba USK s nimi hrál 30 minut vyrovnané utkání, s Ústím to bylo podobné. Tyto zápasy Opava definitivně rozhodla až během poslední čtvrtiny," řekl dále Adam Konvalinka.

V dobré herní pohodě se na přelomu října a listopadu nachází i Beksa. V ligové soutěži jsme vyhráli tři utkání v řadě, v tomto týdnu jsme podruhé uspěli i v Alpe Adria Cupu, když jsme ve druhém poločase otočili nepříznivě se vyvíjející zápas v Gliwicích. V Polsku jsme však rychle ztráceli až 14 bodů a k výhře nás dovedl až výrazně zlepšený herní projev, zejména na obranné polovině hřiště, po změně stran. "Kdybychom v Opavě zaspali začátek tak, jako v Polsku, bude v poločase konečná. Musíme hrát od první minuty tak, jako jsme odehráli druhý poločas v evropském poháru," nabádá rozehrávač Tomáš Vyoral ke koncentrovanému výkonu hned od úvodního rozskoku.

Adam Konvalinka jej doplňuje: "V Polsku jsme v prvním poločase neměli problém na útočné půlce, ale spíš v obranných povinnostech všech hráčů. V Opavě rozhodně nemůžeme být tak laxní a naivní, a to nejen na začátku, ale v jakékoliv části hry. Chtěli a měli bychom se prezentovat tak, jako ve druhém poločase v Gliwicích: o poločase jsme si v šatně řekli své a pak jsme dostali jen 30 bodů, což je slušný počin. Je to hlavně o koncentraci a hlavně o pohybu!"

Pokud se nám podaří ve Slezsku zvítězit, dorovnáme Opavu na bilanci 6/2.

Není pochyb o tom, že v Opavě, mezi jejíž ofenzivní tahouny dále patří křídelník Václav Bujnoch (průměr 14,6 bodu, trojky 57,1% - 16/28!!!), pivot Martin Gniadek (11,1 bodu) či Luděk Jurečka (9,3 bodu, trojky 47,1% - 16/34), půjde o jeden z nejnáročnějších zápasů. "Všichni se na něj těšíme," ujistil asistent kouče Scalabroniho. "Bude hrát druhý s třetím, mělo by jít o jeden z top zápasů kola. Myslím, že na obou stranách jsou výborní hráči, potkají se dva velmi kvalitní soupeři, kteří - věřím - nabídnou velmi kvalitní podívanou," doplnil Adam Konvalinka.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti