Upravit stránku
12. 01. 2024

Opava vs. Beksa


Poslední venkovní utkání ve vrcholící základní části NBL odehrajeme v Opavě. Na palubovce úřadujících českých šampiónů budeme usilovat o čtvrté ligové vítězství v řadě.

21. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava (16/4) vs. BK KVIS Pardubice (9/11)
sobota 13. 1. v 17:00 | Víceúčelová hala Opava

Beksa vyhrála tři ligová utkání za sebou, na přelomu kalendářního roku pak čtyři z pěti posledních zápasů.

Zlepšené výsledky se pozitivně promítly i do průběžné tabulky Kooperativva NBL, v níž jsme se osamostatnili na klíčové 8. pozici. V praxi to znamená, že dvě kola před koncem vrcholící základní části máme z pohledu účasti v nadstavbové skupině A1 vše ve svých rukou. "Určitě nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat, jak důležité utkání to pro nás je," předeslal před blížícím se duelem v Opavě trenér Vanja Miljkovvić. "Samozřejmě jsme velice rádi, že díky několika výhrám jsme se před závěrem základní části dokázali dostat do pozice, kdy máme situaci ohledně účasti v nadstavbové skupině A1 ve svých rukou a nechceme o ni přijít," přeje si kouč Beksy.

Slezané nasbírali v dosavadním průběhu NBL pouze 4 porážky (v Písku, s Nymburkem, v Kolíně a v Nymburku). V minulém kole přehráli ve své hale Kolín 89:82 (nejvíce bodů Opavy: Mokráň 18, Townes 15, Puršl 14, Kouřil 10, Slavík 9, Pecháček 8...) a díky nymburskému klopýtnutí v Děčíně se v tabulce vrátili na 1. místo. Ve středu pak zvítězili v osmifinálovém duelu Českého poháru v Novém Jičíně přesvědčivě 106:57. "Víme, že nás v této fázi sezony čekají ještě dva náročné zápasy a my v nich musíme předvést nejlepší možné výkony. Pokud se nám podaří uspět v Opavě, byl by to velký krok k našemu cíli, a právě k tomu teď směřuje naše veškeré úsilí," řekl dále Vanja Miljković.

Opavským top-skórerem je na začátku prosince přišedší americký rozehrávač Marques Townes, jenž v 7 odehraných zápasech střádal průměrně 16,3 bodu + 4,6 asistence. Klíčový playmaker Jakub Šiřina přidává 13,3 bodu + 8,1 asistence (v lednu však zatím kvůli zranění nenastoupil), základní osu dále tvoří další rozehrávač Radovan Kouřil (7,1 bodu + 4,2 asistence), křídelníci Jakub Slavík (9,8), Luděk Jurečka (7,8, trojky 46,3% - 37/80), Jan Švandrlík (7,7) a Radek Farský (6,6), a podkošoví hráči Šimon Puršl (14,4 bodu + 7,1 doskoku), Adam Pecháček (10,4), Jakub Mokráň (10,3) a Martin Gniadek (4,4).

"Rozhodně vnímáme, jak kvalitní soupeř nás čeká, vždyť jde o úřadující mistry, kteří hrají Basketball Champions League a momentálně jsou i lídry tabulky Kooperativa NBL," vyzvedl Vanja Miljković sílu opavského týmu. "Z naší strany bude potřeba maximální koncentrace a nasazení hned od úvodní minuty, potřebujeme bojovat o každý míč. Jestliže ukážeme na hřišti bojovnost, týmovost, soustředěnost, může to být velmi zajímavé utkání," doufá pardubický trenér v příznivý průběh sobotního střetnutí, v němž je možná absence zraněného křídelníka Davida Pekárka a jistá nemocného rozehrávače Michala Svojanovského.

"Víc si věříme a hrajeme uvolněněji," říká rozehrávač Tomáš Vyoral

Vyo, vnímáš, že poslední úspěšné výsledky se pozitivně projevují na větším týmovém sebevědomí?
"Určitě ano. Myslím, že je na nás v současné době vidět, že si víc věříme. Hrajeme s větším sebevědomím, což by se mělo projevit i ve zbývajících dvou zápasech základní části. Věřím, že v Opavě můžeme odehrát úplně vyrovnané utkání."

Ač to tak ještě relativně nedávno nevypadalo, čtyřmi výhrami v posledních pěti zápasech jsme se dostali do pozice, kdy si účast mezi top osmi ligovými týmy můžeme uhrát sami a nemusíme spoléhat na klopýtnutí dalších týmů. Můžeme hrát díky tomu uvolněněji?
"Ano, určitě teď hrajeme uvolněněji, ale rozhodně bychom si za tím měli jít v každém dalším utkání. Z mého pohledu by nám na skupinu A1 sice mohla stačit jedna výhra, ale proč bychom nemohli vyhrát oba zápasy? Nejen, že bychom si tím zajistili účast v horní skupině, ale mohli bychom se posunout třeba až do top šestky."

Poslední výjezd nás čeká v sobotu, kdy se vydáme na palubovku úřadujících mistrů a lídra tabulky. Možná je absence klíčového muže Jakuby Šiřiny, na druhou stranu, Opavu nyní táhne americký střelec Marques Townes. Jak bys charakterizoval našeho nejbližšího soupeře?
"I když  momentálně nehraje Šířa, charakteristika opavského týmu se vůbec nemění. Hrají furt to samé. Všichni jsou schopni vystřelit za 3 body, což je nebezpečné. Hrají rychle do protiútoku, opírají se i o podkošové hráče Šimona Puršla a Adama Pecháčka, takže nás určitě čeká těžký zápas. Bude jenom na nás, jak se popasujeme s tvrdostí a agresivitou domácích."

Zmínil bys ještě nějaké klíčové faktory, které spolurozhodnou o výsledku?
"Klíčový faktor bude neztrácet hloupě balóny, určitě také náš návrat do obrany a eliminace útočného doskoku Opavy."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti