21. 04. 2024

Od začátku špatně

Ve složité pozici se ocitli pardubičtí basketbalisté ve čtvrtfinálové sérii s ústeckou SLUNETOU. Domácí utkání číslo 4 vůbec nezvládli a po jednoznačné porážce o 15 bodů se ocitli zády ke zdi.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS Č. 4:

BK KVIS Pardubice vs. SLUNETA Ústí n. L. 80:95
(19:33, 18:22, 25:23, 18:17)

Stav série: 1 - 3

V celém průběhu utkání jsme ani jednou nevedli. Zatímco my jsme v první čtvrtině proměnili pouze každý třetí střelecký pokus z pole, úspěšnost ústeckých basketbalistů se šplhala k málokdy vídaným 83 procentům (14/17)! Za necelých 16 minut jsme inkasovali 45 bodů a do konce prvního poločasu jsme se propadli do hluboké, 18bodové propasti, z níž jsme se přes veškerou snahu už nedokázali vydrápat. Zápas číslo 5 je na programu ve středu 24. dubna v Ústí n. L., kde budeme hrát proti konci sezony.

Na úvodní čtyři ústecké koše jsme ještě pokaždé dokázali odpovědět, a tak na začátku 4. minuty Tomáš Vyoral srovnával průběžný stav na 9:9. Od té chvíle se nám však SLUNETA začala nepříjemně vzdalovat. Vůbec jsme nedokázali eliminovat její největší útočné zbraně, zejména produktivní americké duo Maverick Rowan-Ty Nichols pomohlo svému týmu k parádnímu rozjezdu (v první čtvrtině se společně postarali o 17 bodů). Na konci 6. minuty jsme se poprvé propadli do dvouciferné ztráty (11:21), která na přelomu prvních dvou čtvrtin - po šňůře 0:9 - narostla už na hrozivých 18 bodů (12. minuta - stav 19:37)!!!

Ve druhé půli jsme náš výkon o něco pozvedli a několikrát jsme se soupeři přiblížili na rozdíl 10-12 bodů. V 26. minutě Jure Škifić zaznamenal 5 bodů v řadě (trojku a 2 trestné hody) a snížil na 56:68, v 28. tentýž hráč skóroval na 62:73 a přesně 3 minuty před koncem nás znovu Jure Škifić přitáhl až na 78:88, jenže ústecký tým pokaždé dokázal kontrovat. A pokaždé nastartoval svůj kontra-úder přesnou trojkou: dvakrát se o ni postaral Kristopher Martin (v utkání měl trojkovou bilanci 4/8) a jednou Ty Nichols.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na portálu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Vanja Miljković (trenér domácích):

"V první řadě bych chtěl pogratulovat Ústí k vítězství. Celý zápas vedlo a kontrolovalo ho. Po včerejším zápase jsem měl strach, jak na tom budeme s energií, což se projevilo. Co se týče útoku, nemohu být zklamaný, protože 80 bodů je solidní výkon. Bohužel jsme neměli tolik energie v obraně. Nedařilo se nám zastavit rychlou, energickou hru, kterou hosté předváděli. Teď máme dva dny na to, abychom dobře zregenerovali, máme čas, abychom se dobře připravili na středeční utkání. Série pro nás rozhodně nekončí. Pokusíme se vyhrát na ústecké palubovce a vrátit sérii do Pardubic."

Kamil Švrdlík (hráč domácích):

"Zápas se mi samozřejmě hodnotí těžko. Včera to vypadalo mnohem lépe. Dneska jsme měli špatný úvod, pustili jsme Ústí do jejich hry. Dávali jednoduché koše, chytli se z dálky a získali náskok, cítili se jako na koni. Snažili jsme se to stáhnout, ale vždycky, když jsme se dostali aspoň trošku blíž, k 10bodové hranici, oni trefili nějakou střelu. Neřekl bych, že jsme měli méně energie, pro oba týmy je to stejné, na to bych se určitě nevymlouval. Zaspali jsme začátek, Ústí se dostalo do pohody a pak se hraje těžko proti jakémukoliv soupeři. Ještě ale nekončíme! Zkusíme v Ústí vyhrát, abychom se v Pardubicích viděli i příští sobotu."

Jan Šotnar (trenér hostů):

"Zápas samozřejmě hodnotím pozitivně. Včera jsme dali Pardubicím šanci a věděli jsme, že to dneska bude o hodně těžší. Zase na druhou stranu jsme věděli i to, že jsme v sobotu vůbec nenaplnili náš potenciál. Dneska jsme k tomu přistoupili daleko zodpovědněji, s obrovskou energií. Myslím si, že jsme utkání takticky i mentálně zvládli výborně. Včera jsme prohráli na pardubickou zónu, ale dneska pokaždé, když Pardubice postavily zónovou obranu, dali jsme do ní koš. Jsem hrozně rád, jakým způsobem kluci exekuovali náš plán a hlavně, s jakou energií nastoupili, protože ve finále to v play-off není o nějaké velké taktice, ale o tom, který tým chce víc. Myslím si, že jsme dneska měli i víc energie a byli jsme soudržnější."

Jan Karlovský (hráč hostů):

"Jsme velice rádi, že jsme vyhráli, tohle vítězství jsme potřebovali. Náš plán byl, skočit na ně hned od začátku a tavit je celou dobu na těch nepříjemných 10-15 bodech. Domácí se nemohli přiblížit, a když se přiblížili, zase jsme odskočili, takže super vítězství a jedeme dál. Je to 3 - 1, série se přesouvá do Ústí, tam to chceme ukončit a před domácími fanoušky to pořádně oslavit. Ve středu všechny zvu."