Upravit stránku
06. 06. 2023

O sezoně s Martinem Markem


Basketbalová sezona 2022/2023 je definitivně minulostí. Z pohledu Beksy se za ní dopodrobna ohlíží Martin Marek, generální manažer BK KVIS Pardubice.

O výkonech a výsledcích Beksy v dlouhodobě části Kooperativa NBL:

"Po slibné předsezonní přípravě, myšleno především z herního pohledu, jsme vstoupili do Kooperativa NBL zápornou bilancí 1 - 3, což mělo za následek první zužování rotace. Důležité bylo, že jsme poté dokázali na nepovedený ligový start velmi dobře zareagovat a vyhráli jsme šest z následujících sedmi utkání. Výsledná bilance po základní části v podobě 13 výher a 9 porážek stačila na páté místo, jímž jsme si pro nadstavbovou část zajistili místo v horní skupině A1. Všichni jsme si však uvědomovali, že máme na víc, minimálně dva tři zápasy v základní části, které jsme prohráli, jsme neměli pustit. Z mého pohledu bylo pozitivní, že v naší hře byl patrný herní progres, oproti předcházejícím sezonám hlavně na obranné polovině hřiště.

Nutno zmínit zranění klíčových hráčů Petra Šafarčíka a Davida Pekárka, na která jsme byli nuceni zareagovat doplněním sestavy Nickem Nealem. Ve skupině A1 jsme v jednu chvíli bojovali s Děčínem o 3. místo (a byli jsme v těsném kontaktu s vedoucím duem Brno-Nymburk), ale domácí zápas s Válečníky jsme nezvádli. To se nám naopak podařilo v závěrečném kole, kdy jsme si vítězstvím nad Nymburkem zajistili 4. místo a výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále play-off, což se později ukázalo jako klíčové. Celkově je potřeba říci, že skupina A1 byla v letošní sezoně extrémně vyrovnaná, v porovnání s předcházejícími ročníky opravdu všechny týmy extrémně chtěly skončit co možná nejvýše. Naše konečné 4. místo po nadstavbě odpovídalo podle mého názoru realitě, na jaké výkonnostní úrovni jsme se v daném období nacházeli."

O nenaplnění cílů v pohárových soutěžích Alpe Adria Cupu a Českém poháru:

"Do sezony jsme šli s jasně definovanými cíli. V evropském poháru Alpe Adria Cupu, do něhož jsme vstupovali coby loňští finalisté, jím byl postup do FINAL-4, mezi nejlepší 4 týmy jsme jako obhájci bronzových medailí chtěli postouit i v Českém poháru. V Kooperativa NBL byl naší metou minimálně postup do semifinále. Z tohoto pohledu jsme nenaplnili dva ze tří předsezonních cílů, přičemž mě osobně nejvíce mrzí odvetný čtvrtfinálový zápas Alpe Adria Cupu ve Spišské Nové Vsi. Na Slovensko jsme po domácím vítězství o 14 bodů odjížděli se slušným náskokem, ale v průběhu odvetného utkání jsme se “zlomili” a víceméně lze říci, že nás porazil jeden jediný hráč (Patrick McGlynn nám nastřílel 45 bodů - pozn. aut.). Čtvrtfinálový zápas Českého poháru v Kolíně zase rozhodla jedna krajně nepovedená čtvrtina. Pokud totiž v jakémkoliv utkání propadnete v jedné čtvrtině skoro o 20 bodů, stojí vás ohromné úsilí, abyste se do utkání vrátili. Po těchto dvou vyřazeních, která navíc přišla krátce po sobě, jsem alespoň cítil z našeho týmu o to větší odhodlání uspět v Kooperativa NBL."

O cestě Beksy letošním play-off Kooperativa NBL:

"Začnu trochu ze široka. Letošní play-off, to byla pro diváky - a musím použít právě tohle slovo - doslova pecka! Pravdou také je, že pro zástupce jednotlivých klubů to díky extrémní vyrovnanosti a všem emočním momentům, které play-off provázely, byly vpravdě náročné časy. (rozesmál se). Naše čtvrtfinálová série s Ústím n. L. měla všechno, co v play-off chcete vidět: skvělé individuální výkony hráčů obou týmů, napínavé koncovky jednotlivých zápasů, velké obraty, obrovské emoce, plné haly v obou městech, sedmý zápas o všechno… Za klíčové faktory bych označil domácí prostředí, individuální výkon Tomáše Vyorala v koncovce zápasu číslo 4 (Beksa prohrávala 1 - 2 na zápasy a v závěru čtvrtého duelu ztrácela 4 body, načež Tomáš Vyoral dvěma těžkými trojkami významně pomohl k obratu - pozn. aut.), dále naši obranu a širší rotaci. Současně jsem z nás cítil, že postup opravdu hodně chceme. Po skončení šestého zápasu v Ústí, kdy SLUNETA vyrovnala sérii na 3 - 3, jsem na klucích viděl velkou frustraci a vůbec jsem nepochyboval o tom, že ji v rozhodujícím sedmém utkání přetavíme v energii, což se také stalo.

V semifinálové sérii s Děčínem jsem si přál, abychom veškerou energii vložili hned do prvního zápasu v děčínské hale. Náš případný úspěch mohl hodit dynamiku celé série úplně jinam a byli jsme tomu skutečně velice blízko, jak na konci základní hrací doby, tak i v prodloužení, ale nakonec jsme to nezvládli a Děčín se první výhrou uklidnil. Sportovně musím před děčínským týmem smeknout, jak se semkl při Nicholsově dvouzápasové absenci a současně jakým způsobem otočil domácí sedmý zápas z -13 bodů na výhru o 21. Upřímně říkám, že za náš výkon ve druhém poločase sedmého utkání, tedy zápasu o všechno, jsme si postup do finále bohužel nezasloužili."

O herním progresu v průběhu sezony:

"Oproti minulé sezoně jsme hru hodně zpomalili. Nehnali jsme se tolik do rychlých protiútoků, v nichž jsme v přípravných utkáních ztráceli hodně míčů. Změna způsobu hry hodně souvisela s příchodem dominantního pivota Roberta Rikiće, kterého jsme v postupném útoku velmi často hledali. Největší herní posun vidím v týmové obraně, na níž jsme hodně zapracovali a byli v ní nejlepší v lize, naopak za očekáváním zůstala střelba trestných hodů, zejména v klíčových okamžicích jednotlivých zápasů."

O přínosu nových hráčů:

"Robert Rikič byl pro nás jednoznačnou posilou v základní i v nadstavbové části Kooperativa NBL. V play-off jej bohužel trápily zdravotní problémy, které značně ovlivnily jeho agresivitu. Rikovy konstantní výkony pod košem nám velice chyběly, často jsme na této pozici museli spoléhat pouze na Kamila Švrdlíka, který z mého pohledu odehrál velice dobré play-off.

Matea Čolaka jsme přiváděli jako perspektivního hráče, jenž měl ve svých 22 letech velký prostor pro další výkonnostní růst. Do sezony sice vstoupil dobře, ale v jejím průběhu jeho výkony spíše stagnovaly. Potřebovali jsme od něj větší konzistenci na obou polovinách hřiště. Pokud jde o Honzu Štěrbu, v další sezoně musí být jednoznačně mnohem agresivnější. Nesmí se bát odpovědnosti, což se projevovalo například přecházením jasných střeleckých pozic, v tom se musí znatelně posunout.

Nick Neal po svém lednovém příchodu vnesl do naší hry především výraznější tlak na hráče s míčem. Co se týče DeMarca Dickersona, jedná se o specifického hráče. Ve čtvrtfinálové sérii proti Ústí nás několika skvělými individuálními výkony posunul dál, současně ale "dokázal" poslat týmovou hru často dolů."

O vzrůstajícím počtu fanoušků v Pardubicích s gradací v play-off:

"Nesmírně mě hřál enormní zájem pardubických fanoušků o vstupenky na domácí zápasy, který se ještě znásobil v průběhu play-off. Je úžasné, kolik lidí si pravidelně našlo cestu do Sportovní haly Dašická. Nejen pro mě, ale pro všechny lidi v Bekse je právě tohle jeden z nejsilnějších a nejpozitivnějších momentů celé sezony. Definitivně se také potvrdilo, že Sportovní hala Dašická je pro pardubický basketbal malá a především v play-off již ani zdaleka nedokáže uspokojit divácký zájem. Poptávka o vstupenky na klíčová utkání byla na dvojnásobku kapacity haly. Je nepochybné, že odpovídající hala pro míčové sporty s mnohem vyšší diváckou kapacitou Pardubicím velice chybí."

O diváckém boomu v Kooperativa NBL:

"Očividný trend vyprodaných hal ve všech městech, jejichž kluby hrály play-off, jednoznačně dokazuje, že basketbal v České republice táhne, a to nejen v rozhodujících fázích sezony. Troufám si říci, že fanoušci se bavili všude. Atmosféra, jaká panovala například v Opavě, to je prostě fantazie. Zmínil bych i skutečnost, že celá liga dosáhla v právě skončeném ročníku přelomového mediálního pokrytí, neboť drtivá většina utkání v play-off byla prezentována buď přímo na ČT sport, nebo na webové platformě ČT sport Plus."

O víře v pokračující příliv fanoušků v nové sezoně:

"Velmi bych si přál, abychom navázali na obrovskou vlnu diváckého zájmu z play-off i v další sezoně. Pevně věřím, že naši stávající permanentkáři opět nebudou váhat a zajistí si své místo v hledišti i pro nadcházející sezonu, a stejně tak věřím, že tento úžasný boom, kterého jsme byli svědky, oslovil i nové fanoušky, potenciální nové permanentkáře. Zároveň bych byl velice rád, abychom se znovu posunuli dál v prodejích v rámci firemních balíčků. Mohu prozradit, že opětovně vyvíjíme snahu o účast v pohárové evropě pod hlavičkou FIBY, a proto - pokud se to skutečně podaří - bych si přál, aby si co nejvíce našich fanoušků pravidelně nacházelo cestu i do enteria areny."

O dalších aktivitách Beksy v rámci společenské odpovědnosti:

"Jsme nesmírně hrdí na naše sportovní i mimosportovní projekty, které jsou velmi pozitivně přijímány nejen samotnými dětmi, jejich rodiči, potažmo vedením základních a mateřských škol a jejich pedagogy, ale i širokou veřejností a našimi partnery. Po covidovém období, kdy jsme bohužel byli nuceni většinu těchto aktivit dočasně utlumit či úplně pozastavit, jsme v uplynulé sezoně opět naplno nastartovali projekty, jichž se účastní stovky pardubických dětí z mateřských i základních škol. Celoroční projekt Sportovní hry s basketbalem pro děti z mateřských škol realizujeme každý týden ve dvou lokalitách: na Dukle a na Studánce. V hale Dukla též připravujeme basketbalové turnaje pro holky a kluky z 2., 3. a 4. tříd základních škol, nazvané Liga škol, jejímž partnerem byla v tomto školním roce společnost Foxconn. Velké oblibě se těší naprosto unikátní projekt Čti s Beksou, na němž úzce spolupracujeme s Krajskou knihovnou v Pardubicích. Samostatnou kapitolou je pak další z naprosto výjimečných projektů Hrajeme spolu za Pardubice, jenž i díky kooperaci s Komorní filharmonií Pardubice napsal v tomto kalendářním roce již svou jubilejní 10. kapitolu. Za celou Beksu byl rád zdůraznil, že veškeré výše zmíněné projekty připravujeme s velkou péčí a zcela v duchu naší filozofie jsou a nadále budou nedílnou součástí pardubického klubu."

Slovo závěrem:

"Z ekonomického pohledu byla uplynulá sezona jednou z nejsložitějších za poslední období, nicméně dělali jsme a stále děláme absolutní maximum, abychom klub finančně zajistili. Jménem vedení klubu bych chtěl i na tomto místě velice poděkovat za podporu všem partnerským společnostem, s nimiž dlouhodobě či nově spolupracujeme. Velké poděkování patří rovněž Statutárnímu městu Pardubice a Pardubickému kraji, které jsou našimi stabilními podporovateli. Speciální poděkování pak míří k Ondřeji Joskovi a společnostem holdingu enteria, neboť nad rámec původně  spolupráce podpořili i play-off. Bez této podpory bychom nebyli schopni realizovat v průběhu sezony dodatečné doplnění naší sestavy.

Závěrem bych za sebe i za všechny kolegy ještě jednou rád poděkoval všem pardubickým fanouškům a obchodním partnerům. Děkujeme za vaši podporu, za energii, kterou nám dáváte, a těšíme se na společné nejen basketbalové zážitky v nové sezoně 2023/2024. Přeji vám příjemné léto."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti