Upravit stránku
08. 12. 2017

O NBA prsteny podruhé


Velký den se blíží. Již v úterý 12. prosince bude pardubická Sportovní hala Dašická hostit finálový turnaj NBA jr. Přijďte fandit.

Kdo z fanoušků, kteří se třeba jen okrajově zajímají o sport, by neznal NBA. Tři písmena označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže.

Už druhý rok v řadě se na českých palubovkách odehrávají například souboje Clippers s Lakers z města andělů, bitvy s historickým pozadím mezi Bulls a Pistons nebo klasika v podání Knicks a Celtics. Jak je to možné? Česká republika je jednou ze zemí zapojených do projektu Jr. NBA League.

Reálné rozdělení do konferencí a divizí, reálné názvy týmů i světoznámá loga na dresech. To vše je juniorská verze nejslavnější ligy světa, která už v úterý vyvrcholí v Pardubicích. The Finals, nebo-li turnaj čtyř nejlepších týmů se odehraje v hale Dašická za účasti ZŠ Nový PORG, Praha (LA Clippers), ZŠ Heyrovského, Olomouc (Philadelphia 76ers), ZŠ Studánka, Pardubice (Indiana Pacers) a ZŠ Švihov (Dallas Mavericks).

„Pro děti je finálový turnaj něco jako mistrovství světa. Registrujeme stále větší zájem škol, obliba tohoto projektu stoupá. V minulém roce byla v Praze atmosféra jako při zápasech dospělých týmů v Eurolize, věříme, že tomu letos bude stejně,“ říká Jiří Fousek z agentury Sport Invest, která je spoluorganizátorem projektu v České republice společně s Českou basketbalovou federací.

Juniorská verze NBA se hraje v 18 zemích Evropy a Blízkého východu. V České republice byl o druhý ročník soutěže dokonce takový zájem, že musela být sehrána kvalifikace. Pravidla jsou totiž neúprosná. Jr. NBA může hrát pouze 30 týmů, stejně jako hlavní soutěž v zámoří.

Možnost účastnit se dlouhodobého projektu Jr. NBA League nemá pouze sportovní dopady na danou školu. Podle Jiřího Novotného z ČBF má projekt na účastnických školách obrovský přesah: „Je skvělé sledovat sounáležitost škol se svými týmy. Některé v rámci výtvarné výchovy připravují transparenty, které pak vozí na utkání. Další školy zase nechávají vyrobit speciální trička s logy, ve kterých spolužáci fandí svému týmu.“

Dá se tedy očekávat, že atmosféra bude v úterý na Dašické opravdu parádní. Aby také ne, když půjde o prsteny pro vítěze NBA! Finálové utkání od 15 hodin bude navíc přenášet přímým přenosem stanice Nova Sport 1. Předcházet budou semifinále (9:00 LA Clippers vs. Philadelphia a 10:45 Indiana vs. Dallas) a utkání o 3. místo (13:00).

Celý finálový den se navíc odehraje pod dohledem Jiřího Welsche a čtyřnásobné účastnice WNBA All Star Game Tichy Penicheiro. „Celý loňský turnaj byla bomba, obzvlášť finálový den byl extra vydařený. Celý projekt se mi hodně líbí a jsem rád, že ho můžu osobně podpořit,“ má s patronstvím Jr. NBA League bohaté zkušenosti druhý Čech v NBA, který v této sezoně hájí barvy Pardubic.

O atmosféru se kromě hráčů na hřišti a fanoušků v hledišti budou starat DJ Aleš Matoušek či několikanásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu Honza Weber. Další informace jsou k dispozici na webu jrnbaleague.cz.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti