15. 10. 2022

O jediný koš

Beksa byla blízko, velmi blízko k pokoření úřadujících českých šampiónů. Ještě v poslední minutě jsme nad Nymburkem vedli, ovšem hosté 4 body v závěrečných 36 sekundách otočili skóre ve svůj prospěch.

4. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. ERA Basketball Nymburk 73:76
(19:22, 16:19, 20:14, 18:21)

Všichni aktéři dnešního zápasu nejprve uctili minutou ticha památku Stanislava Kropiláka, legendy československého basketbalu, jenž se výraznou měrou podílel na zisku jediného mistrovského titulu pardubického klubu v roce 1984. O Kropilákově úmrtí informovaly v pátek webové stránky Interu Bratislava. Více čtěte zde: Zemřel Stanislav Kropilák.

Samotné utkání bylo celou dobu nesmírně vyrovnané, vždyť ani jeden tým si nevypracoval vyšší než 7bodový náskok! Hrálo se v báječné kulise více než 1100 diváků! "Jsem velmi šťastný, že jsme hráli konečně doma. Všichni viděli, jak hrajeme doma a venku. Fanoušci byli naším šestým hráčem, všem bych chtěl moc poděkovat," vzkázal fanouškům trenér Dino Repeša.

Nymburk nás na začátku zápasu trápil přesnými trojkami (začal výtečnou bilancí 4/6) a útočnými doskoky (za 7 minut jich nasbíral 5!). Velmi aktivní byl zejména křídelník Martin Kříž, jenž se rychlými 10 body (dvojky i trojky 2/2) zasloužil o nymburský nástup 11:18 - bylo to nejvýraznější vedení hostů v celém průběhu utkání.

"Škoda našeho špatného začátku. Nymburk měl velký hlad, zvlášť na útočném doskoku," ukázal Dino Repeša na jeden ze zásadních problémů svého týmu. Do hlubší bodové propasti už jsme se však nepropadli, naopak, v polovině druhé čtvrtiny nás Tomáš Vyoral přitáhl na rozdíl jediného koše (27:30) a v 17. minutě David Pekárek úspěšně trojkoval na 34:33!

"Vrátili jsme se zpátky do zápasu, dobrou práci odvedli hráči z lavičky," ocenil pardubický kouč přínos střídajících hráčů.
S postupujícím časem vyrovnaný duel gradoval. Čolakova trojka z 24. minuty nám vrátila nejtěsnější vedení (46:45), 14 minut před koncem Jan Štěrba svojí druhou trojkou navýšil rozdíl na 3 body (52:49). Třetí čtvrtinu jsme ovládli 20:14, byť Nymburk v tomto hracím období doskočil pod naším košem 7 míčů! "Celkově jsme měli o 16 doskoků méně, to není možné s Nymburkem vyhrát," označil Dino Repeša jednu z klíčových statistik: finální poměr doskočených míčů zněl 32 - 48 (z toho útočných 12 - 18).

Přesto jsme o cenné vítězství usilovali až do úplného konce.

Úvodní 2,5 minuty poslední čtvrtiny jsme sice ztratili 3:10 (stav 58:65), ale 3,5 minuty před koncem David Pekárek úspěšnou střelou zpoza tříbodového oblouku srovnal na 67:67, vpředu jsme pak byli v předposlední (po nájezdu Tomáše Vyorala 70:69) i v poslední minutě (47 sekund před koncem Robert Rikić košem s faulem otočil na 73:72). Hostující rozehrávač Marek Klassen ale odpověděl přesnou trojkou, a když 23 sekund před koncem rozhodčí odpískali skórujícímu Robertu Rikićovi kroky, soupeř získal do koncovky klíčovou výhodu. Výhru obhájců mistrovského titulu definitivně potvrdil 6,5 sekundy před koncem Gerel Simmons.

"Na konci jsme možná byli unavení. Zlepšit určitě musíme i trestné hody, minuli jsme jich 13. Obrana byla lepší, doufám, že se budeme i nadále zlepšovat," dokončil Dino Repeša své hodnocení. Jedním z tahounů Beksy byl rozehrávač Tomáš Vyoral. "Určitě jsme dnes měli na výhru," litoval promarněné šance. "Bojovali jsme, co jsme mohli, ale bohužel jsme se asi porazili sami nedanými šestkami," zmínil velmi špatnou bilanci trestných hodů 16/29 (úspěšnost 55%) - přitom do zápasu jsme vstoupili šestkovou bilancí 8/9, leč z dalších 20 šestek jsme jich proměnili pouze 8...

Co naopak Vyo vyzvedl, byla kvalitní defenzivní činnost. "Myslím si, že inkasovat 76 bodů od Nymburku je super číslo. Náš hlavní problém byl, nechci říct v nemohoucnosti, ale prostě v neproměňování střel. Zápasy s Nymburkem jsou fyzičtější než s jinými soupeři. My jsme teprve ve čtvrtek ráno přijeli z utkání Alpe Adria Cupu, čímž se nechci nějak vymlouvat na náročný program, ale v poslední čtvrtině nám chyběly síly," doplnil autor 14 bodů a 8 asistencí.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Příští týden dvakrát doma!

Nejbližší dvě utkání Beksa odehraje rovněž na domácí palubovce. Nejprve ve středu 19. října v rámci Alpe Adria Cupu vyzveme rakouský Oberwart Gunners, následně v sobotu změříme síly s jedním z ligových spolufavoritů Kolínem. Vstupenky na oba dva zápasy můžete zakoupit přes internet zde.