Upravit stránku
02. 11. 2022

Nováček přestřílen


Až v závěrečných desítkách sekund Beksa zlomila odpor kurážně hrajícího nováčka NBL. V napínavém utkání jsme přestříleli pražskou Slavii o 3 body a zapsali jsme třetí ligové vítězství v řadě.

8. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. SK Slavia Praha 93:90
(20:23, 29:26, 18:19, 26:22)

Ani jeden tým nevedl v celém průběhu utkání o víc než 7 bodů.

Beksa byla vpředu necelých 14 minut (nejvíce o 6 bodů), Slavia přes 21,5 minuty (nejvíce o 7 bodů).

Však také pražský trenér Pavel Beneš ve svém pozápasovém hodnocení poznamenal: "Nevím, jestli si domácí výhru úplně zasloužili, protože jsme většinou byli ve vedení..." Jeho pardubický protějšek Vanja Miljković označil za rozhodující faktor jiný než basketbalový aspekt: "Nakonec jsme vyhráli týmovostí a trošku i něčím jiným, než basketbalovými dovednostmi: charakterem," cenil si asistent kouče Dina Repeši nezměrné touhy po vítězství, díky níž jsme jej v napínavém utkání opravdu získali.

Rozhodnou pasáží bylo 47 sekund mezi 39. a 40. minutou, kdy nás Petr Šafarčík dvěma koši odtáhl z remízy do stavu 89:85 - od té doby už jsme houževnatého protivníka ani jednou nepustili před sebe. Výtečně hrající Jordan Bruner sice ještě trojkou snížil, ovšem na druhé straně kontroval úspěšnou střelou stejné bodové hodnoty Mateo Čolak a udrželi jsme se vpředu až do konce. Na konečný tříbodový rozdíl upravil šťastnou trojkou zároveň se závěrečným klaksonem Martin Kheil.

Průběh utkání

První čtvrtina byla ve znamení bodových šňůr. Dvakrát jsme dokázali nastřádat 8 bodů v řadě (za stavů 0:4 a 12:18), přesto jsme se od Slavie nijak výrazněji bodově neodpoutali. Pražané nás trápili báječnou střelbou z dálky: do konce 15. minuty trefili 8 z prvních 11 tříbodových pokusů (!!!), a tak nebylo divu, že si dlouho užívali těsného vedení (po 15 minutách 36:38). Vždy, když jsme se nadechli a otočili průběžný stav v náš prospěch (např. po šňůře 7:0 na 45:41), hosté dokázali včas zareagovat.

"My jsme 35 minut vůbec nehráli to, co jsme chtěli, na co nás trenéři 2 dny připravovali," přiznal rozehrávač Petr Šafarčík. Dařilo se nám v pasážích, kdy jsme zrychlili přechodovou fázi (poměr bodů, dosažených z rychlých protiútoků, byl v první půli 12 - 0).

Zkraje třetí čtvrtiny body příliš nepřibývaly, úsek od 21. do 25. minuty skončil jen 3:4!!!

V dalším průběhu zápasu naši obranu notně trápil Jordan Bruner, jenž si nakonec vylepšil své letošní střelecké maximum na 21 bodů, s výrazným ofenzivním příspěvkem přispěchal i velezkušený Pavel Pumprla, po jehož koši jsme 11 minut před koncem ztráceli 5 bodů (60:65). Nás držel zejména energicky hrající Jan Štěrba, a když se mezi 35. a 36. minutou střelecky prosadili Tomáš Vyoral s Mateem Čolakem, vstupovali jsme do poslední čtyřminutovky s 6 body k dobru (79:73). Slavia se ale znovu dotáhla a díky přesným trojkám Kheila a Rožánka srovnala dvě minuty před koncem na 81:81.

Do hlavní role se v klíčové pasáži obsadil Petr Šafarčík, jehož dva koše nám zajistily výhodnější pozici do koncovky.

Po další Brunerově trojce záhy kontroval Mateo Čolak (88:84), a byť 12 sekund před koncem Adam Dworsky čtrnáctou slávistickou trojkou opětovně snížil na rozdíl jediného koše, faulovaný Robert Rikić definitivně zavřel zápas dvěma proměněnými trestnými hody. "Samozřejmě nemůžeme být úplně spokojeni, protože jsme dostali 90 bodů, ale celý tým je rád za výhru," pokračoval asistent Vanja Miljković ve svém hodnocení. "V koncovce jsme hráli to, co chceme hrát. Rozhodla hlavně naše obrana v posledních třech čtyřech útocích Slavie. Ukázali jsme chemii, která byla potřeba, abychom na konci dovedli utkání k vítězství. Opakuji, přestože náš výkon nebyl úplně 100%, tahle výhra se hodně počítá a věřím, že nám hodně pomůže," věří Vanja.

Pardubický top-skórer Petr Šafarčík nejprve dal kredit výborně hrajícímu soupeři. "Musím uznat, že Slavia byla jedním z nejtěžších soupeřů, proti kterému jsme v letošní sezoně nastoupili. Určitě nejtěžší, proti kterému jsme hráli doma - se vší úctou k Nymburku, který v té době neměl takovou formu. Slavia je hrozně nepříjemná, rychlá, všichni jsou mobilní, každý umí hrát s míčem...," uvedl Peca. "My jsme 35 minut vůbec nehráli to, co jsme chtěli, na co nás trenéři 2 dny připravovali. Na druhou stranu si tohoto vítězství hrozně cením, i když jsme dlouho nehráli dobře, posledních 4-5 minut jsme zapli a ukázali, co v nás je. To, že jsme to ukázali právě v klíčové fázi, že jsme v rozhodujících momentech dokázali hrát s klidnou hlavou přesně to, co chceme, je pro tenhle tým dobrá zpráva," dodal autor 17 bodů.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti