12. 02. 2022

Nezvládnutá koncovka

Dramatický zápas s neúspěšným koncem. Beksa držela naději na vítězství v Kolíně téměř až do konce, leč napínavou bitvu rozhodly dvě rychlé trojky domácího křídelníka Filipa Novotného.

4. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BC Geosan Kolín vs. BK Pardubice 92:83
(23:22, 24:29, 21:15, 24:17)

Dlouho, až do poslední minuty, si ani jeden tým nevytvořil dvouciferný náskok. Velmi vyrovnaný duel, v němž jsme postrádali zraněného lídra Tomáše Vyorala, nakonec ovládli domácí díky lépe zvládnuté koncovce. V předposlední minutě, do níž se šlo za nerozhodného stavu 80:80, trefil FIlip Novotný v rozmezí pouhých 24 sekund dvě trojky, na což už jsme nenašli odpověď. Geosan zavřel zápas drtivým finišem 12:0.

V úvodní osmiminutovce jsme inkasovali 23 bodů a prohrávali o 6, nicméně pak se naše hra na obou polovinách hřiště zlepšila, úsek mezi 9. a 15. minutou skončil poměrěm 11:24 a po přesné trojce Davida Pekárka jsme otočili průběžný stav na 34:41 - jednalo se o naše nejvyšší vedení v celém průběhu zápasu. Ve třetí čtvrtině se rozdíl plných 8 minut držel maximálně na dvou bodech, až v závěru této části hry Jakub Petráš s Adamem Čížem pomohl navýšit náskok Geosanu na 6 bodů. Na přelomu posledních dvou čtvrtin jsme však kontrovali šnůrou 4:14 (stav 68:72) a ještě v 35. minutě nás Petr Šafarčík držel mírně vpředu (stav 75:77).

Dramatický zápas dospěl do napínavé koncovky.

Petr Šafarčík v ní nejprve třemi úspěšnými šestkami dorovnal naše tříbodové manko (80:80) a do závěrečné dvouminutovky tak oba soupeři vstupovali se stejnými šancemi. V kličových momentech už se však prosadili pouze domácí, kteří nastříleli 12 bodů za sebou - o dvě klíčovoé trefy zpoza tříbodového oblouku se postaral křídelník Filip Novotný. "Myslím, že jsme nezačali zle. V poločase to od nás ještě jakžtakž vypadalo," hodnotil zápas kapitán Kamil Švrdlík. "Co nás ale dnes potopilo, byl útočný doskok Kolína a následně ještě obrana, kdy jsme si nebyli schopní vypomoct s Čížem a Petrášem, kde jsme pokryli jen původní příhru, ale další už nikoliv. Na tom nás rozložili. Proto to skončilo tak, jak to skončilo," doplnil pardubický pivot.

Klíčová čísla:

• útočné doskoky 19 - 9 (body z druhých šancí 23 - 9)
  • body zpod koše: 44 - 34

Adam Číž a Jakub Petráš, to byli dva hlavní "narušitelé" našeho podkošového prostoru. První jmenovaný rozehrávač zásoboval druhého jmenovaného nůší asistencí (k 13 bodům jich přidal 16!), rovněž slovenský pivot zapsal ceněný double-double za 31 bodů + 12 doskoků (z toho 5 v útoku, střelba z pole 15/17!!!). Pardubickou ofenzívu táhlo perimetrové duo Petr Šafarčík-Michal Svoboda: první zaznamenal 23 bodů + 7 asistencí (střelba z pole 8/15, z toho trojky 2/4), druhý přidal 22 bodů (trojky 5/9).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.