Upravit stránku
11. 10. 2023

Neustále pozadu


Druhou ligovou porážku utrpěli pardubičtí basketbalisté na nymburské palubovce, kde domácí tým definitivně rozhodl o svém triumfu v závěru třetí čtvrtiny.

6. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

ERA Basketball Nymburk vs. BK KVIS Pardubice 104:70
(23:13, 24:23, 29:20, 28:14)

V repríze loňské minisérie o bronz jsme ani jednou nevedli. Dvakrát jsme se sice dokázali vrátit do hry z 19bodového manka (poprvé jsme snížili ztrátu na 8 a podruhé na 10 bodů), ale na soupeřův třetí nápor z koncovky třetí části hry už jsme bohužel nedokázali zareagovat. Mezi 27. a 29. minutou Nymburk natáhl svou šňůru až na 16:3, čímž zvýraznil rozdíl ve skóre na 23 bodů a definitivně rozhodl o svém triumfu. Ani v jedné čtvrtině jsme soupeře neudrželi níž než na 23 bodech, ve druhé půli jsme jich inkasovali 57. 

Průběh utkání

Minuli jsme první čtyři střelecké pokusy, čehož domácí využili k rychlému vedení 7:0. Po bleskovém time-outu kouče Dina Repeši se zpod koše prosadili Jure Škifić s Joeym Brunkem (ten dokonce s faulem - stav 7:5), ovšem zanedlouho přišly dvě přesné trojky z rukou Spencera Svejcara a Martina Kříže, které znamenaly dvouciferný rozdíl ve skóre (17:7). V první čtvrtině jsme proměnili pouze 3 ze 14 střel z pole (úspěšnost 21%) a skórovali jsme převážně z čáry trestného hodu (7/8).

Nymburk dominoval v úvodní pasáži utkání i na doskoku: ve 14. minutě byl poměr útočných doskoků 8 - 2. Po Thomasem Bellem efektně zakončeném alley-oopu, následném Svejcarově úspěšném nájezdu a Rylichově trojce se domácí na konci 16. minuty odpoutal již do 19bodového trháku (36:17).

Velmi často jsme byli soupeřovou agresivní obranou tlačeni do těžkých střel v úplném závěru 24sekundového limitu na útok, ovšem dvě takové střely zpoza oblouku Josef Potoček trefil. Zanedlouho přidal i svoji třetí trojku, a když na něj v závěru první půle navázal dvěma tříbodovými zásahy ze stejného rohu hřiště i Petr Šafarčík, rázem jsme se přitáhli na jednociferný rozdíl (stav 44:36). Přelom obou poločasů přinesl nymburskou šňůru 10:0 a opětovný nárůst naší ztráty na 19 bodů. Ještě jednou jsme se vzepjali a 9 body za sebou jsme 14 minut před koncem korigovali na 58:48. Domácí Martin Kříž s Ondřejem Sehnalem však každý dvěma úspěšými trojkami výrazně přispěli k rozhodující šňůře 16:3, na níž jsme už nezareagovali.

Pozápasové komentáře

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):

„Jsem rád především za vítězství, protože je důležité mít vyhrávání jako zvyk. Tento zvyk jsme před týdnem na chvíli ztratili, ale jsem rád, jak na to tým zareagoval. Věřím, že v tom budeme pokračovat i v pátečním zápase. Na hráčích Pardubic bylo vidět, že jsou velmi unaveni. Minulý týden odehráli velmi dobrá utkání v kvalifikaci FIBA Europe Cupu a teď to na ně dolehlo, nehráli svůj nejlepší basketbal. My jsme byli schopni trefit i těžké střely a to jim sebralo energii. Samozřejmě mě náš výkon těší, ale stále je tam hodně věcí, ve kterých se musíme zlepšit a na čem pracovat. Ale těší mě, že se povedlo doma proti silnému soupeři ukázat naší bojovnost a dobrý basketbal a dostat fanoušky zpět na naši stranu. Dokázali jsme se s lidmi dostat na pozitivní vlnu. To je jeden z mých cílů. Rád bych měl fanoušky na naší straně tak moc, že i když se nám zrovna v zápase nebude dařit, budou nám fandit, protože budou oceňovat, že do toho dáváme všechno. Přijdou momenty, kdy nám to tam nebude padat a bude to pro nás těžké a v tu chvíli budeme naše fanoušky potřebovat. K tomu je ale třeba, abychom se svými výkony postarali o to, že fanoušci budou věřit našemu nasazení a tomu, že do toho vždy dáváme všechno. Pak věřím, že nám pomohou, když je budeme potřebovat.“

František Rylich (hráč ERA Basketball Nymburk):

Pardubice letos patří k těm lepším týmům v lize, proto bezprostředně po zápase z něj mám dobrý pocit. Navíc porazit je vysokým rozdílem je pro nás důležité. Je těžké říct, zda to byl náš nejlepší výkon. Možná nebyl. Našlo by se na našem výkonu hodně pozitivních věcí, ale budou tam rozhodně i negativa, na kterých musíme zapracovat. V této sezoně se zatím ukazuje, že Pardubice budou patřit k týmům, proti kterým se mi daří. Budu doufat, že můj kladný vztah k tomuto týmu bude pokračovat i v budoucích zápasech. Pardubice odehrály velmi dobrá utkání v kvalifikaci o FIBA Europe Cup a proti dobrým soupeřům. Proto naše dnešní vítězství nám dodá více sebevědomí do našich bojů v evropském poháru a bude nás více hnát k výhře v našich zápasech v Europe Cupu. V pátek nás čeká „dětský“ zápas proti Kolínu. Já osobně jsem jich pár odehrál a těším se na něj. Je to něco, co hráč normálně nezažije. Je to úplně jiná atmosféra od začátku do konce. Hlasitost povzbuzování plné haly je jiná, než jsme zvyklí. Speciální je i dopolední čas. Musíme se na to připravit a uvědomit si, že je to zápas a ne ranní trénink, i když čas je podobný. Jako sportovec s tím musím počítat, a ten čas pro mě není nic hrozného a myslím, že to můj výkon neovlivní."

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):

„Nymburk byl od začátku lepší a gratuluji mu. My jsme nehráli v útoku tak jako na začátku sezony. Minuli jsme dost otevřených střel z dálky, měli jsme velmi špatné procento a za prvních 15 minut jsme dali jen 17 bodů. Prohrávali jsme o 19, ale dokázali jsme se vrátit zpátky na -8 bodů. Potom to bohužel zase bylo podobné jako na začátku: neměli jsme dobrý pohyb míče, naopak Nymburk měl hodně jednoduchých protiútoků, navíc proměnil 16 trojek s úspěšností 45%. Obrovský rozdíl byl v sebevědomí na útočné polovině, protože Nymburk dal každou těžkou střelu, naopak my jsme každou otevřenou střelu minuli. Jak se zranil Štěrba pod košem, museli jsme změnit rotaci. Má oteklý kotník, tak uvidíme, jak dlouho bude chybět. Také Šafarčík hrál s teplotou, tak jsme ho na hřiště ve druhé půli už nedávali. Ale to samozřejmě není důvod, proč jsme prohráli o 34 bodů. Více mě mrzí nedělní domácí prohra s Ústím. Dnes to byl silný soupeř. Věřím, že v dalších zápasech budeme lepší.“

Josef Potoček (hráč BK KVIS Pardubice):

„Začátek 7:0 možná Nymburku pomohl, ale větší problém byl, že jsme byli celý zápas bez bojovnosti, neměli jsme vůbec doskok, nechávali jsme domácí dávat lehké koše z druhých šancí a to se pak těžko hraje. Na konci prvního poločasu jsme dotáhli rozdíl na osm bodů. Pak začal druhý poločas a znovu jsme nechali Nymburku dát šňůru 9:0. Nedokážu říct, jestli jsme byli v posledních dvou zápasech unavení nebo zklamaní, nemohu mluvit za všechny hráče. Je pravdou, že to opravdu nebylo jednoduché cestování. V tom dnešním zápase se možná trochu projevilo i zklamání z domácí prohry s Ústím. Musíme se z toho oklepat, začít více přemýšlet a hlavně být v klidu.“ 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti