21. 11. 2018

Neúspěšné loučení

I své šesté, poslední utkání v základní fázi FIBA Europe Cupu pardubičtí basketbalisté prohráli. Citelně oslabeni podlehli izraelské Ness Zioně rozdílem 20 bodů.

6. KOLO FIBA EUROPE CUPU:

BK JIP Pardubice vs. Ironi Ness Ziona 84:104
(22:25, 14:23, 22:32, 26:24)

V sestavě scházeli nemocní Dwayne Benjamin s Viktorem Půlpánem, se sebezapřením však nastoupilo i několik dalších hráčů...

Na útočné polovině hřiště jsme byli schopni se prosazovat - ve třech čtvrtinách jsme nastříleli 22 a více bodů -, ovšem na té obranné jsme mnohdy nestíhali. Soupeř si držel vysokou úspěšnost tříbodové střelby, k tomu umně atakoval vnitřní prostor, skvěle mu putoval míč. "V obraně nás tlačili do třetích a čtvrtých rotací, pak už jsme nebyli schopni to stíhat. Právě tohle je něco, na co se chceme soustředit v nadcházející reprezentační přestávce," podotkl rozehrávač Richard Williams.

Hosté si pomohli rychlými třemi trojkami (za 4 minuty), ovšem díky produktivnímu útoku jsme s nimi zpočátku udrželi krok. Pravidelně se prosazoval zejména Donovan Jackson, po rychlých protiútocích opakovaně skóroval David Škranc. Poprvé jsme byli vpřed v 8. minutě, kdy Ondřej Kohout posunul průběžný stav na 18:16, nejvýraznějším rozdílem jsme vedli o chvíli později - 22:18.

Navrch jsme měli ještě v 13. minuty, po smeči Davida Škrance (29:27), ale dál už jsme se dívali izraelskému týmu na záda. Minuli jsme šest střel v řadě, do této pasáže jsme navíc nakupili 3 míčové ztráty a Ziona natáhla svoji šňůru na 0:8. Zásluhou Evana Mcgaugheyho a Donovana Jacksona jsme se ještě přitáhli na 33:37, jenže koncovka první půle nám "ujela".

Dvouminutovou pasáž od 37. do 39. minuty jsme prohráli 0:9 a soupeř poprvé vedl dvouciferně (33:46).

Až poté, v poslední minutě úvodního poločasu, trefil naši první trojku Josef Potoček (do to doby jsme měli bilanci 0/12).

O výsledku definitivně rozhodl nástup do druhé půle. Úsek mezi 21. a 23. minutou Ziona ovládla šňůrou 0:11, čímž velice rychle navýšila rozdíl nad dvacetibodovou hranici (38:59) a zbytek utkání už plně kontrolovala. Sice jsme se dokázali prosazovat na útočné polovině hřiště, nicméně na té obranné jsme soupeře nedokázali eliminovat a ve druhé půli jsme inkasovali 56 bodů. "Nebudu mluvit jen o dnešním zápase, ale celkově o zkušenostech s evropských pohárem," uvedl pardubický kouč Levell Sanders. "Pro nás to byla pro nás velmi dobrá zkušenost, která nám ukázala, kde se můžeme zlepšovat. Jsem rád za reprezentační pauzu, která nás teď čeká. Je to pro nás skvělá šance více trénovat na činnostech. Těším se na to."

Statistiky

Hůře jsme stříleli z pole (dvojky 46,4% - 60%, trojky 17,2% - 52,6%), naopak na čáře trestného hodu jsme si vedli velice dobře (81% - 17/21) a vyvíjeli jsme značnou aktivitu na útočném doskoku (21 - 9) - byť je třeba říci, že jsme minuli 54 střeleckých pokusů z pole, kdežto hosté jen 31.

Top-skórerem utkání byl Donovan Jackson s 25 body (střelba z pole 9/20, trestné hody 6/7), dvouciferné hodnoty dosáhli i pivoti Ondřej Kohout (14 bodů, z pole 4/11, trestné hodys 6/7) s Kamilem Švrdlíkem, jenž dokonce zapsal double-double za 10 bodů a stejný počet doskoků (z pole 4/4, trestné hody 2/2). Josef Potoček stihl 9 bodů (trojky 2/6).

Vítězové měli pětici dvouciferných střelců. Hned tři z nich zaznamenali po 17 bodech: Gerald Lee (z pole 8/9, trestné hody 1/2, +13 doskoků), Oded Brandwein (trojky 3/6, +8 asistencí) a Daequan Cook (za 15 odehraných minut (z pole 6/8, z toho trojky 4/6). Yaniv Solomon přidal 11 bodů a Elishay Kadir 10.

Kompletní statistiky na webu FIBA Europe Cupu.