28. 12. 2021

Neúspěšné derby

Zónová obrana Královských sokolů vzala Bekse naději na úspěch v derby. Těsnou výhru v napínavé koncovce uhájili hosté, kteří nás tak v tabulce dorovnali na bilanci 9/9.

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Královští sokoli 82:85
(22:20, 22:19, 17:26, 21:20)

Vyhráli jsme tři čtvrtiny, prohráli jedinou, leč právě ta rozhodla o našem neúspěchu.

Na startu třetí části hry jsme přitom poprvé v zápase (a bohužel naposledy) vedli dvouciferně (22. minuta - 51:41), jenže hosté nás poté naprosto vykolejili zónovou obranou. "Myslím si, že první poločas byl z naší strany jakž takž, ale pak Hradec začal hrát zónu a tou nás úplně zastavil," smutně konstatoval rozehrávač Tomáš Vyoral. Klíčový úsek se odehrál v jedenáctiminutové pasáži od 23. do 34. minuty, jíž jsme prohráli drtivým rozdílem 12:34 a propadli jsme se do dvanáctibodové propasti...  "Na konci jsme ještě mohli vyrovnat, ale nepovedlo se," poukázal Vyo na mohutný, ovšem nakonec bohužel nedotažený finiš.

O naši ofenzivní produkci se v první půli staralo zejména duo Dantez Walton-Petr Šafarčík: první jmenovaný těžil hlavně z přesné střelby z dálky (trojky 3/3, do půle 15 bodů), druhý z agresivních nájezdů do koše (do půle 11 bodů). Výrazněji vpředu jsme však byli jen v polovině úvodní čtvrtiny, kdy jsme po šňůře 7:0 odskočili do vedení 15:8, jinak nám Královští sokoli neustále dýchali na záda. "Měli jsme dobrý začátek," poznamenal trenér Dino Repeša, "ale klíčový rozdíl byl ve třetí čtvrtině," zmínil stěžejní pasáž utkání, v níž jsme inkasovali 26 bodů.

Hosté hned zkraje třetí čtvrtiny nasadili zónovou obranu, ale zprvu to nevypadalo na zásadnější problém: v 22. minutě nejprve počtvrté v zápase úspěšně trojkoval Dantez Walton a zanedlouho Petr Šafarčík posunul průběžný stav na 51:41. V dalším úseku jsme však proměnili jedinou z osmi střel z pole, navíc začaly přibývat i míčové ztráty a Hradec si mezi 27. a 29. - po šňůře 0:11 (!) - vypracoval osmibodový polštář (55:63).

Od té chvíle už jsme se soupeři neustále dívali na záda.

Vrchol našeho útočného zmaru přišel v úvodní čtyřminutovce poslední čtvrtiny, kdy jsme skórovali pouhé dva body z trestných hodů: v tomto úseku jsme vystřelili jedinou střelu z pole, veškeré naše další útočné snahy končily ztrátami míče (4 za 3 minuty)... Sokoli v této pasáži nastřádali o 8 bodů více (šňůra 2:10) a vypracovali si rozhodující, dvanáctibodový náskok (63:75). V koncovce jsme sice mocně finišovali, dvě a čtvrt minuty před koncem Josef Potoček trojkou snížil na 75:80 a 9 sekund před koncem nás Kamil Švrdlík přitáhl na rozdíl jediného bodu (82:83), jenže po jedné proměněné Pešakovičově šestce přišla 7 sekund před koncem naše fatální ztráta, čímž naše naděje na obrat definitivně pohasla.

"Velmi špatně jsme reagovali na hradeckou zónu. Nedali jsme nějaké otevřené střely, nehráli jsme tak, jak jsme se připravovali," řekl dále trenér Dino Repeša. "Škoda i koncovky a naší poslední ztráty, ale právě tak jsme hráli celý zápas - měli jsme v něm dobré věci, ale pak jsme udělali dvě tři obrovské chyby, které jsou pro konečný výsledek klíčové. Velké díky patří všem fanouškům, kteří tu byli, omlouvám se jim za porážku v derby," dodal kouč Beksy.

Velmi zklamaný byl i Tomáš Vyoral. "Určitě nemůžeme být spokojeni, protože jsme chtěli vyhrát. Vůbec jsme nevěděli, co hrát do soupeřovy zóny. Nebyli jsme schopni nic vymyslet, nenajížděli jsme, jenom jsme to obstřelovali z dálky. Hradec udělal bodovou šňůru a náskok si držel až do konce. Na konci jsme ještě mohli vyrovnat, ale nepovedlo se," hodnotil Vyo nepovedený duel.

Klíčová čísla:

• body hráčů z lavičky: 9 - 25
  • střelba z pole 48,5% (32/66) - 54,4% (31/57)
  • ztráty 13 - 14 (v poslední čtvrtině jsme měli 7 ztrát)

V den svých 24. narozenin odehrál velmi dobrý zápas Dantez Walton, jenž zaznamenal 22 bodů (20 v úvodních třecg čtvrtinách, střelba z pole 8/15, z toho trojky 4/6, trestné hody 2/2, užitečnost 26). Nesmírně efektivní Petr Šafarčík zaokrouhlil svůj střelecký příspěvek na 20 bodů (z pole 9/9, užitečnost 24), Tomáš Vyoral přidal 16 bodů + 7 asistencí. Královští sokoli měli čtyři dvouciferné střelce, přičemž nejvíce se dařilo ex-pardubické dvojici Ozren Pavlovič (17 bodů, z pole 4/10, trestné hody 7/10)-David Škranc (15 bodů, z pole 5/8, trestné hody 3/5), rozehrávač Peda Stamenkovič se blýskl 15 asistencemi.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.