Upravit stránku
14. 11. 2018

Nestíhali jsme se vracet


David Škranc, Radek Nečas a Kamil Švrdlík hodnotí pátý zápas Beksy v základní fázi FIBA Europe Cupu, který jsme v ruském Saratově prohráli 91:129.

RADEK NEČAS

Jak složité bylo čelit aktivní hře Saratova do vnitřního prostoru?
“Hlavně bylo těžké čelit tomu dvojtaktovému cvičení… Když už jsme soupeře donutili hrát do konsolidované obrany, stejně nás roztáhli: hráli dobře 1 na 1, my jsme udělali jednu dvě výpomoci, ale pak už jsme nedokázali jejich vysoké pivoty odtlačit od koše. Měli hodně útočných doskoků a tím nás zabíjeli, dali spoustu jednoduchých košů.”

Bavíme se o naší defenzivní fázi, protože jsme inkasovali 129 bodů. Mohli jsme nějaké věci udělat jinak, lépe, nebo proti nám zkrátka stála taková kvalita?
“Myslím si, že kvalita hráčů Saratova je velká, to jednoznačně, ale na druhou stranu je potřeba říct, že z naší strany tam byla trošku i naivita. Nechali jsme se vtáhnout do jejich způsobu hry. Možná pod dojmem domácího zápasu se Saratovem, kdy oba týmy daly kolem sta bodů, jsme chtěli hrát rychle dopředu, jenže v momentě, kdy se nám nedařilo střelecky, jsme nebyli schopni je zastavit v obraně. My jsme chodili za útočnými doskoky, ale oni i ve třech hráčích doskočili míč a posílali ho na útočnou polovinu na zbývající dva hráče, kteří už valili dopředu. Nestíhali jsme se vracet.”

V útoku jsme si dokázali vyhovět, šest hráčů nastřílelo mezi 8 a 19 body, čímž jsme navázali na předchozí ligový zápas s Ostravou. Je to pozitivum?
“Poslední zápasy jsou z naší strany takové, že si víc půjčujeme míč, víc hráčů boduje, máme víc asistencí. Na druhou stranu bych to nějak nepřeceňoval, protože Saratov se příliš nesoustředí na obranu, prostě věří tomu že své soupeře přestřílí. V obou zápasech s námi se jim to bohužel podařilo, v odvetě hrozitánským rozdílem.”

Dva dny po návratu do Česka nás čeká důležité domácí utkání s Opavou. Dokážeme zahnat myšlenky na Saratov a velmi rychle přepnout?
“Samozřejmě, že během zápasu v Saratově a po něm, to bylo hodně frustrující, protože ať jsme dělali, co jsme dělali, valil se na nás jeden koš za druhým. Teď se z toho ale vyspíme, vrátíme se domů a tenhle zápas už necháme za sebou. Naše evropská anabáze je nepovedená, ale před reprezentační přestávkou máme před sebou důležitá utkání v domácí soutěži, která určitě budeme chtít zvládnout co nejlépe.”

KAMIL ŠVRDLÍK

Nakolik náročné byly souboje s nadupanými pivoty Saratova?
“Myslím si, že doma jsme se s nimi vyrovnali líp. Tady jsme je nechali hodně doskakovat, z čehož dali spoustu jednoduchých košů.”

Zápas se zlomil v polovině třetí čtvrtiny. Co se v této pasáži stalo?
“První poločas byl v pohodě, ještě třetí čtvrtina nevypadala tak hrozně. Potom nás ale začali jednoduše přečíslovat po našich rychlých zakončeních v útoku. Chyběl nám takový obranný balanc, aby aspoň dva hráči zůstávali do obrany, nechodili na doskok, aby domácí neměli jednoduchá vyběhnutí do protiútoku a zakončení 2 na 1 nebo 1 na 0. To nás samozřejmě sráželo.”

Na útočné polovině hřiště jsme si dokázali vyhovět, souhlasíš?
“Celkově byl tenhle zápas hodně útočný. V útoku jsme neměli takový problém jako v obraně, konkrétně v zastavení jejich přechodové fáze. Nevím, kolik dali bodů z protiútoků, ale myslím, že takových 40 ano (35 - pozn. aut.), a to se strašně těžko nahání někde jinde.”

DAVID ŠKRANC

Ve všech čtyřech čtvrtinách jsme inkasovali přes 30 bodů. Co nás nejvíc sráželo?
“Bylo hodně složité je zastavovat, protože na perimetru měli hrozně rychlé hráče, kteří si dělali, co chtěli, a pod košem měli dva velké “strašáky”… Ti si zase doskočili míč, kdykoliv chtěli.”

Co z defenzivních činností nám dělalo největší potíže?
“Návrat do obrany. Oni jak si doskočili míč, hned vybíhali dopředu. Rozehrávači už ani nechodili doskakovat, jenom vybíhali dopředu, kam jim jejich spoluhráči házeli dlouhé přihrávky.”

Pojďme k útoku. Dali jsme 91 bodů, ale leckdy nám dalo hodně práce uvolnit seb pro míč…
“Cítil jsem to tak, že když jsme se potřebovali uvolnit pro míč, byli jsme tak o dva metry výš, než jsme zvyklí. Byli tvrdí, hodně dobře presovali.”

Je pro nás takováto zkušenost v něčem pozitivní?
“Určitě nás to posouvá dál, protože v české lize takhle nikdo nepresuje, že by vás nepustil k míči, možná Nymburk. Saratov v tom byl extrémně dobrý, ale já věřím, že nás to posune. Celkově vnímám, že na útočné polovině hrajeme týmovější basketbal. Půjčujeme si míč, jsou tam extra pasy… Jen škoda té obrany.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti