Upravit stránku
23. 12. 2021

Nejkrásnější dárek? Koloběžka


Dantez Walton a Phil Henry. S dvojicí amerických basketbalistů, která v letošní sezoně obléká dres Beksy, jsme si povídali o vánočních svátcích.

Podělíte se o vaši nejoblíbenější vzpomínku na Vánoce z dětství?

Dantez: Asi každý ví, že v USA se Vánoce slaví 25. prosince, takže nejvíc vzpomínám na to, jak všechny děti hrozně brzy ráno vstaly a těšily se na rozbalování dárků. Tenhle den byl jediný v roce, kdy jsme my děti chtěly vstávat brzy. (pousmál se)

Phil: To je pravda, měl jsem to podobně. Já hrozně rád vzpomínám i na všechno jídlo, které jsem jedl. (rozesmál se) Mám velkou rodinu a v Americe se vždycky na Vánoce sejde celá rodina pohromadě, každý přinese nějakou svoji specialitu a ochutnává se. Hrozně rád vzpomínám na makarony se sýrem od strýčka Tommyho, tetička zase dělala výborné koláče.

Jaké vánoční zvyky a tradice jste dodržovali?

Dantez: Řekl bych, že jsme slavili naprosto klasické americké Vánoce. Největším zvykem je to, o čem už mluvil Phil: ráno se rozbalují dárky a potom se vždycky u někoho - u babičky, u tety… - sejde celá rodina a trávíme čas společně. Povídáme si, hrajeme hry a tak.

Phil: Vzpomínám si, že u nás bylo zvykem, že lidi odekorovali hasičský vůz, který pak jezdil po městě a Santa Claus na něm zvonil zvonem a házel dětem sladkosti. S rodinou jsme se vždycky šli podívat, když projížděl kolem nás.

Vzpomenete si na dárek, z něhož jste v dětství měli největší radost?

Phil: Naprosto přesně. Když mi bylo 13 let, právě strýček Tommy, který dělal ty vynikající makaróny, mi dal elektrickou koloběžku, a ještě modrou, což je moje nejoblíbenější barva. Tohle byl jednoznačně nejlepší dárek, jaký jsem kdy dostal. Teď jsou elektrické koloběžky všude, ale tehdy to byla novinka. Na tenhle dárek nikdy nezapomenu.

Dantez: (během Philovy odpovědi se rozesmál) U mě to je taky elektrická koloběžka, akorát mně bylo 7 let, když jsem ji dostal. (usmál se) Dostali jsme ji s bráchou: já červenou, on černou.

Phil: Hned jak jsem ji poprvé rozbalil, ani jsem s ní nešel ven, jezdil jsem na ní po celém domě.

Dantez: A když se musela nabíjet, jenom jsem u ní seděl, koukal jsem se na ni, jak je krásná a nemohl se dočkat, kdy už bude konečně znovu nabitá. (smáli se oba dva)

Phil: Koloběžky, které známe z dneška, jezdí docela rychle, zatímco ty naše jezdily strašně pomalu. Nám to ale bylo úplně jedno. Prostě to byla elektrická koloběžka a byla krásná. Nejhezčí dárek, jaký jsem kdy dostal.

A co jste naopak nedostávali rádi?

Dantez: Jednoznačně spodní prádlo a celkově oblečení. (rozesmál se)

Phil: Souhlasím, tohle jsem taky nechtěl dostávat, to bylo nejhorší. (také se smál)

Dantez: Jako dítě jsem nikdy nechtěl dostávat oblečení. Vždycky, když jsem viděl, že je to měkký dárek, rychle jsem ho rozbalil, suše poděkoval a hned jsem se přesouval k dalšímu dárku.

Phil: Kromě oblečení si pamatuji, že jsem jednou dostal od babičky dárek, o kterém jsem si nejdřív myslel, že to bude hračka, nějaká raketa. Pak jsem ale zjistil, že je to naučná vzdělávací hra o planetách. Tohle mě jako díte moc nezajímalo, navíc jsem se o tom učil ve škole, tak jsem si s tím nechtěl moc hrát.

Jaké zvyky dodržujete, když vánoční svátky trávíte v Evropě?

Phil: Jak už jsme říkali, v Americe je největším zvykem to, že se celá rodina sejde pohromadě a tráví čas společně. Já jsem posledních 10 let trávil Vánoce v Evropě, dlouho už jsem nebyl s rodinou v USA, a tak vždycky o Vánocích volám domů: mamince, sestrám, neteřím… Snažím se být o svátcích v kontaktu s rodinou alespoň takhle.

Dantez: Vánoce jsou v Americe hodně o rodině. I já se samozřejmě snažím být s rodinou v kontaktu, jak jen to jde. Když jsem hrál ve Finsku, měli jsme v týmu několik Američanů, takže jsme se společně domluvili a udělali jsme si “svoje” Vánoce. Každý přinesl nějaké jídlo, nějakou svoji specialitu a sváteční čas jsme strávili spolu.

Jak strávíte letošní Vánoce?

Dantez: Budou trošku zrychlené, 25. odpoledne máme trénink a 28. hrajeme, takže moc času nebude, ale plány máme.

Phil: Pojedeme do Německa, kde máme kamaráda, který tam hraje, takže se všichni společně potkáme v Berlíně a užijeme si vánoční atmosféru tam.

Je něco, co byste rádi vzkázali fanouškům?

Dantez: Hlavně si všichni užijte poklidné svátky se svými nejbližšími. Je krásné prožít Vánoce s rodinou, ve sváteční atmosféře, užít si klidu a relaxovat. Přeji všem krásné Vánoce.

Phil: Souhlasím s Tezem a připojuji se. Vánoce jsou také spojené se setkáváním se s našimi nejbližšími, s nimiž se, zvlášť v dnešní době, bohužel nemůžeme vídat tak často, a proto vám přeji i bezpečné cestování a bezpečný návrat domů.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti