Upravit stránku
07. 11. 2022

Nechali jsme se zašlapat do země


Poslední zápas před reprezentačním oknem Bekse nevyšel podle představ. Zejména na útočné polovině hřiště jsme marně hledali optimální herní rytmus a výsledkem byla desetibodová porážka.

Nejlepší pasáží pardubického týmu byla hned první čtvrtina, v níž jsme vedli až o 7 bodů.

Postupem času jsme ale začali ztrácet půdu pod nohama. "Od nás to bylo špatné už od začátku," upřímně konstatoval rozehrávač Petr Šafarčík. "Věděli jsme, že Brno k nám přijede hrát fyzický basket, takový, jaký hraje vždycky. Nechtěli jsme to  dopustit, protože jsme si byli vědomi, že my jsme doma a budeme hrát před plnou halou, ale přesto jsme se nechali zašlapat do země... Nebylo to vůbec o basketu, ale o fyzickém přístupu a takovém tom chtíči, a Brno to prostě chtělo víc," ohlédl se za příčinami sobotní porážky 65:75.

Kritický byl z našeho pohledu přelom obou poločasů.

Na začátku první čtvrtiny jsme po Rikićově úspěšné střele vedli 21:15, ještě v poslední minutě druhé části hry po Burdově trojce 36:34, jenže úsek od 20. do 23. minuty skončil 0:11 a od té chvíle už jsme se hostům neustále dívali na záda. "I v tom vstupu do druhého poločasu se bohužel ukázalo, jak jsme na zápas nepřipraveni. Pak už jsme neměli ani fyzické ani psychické síly, abychom nepříznivý vývoj otočili," zklamaně přiznal Peca, jenž se těsně před přestávkou nepříjemně zranil (bez cizího zavinění), přesto se vrátil na palubovku a ve druhé půli zvládl porci dalších 14 minut (celkem v zápase přes 29).

Naše ofenzivní produkce čtvrtinu od čtvrtiny klesala:
1. čtvrtina - 19 bodů
2. čtvrtina - 17 bodů
3. čtvrtina - 15 bodů
4. čtvrtina - 14 bodů

Lze hledat příčinu v precizní brněnské obraně, či spíše v horší kvalitě našeho útoku? "Řekl bych, že to asi byla kombinace obojího," přemýšlel Peca. "Oni dobře bránili. Přečetli nás, my jsme se v útoku ani moc nedostali do našich věcí. Myslím si, že v tomhle patří trenéru Růžičkovi kredit, protože on dokáže takhle dobře načíst každého soupeře. A šlo to vidět… Pokaždé, když jsme zahlásili set, hned věděli, co bude, nenecháli nás to moc rozehrát. Dobře nás zbrzdili svým zón presem, my jsme v těch situacích do poslední chvíle nevěděli, jestli hrají zónovou nebo osobní obranu, takže i tohle byl z jejich strany dobrý tah. I když nám trenér dával nějaké možnosti a ukazoval nám, co hrát, my jsme nebyli schopni to na hřišti předvést."

Celý druhý poločas jsme dotahovali několikabodovou ztrátu.

Reálnou naději na obrat jsme si udrželi do poloviny předposlední minuty, kdy jsme se po úspěšných střelách Kamila Švrdlíka a Jana Štěrby přitáhli na rozdíl dvou košů (stav 64:70). Brno však kontrovalo 5 body v řadě a v koncovce zkontrolovalo dvouciferné vítězství. "Chyběla nám šťáva, jak fyzicky, tak mentálně," podotkl Petr Šafarčík. "Už od začátku to bylo zvláštní utkání. Pro nás to musí být ponaučení, protože právě proti takovým soupeřům se vždycky ukáže, jak jsme silní. A tentokrát jsme to bohužel neukázali," dodal autor 12 bodů a 5 asistencí.

Matěj Burda: Hodně nás to mrzí

Oberwart, Kolín, Dabrowa Gornicza, Olomoucko a Slavia Praha.

Pět soupeřů v řadě Beksa složila, až tentokrát narazila.

"Je to naše první porážka po nějaké delší vítězné sérii, což se vždycky polyká dost špatně. Hodně nás to mrzí," uvedl další rozehrávač Matěj Burda. Stejně jako Petr Šafarčík, i on žehral na slabou ofenzivní produkci. "V útoku jsme se trápili, 65 bodů určitě není číslo, s kterým se vyhrává. Nemůžu říct, že v obraně to od nás bylo nějaké extra dobré, protože 75 inkasovaných bodů je takový průměr, ale na rozdíl od útoku se naše defenzíva dá hodnotit spíše pozitivně. Celkově mi ale přišlo, že jsme vypadali unavení. Trénovali jsme ve standardním rytmu, stejně jako vždycky, ale bohužel..."

Když měl Matěj Burda vyjmenovat klíčové herní faktory, které spolurozhodly o naší čtvrté ligové porážce, vůbec neváhal. "Zbytečně jsme ztráceli míče, z čehož Brno dokázalo skórovat, naopak my jsme neměli skoro žádné rychlé protiútoky. To nás stálo zápas." Za klíčovou pasáž označil třetí čtvrtinu. "Soupeř nastoupil do třetí čtvrtiny hodně agresivně, dal nějaké jednodušší koše z našich ztrát a utekl nám na nějakých 8 bodů. Začátek druhé půle jsme bohužel nechytili a už jsme se nedokázali vrátit zpátky," posteskl si Matěj, jenž v utkání trefil dvě trojky a k 6 bodům přidal 2 asistence.

Nejbližším zápasem po probíhající reprezentační přestávce bude televizní duel v Opavě (19. listopadu od 14:45), doma se Beksa představí o tři dny později, v úterý 22. listopadu, kdy v rámci základní fáze Alpe Adria Cupu vyzveme chorvatský Furnir.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti