20. 03. 2024

Nečekaný konec vítězné série

Tohle se nepovedlo. Bohužel. Vítězná série Beksy překvapivě skončila domácím utkáním s též oslabeným Kolínem, kterému jsme v letošní sezoně podlehli vůbec poprvé.

11. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice vs. BC Geosan Kolín 82:85
(17:11, 17:23, 22:24, 26:27)

Ne, nebyl to náš den. Zcela jasně patrné to bylo hned od úvodního rozskoku. Byť jsme si po 14 odehraných minutách pracně vydřeli 9bodový polštář - náš nejvyšší v celém průběhu zápasu -, nedokázali jsme Kolínu definitivně ukázat záda. Naopak, ve velmi pomalém duelu si hosté postupně budovali výhodnější pozici do koncovky, aby svůj překvapivý triumf (teprve druhý v posledních jedenácti zápasech) stvrdili mezi 38. a polovinou 40. minuty, kdy 7 body za sebou zvýraznili rozdíl ve skóre z jednoho na 8 bodů.

Na útočné polovině hřiště jsme nezačali příliš dobře a ve 4. minutě jsme měli na kontě pouhé 2 body. Ještě v 7. minutě jsme prohrávali 10:11, ovšem první čtvrtinu jsme uzavřeli 7 body v řadě a do 14. minuty jsme natáhli naši šňůru na 16:6, díky čemuž jsme odskočili na 26:17. Následovala zhruba tříminutová pasáž, v níž jsme měli několik velmi nadějných pozic ke skórování a dalšímu navýšení náskoku, leč z dobrých pozic jsme trestuhodně míjeli, a tak přišel trest v podobě ztráty pracně nabytého vedení. V poslední minutě první půle se trefili z dálky Lukáš Stegbauer s Filipem Novotným, kteří srovnali průběžný stav na 34:34.

Nevyšel nám ani vstup do druhého poločasu a ve 24. minutě jsme ztráceli 36:43. Naším katem se stával zejména Filip Novotný, jemuž jsme nechali několik otevřených pozic za tříbodovým obloukem a kolínský křídelník nabízených příležitostí zhusta využíval.

V závěrečné čtvrtině jsme se dostali bodově dopředu pouze jedinkrát, když v 32. minutě Kameron Chatman otáčel na 60:59.

Poté jsme ještě třikrát dokázali Geosan bodově dorovnat (34. minuta - 65:65, 36. minuta - 70:70 a 37. minuta - 72:72), nicméně do vedení už nás hosté ani jednou nepustili. Když scházely do konce zápasu rovné 2,5 minuty, dvakrát úspěšné šestkující Chatman nás sice ještě držel v naději (74:75), ovšem Filip Novotný, Dino Bistrovič a Milenko Veljković nastřádali 7 bodů v řadě a Kolín už slibný náskok navzdory mírným komplikacím v koncovce udržel až do konce.

Kompletní zápasové statistiky najdete na portálu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Vanja Miljković (trenér domácích):

"Prohra nás samozřejmě mrzí, ale hráčům nemám moc co vytknout. Vítěznou sérii jsme drželi hodně dlouho, s dvěma výjimkami v podstatě od 30. prosince. Postrádáme několik zkušených hráčů a odpovědnost hodně leží na mladších hráčích, bylo až nerealistické, jak jsme to zvládali. Porážka zkrátka jednou přijít musela. Náš největší problém v dnešním utkání byl, že hned od 1. sekundy jsme nehráli s takovou energií a s takovým nasazením, jaké jsme předváděli v předcházejících týdnech. Touto prohrou se nesmíme příliš zabývat, je potřeba si v hlavách nastavit na nedělní utkání s Nymburkem, což je jediný tým v lize, který jsme v této sezoně zatím neporazili."

Petr Šafarčík (hráč domácích):

"Začali jsme dobře, tak jak jsme chtěli. Hlavně tedy v obraně, v útoku nám nevycházelo to, co jsme chtěli. Dostali jsme se do vedení o 9 bodů, ale v tu chvíli jsme úplně vypnuli, hlavně v koncentraci. Nedali jsme 3-4 šoupáky zpod koše: kdybychom je proměnili, rozdíl byl na 14-16 bodech a v tu chvíli, věřím, by se Kolín položil. Bohužel jsme si mysleli, že to půjde samo, asi nám po těch výhrách trochu narostla křídla. Myslím, že kdybychom hráli celý zápas znovu, stejně bychom dneska nevyhráli. Gratulace Kolínu, klobouk dolů. Vím, v jaké nelehké situaci jsou, protože se s klukama znám. Bojovali jak o život a zaslouženě vyhráli."

Predrag Benáček (trenér hostů):

"Celý zápas byl vyrovnaný. Myslím, že Pardubice nečekaly, že to tak bude, čekaly, že to bude lehčí. Až v závěru si uvědomily, že je můžeme porazit. Hlavně druhý poločas kluci odehráli výborně. I bez zraněného Adama Číže a pak Adama Gogy jsme dokázali favorizované Pardubice porazit. Na konci utkání jsme měli i štěstí, ale já říkám, že štěstí se musí zasloužit a my jsme si ho za bojovnost zasloužili. Možná nás Pardubice podcenily, ale my jsme toho využili a zaslouženě zvítězili."

Dino Bistrovič (hráč hostů):

"Dnešní výhry si velmi vážím. Měli jsme dostatek energie, dalším klíčem k vítězství bylo, že jsme neměli tolik ztrát míče, také jsme se snažili pohlídat útočný doskok domácích. Chyběli nám Adam Číž a pak i zraněný Asdam Goga, doufám, že oba budou brzy v pořádku a příště už nastoupí."