14. 12. 2019

Nečekaná ztráta

Ačkoliv jsme v Brně vedli nad domácím mmcité1 nedlouho před koncem o 9 bodů, v silně okleštěné sestavě jsme ztratili koncovku a zapsali pátou ligovou porážku.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

mmcité1 Basket Brno vs. BK JIP Pardubice 80:75
(18:19, 15:18, 19:19, 28:19)

Třikrát - ve druhé, třetí i čtvrté čtvrtině - jsme se dokázali odpoutat do dvouciferného trháku, leč nikdy jsme domácím definitivně neukázali záda. V polovině poslední čtvrtiny jsme se díky třem tříbodovým akcím dostali do slibného, devítibodového vedení, jenže závěrečná pasáž, kterou jsme odehráli bez vyfaulovaných pivotů, nám vůbec nevyšla: Brno ovládlo poslední čtyřminutovku zcela jednoznačně 18:4 a získalo své druhé vítězství v NBL, naopak my jsme zapsali pátou porážku. "Nehráli jsme dobré utkání. Neměli jsme dobrý rytmus, hlavně na útočné polovině hřiště," hodnotil zápas kouč Ken Scalabroni.

Domácí Radek Farský nám za úvodních 3,5 minuty nastřílel 7 bodů a zajistil svému týmu vedení 7:5. Další úsek hry jsme ovládli poměrem 3:14, ovšem mezi 8. a 12. minutou jsme téměř 5 minut neskórovali - minuli jsme 12 střel z pole v řadě - a Brno se šňůrou 8:0 přitáhlo zpět do těsného kontaktu. Bodové sucho přerušil až úspěšně trojkující Michal Svoboda a v 15. minutě nám Ozren Pavlovič další trojkou dal poprvé dvouciferný náskok (26:37). První poločas však domácí uzavřeli šňůrou 7:0.

Vstup do druhé půle nám nevyšel a Jakub Krakovič pěti body v řadě v 24. minutě otočil stav na 46:43. Už v té době měli Kamil Švrdlík s Radkem Nečasem po 4 osobních chybách. První jmenovaný poté v poslední čtvrtině naskočil do hry, ovšem na palubovce vydržel jen několik sekund a záhy usedl kvůli pátému faulu zpět na střídačku, kam jej zanedlouho následoval i jeho podkošový parťák Ondřej Kohout.

I v silně oslabené sestavě (kvůli zranění stále nehraje ani další pivot Prokop Slanina) nás Michal Svoboda dvěma úspěšnými trojkami znovu odtáhl do dvouciferného vedení (32. minuta - 52:62). Davell Roby několika rychlými nájezdy potrápil naši obranu a vrátil mmcité1 zpět do hry, nicméně tříbodové trefy Davida Škrance a Viktora Půlpána nás stále držely vpředu (35. minuta - 62:71). Několik našich ztrát a útočných doskoků Brna zapříčinilo, že jsme slibné vedení ztratili. Jakub Krakovič završil rychlou šnůrou svého týmu na 10:0 a otáčel na 72:71, 55 sekund před koncem David Škranc vyrovnával na 75:75. Klíčovou trefu obstaral 42 sekund před koncem rozehrávač Bryan Smithson, jenž se trefil zpoza tříbodového oblouku.

"Navzdory tomu, že jsme neodehráli dobrý zápas, jsme nebyli tak daleko od vítězství, které nakonec bohužel nepřišlo. Musíme zvednout hlavy, protože nás ještě čekají utkání v Alpe Adria Cupu v Chorvatsku a poté před Vánoci utkání v Prostějově. Na tyto zápasy se potřebujeme co nejlépe připravit," doplnl Ken Scalabroni. Rozehrávač Michal Svoboda navázal na trenérova slova: "Jak říkal trenér, celý zápas jsme se těžko dostávali do rytmu, ale i přesto jsme byli schopní se několikrát dostat do desetibodového vedení, párkrát jsme mohli odskočit do vedení o patnáct bodů a zavřít utkání. To se nám bohužel nepodařilo, domácí se vždycky dokázali vrátit a rozhodla poslední pětiminutovka. V ní trefili pár těžkých střel, nějaké trojky a to rozhodlo."

Statistiky na webu České basketbalové federace.