13. 04. 2016

Nahoru a dolů, výhra v prodloužení

Play-off v plné kráse, reklama na basketbal. Takový byl čtvrtfinálový Zápas 2 mezi Beksou a Opavou, který pro sebe rozhodl pardubický tým v závěru prodloužení.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, 2. ZÁPAS:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 93:91 po prodloužení
(22:15, 17:19, 18:28, 26:21, 10:8)

Stav série: 2 - 0

Body: Autrey 30 (+8 d. +7 as.), Pandula 15, Wall 14, Nečas 9, Škranc 9, Švrdlík 6, Půlpán 6, Kotas 4 - Gniadek 23, Blažek 18, Vlček 16, Šiřina 14 (+12 as.), Lyčka 6, Jurečka 5, Dragoun 2, Zbránek 2, Kvapil 2, Kramný 2, Cvek 1

Diváků: 1389

V závěru základní hrací doby vše směřovalo ke srovnání série. Slezané, kteří ve druhém poločase smazali šestnáctibodové manko (ve 14. minutě Beksa vedla 33:17), byli na koni a 79 sekund před vypršením 40. minuty měli k dobru 7 bodů (74:81). Jenže JIP ještě stihl dostat zápas do prodloužení...

Nejprve Lamb Autrey dvakrát úspěšně šestkoval, načež - 47 sekund před koncem - kapitán Lukáš Kotas proměnil svou první střelu z pole, hned trojku, a přitáhl svůj tým na dostřel jediného koše. Klíčové byl dvě minuté šestky Opavy (Jakub Šiřina a Viktor Cvek proměnili shodně jen jednu). Druhý jmenovaný 5,5 sekundy před koncem minul druhý trestný hod, Dušan Pandula doskočil míč, přihrávkou jej posunul k půlící čáře na Lukáše Kotase a ten těžkým pasem přes opavského obránce našel sprintujícího Lamba Autreyho, jenž zároveň s klaksonem zpod koše vyrovnal - 83:83!

V prodloužení nejprve Beksa utekla na 90:85, ale opavští basketbalisté díky šesti proměněným šestkám otočili na 90:91 - tento stav plati 17 sekund před koncem. Lamb Autrey svůj vnik ke koši nezakončil přes hradbu opavských těl přesně, ale míč doskočil David Škranc a trefil vítězný koš. Po Gniadkově ztrátě přidal jednu šestku Lamb Autrey a v koncovce nastaveného času už další obrat (naštěstí) napřišel.

Pardubice měly skvělý začátek. V defenzivní fázi navázaly na výborný výkon ze Zápasu 1, hráči si v obraně výtečně vypomáhali a ve 4. minutě vedli již 14:2 (Wall 8, Pandula 6)! Hosté ztráceli jeden míč za druhým (za 16 minut se dopustili třinácti ztrát!), a tak nebylo divu, že rozdíl ve skóre se ve druhé čtvrtině vyšplhal až na šestnáct bodů (33:17, později v 17. minutě ještě 37:22).

"Vyšel nám vstup do utkání, hráli jsme na vlně z prvního zápasu," podotkl trenér Tomáš Bartošek. V dalším průběhu utkání však Opavští výrazně snížili počet ztrát (od 17. do 40. minuty už jen 5), zónovou obranou vyvedli Beksu z útočného rytmu a ještě do přestávky se přitáhli do pětibodového kontaktu. "Opava zvýšenou bojovností, důrazem a zdvojováním našeho pick´n rollu, nás dostala z rytmu," řekl dále trenér Beksy.

Ve třetí části hry, vůbec poprvé ve čtvrtfinálové sérii, Slezané vysázeli více než 20 bodů za čtvrtinu (plných 28!) a i díky velké aktivitě na útočném doskoku, a také díky výraznému ofenzivnímu příspěvku aktivního Kryštofa Vlčka, si drželi několikabodový náskok. Ten se rozplynul až v poslední sekundě základní hrací doby... "Vůlí, že jsme to nevzdali, i když jsme v závěru prohrávali o 5-6 bodů, jsme se dokázali vrátit zpátky do zápasu a vyhráli jsme," doplnil Tomáš Bartošek.

Hodnocení trenérů a hráčů si přečtěte zde.