10. 04. 2019

Na závěr porážka

V posledním utkání dlouhodobé části NBL pardubičtí basketbalisté prohráli v Děčíně a po nadstavbě skončili na 5. místě, což znamená, že ve čtvrtfinále play-off vyzvou čtvrté Olomoucko.

14. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 80:69
(22:17, 16:23, 21:19, 21:10)

Po strašidelném úvodu, kdy jsme předlouhých 5 minut neskórovali a rychle jsme se propadli do dvouciferné ztráty (až dvanáctibodové), jsme znovu nabrali dech - díky střídajícím hráčům - a ve druhé a třetí čtvrtině jsme byli několikrát mírně vpředu. V rozhodné závěrečné pasáží jsme však opět doplatili na dlouhé bodové sucho: od stavu 63:62 jsme za více než pět minut nastřádali jen 4 bodíky, Děčín se utrhl do desetibodového vedení, které už tentokrát uhájil. "Především ve čtvrté čtvrtině jsme povolili Děčínu mnoho útočných doskoků, a když se k tomu přidaly naše nevynucené ztráty, které vedly ke snadným bodům domácích, nemohli jsme pomýšlet na úspěch. Pokud děláte takové chyby, zkrátka si nezasloužíte vyhrát," uznal trenér Levell Sanders.

Na začátku to byl z naší strany málokdy vídaný střelecký zmar.

Minuli jsme úvodních 8 střel z pole (!), a tak nebylo divu, že děčínští basketbalisté, kteří si na startu pomohli třemi rychlými trojkami (Šiška 2 a Pomikálek), byli po pěti minutách v trháku 11:0! Záhy sice zapsali naše první body Evan Singletary s Davidem Škrancem, ovšem po dalších dvou přesných zásazích Válečníků platil stav 16:4. Ve zbytku první čtvrtiny jsme však proměnili 7 z deseti střel a přitáhli jsme se do kontaktu. "Všichni mohli vidět, že jsme nezačali dobře, začátek jsme nechytili. Domácí na nás vlétli, dali do začátku mnohem více energie," řekl dále Ell. "Po prostřídání jsme se ale vrátili do zápasu."

Poprvé jsme vedli v polovině druhé čtvrtiny, kdy trojkující Radek Nečas otáčel průběžný stav na 26:27. "Vstup do zápasu jsme neměli optimální, ale dostali jsme se zpátky a pak byl zápas dlouho vyrovnaný," okomentoval Šutys dění na palubovce. "Obě strany mohly rozhodnout zápas ve svůj prospěch, povedlo se to domácím..." Po vyrovnané třetí části to vypadalo, že duel dospěje do napínavé koncovky, vždyť ještě v 34. minutě byl nejtěsnější možný rozdíl (63:62). Následující dvouminutovou pasáž však Děčín ovládl rozhodující šňůrou 8:1, a byť jsme se ještě přitáhli na rozdíl pěti bodů (71:66), blíž už nás Válečníci nepustili.

"Před utkáním jsme mluvili o tom, že v podobných zápasech rozhoduje o výsledku spousta malých a velkých věcí. Mezi ty velké patří doskakování, a my jsme Děčínu dovolili v poslední čtvrtině hodně útočných doskoků," zopakoval Levell Sanders jeden z klíčových faktorů. Celkově jsme sice měli více útočných doskoků než domácí (11 - 13), jenže ti hned 6 míčů uzmuli pod naším košem v posledních devíti minutách zápasu... "Děčín střílel o 20 šestek víc, je těžké tyhle body někde nahradit," upozornil Radek Nečas na další zásadní aspekt: vítězové měli k dispozici 35 trestných hodů (z nichž 20 proměnili), my jen 15 (proměněných 9). "V závěru jsme se snažili dotáhnout, ale Děčín už v poklidu udržel vítězství až do závěru," doplnil pardubický kapitán.

Vítěze táhli produktivní rozehrávači. Lamb Autrey zaznamenal 24 bodů + 8 doskoků (dvojky 3/6, trojky 4/9, trestné hody 6/9), celkem jedenáctkrát byl faulován! Ondřej Šiška přispěl 15 body a 5 asistencemi. Na naší straně se nejvýrazněji prosadili Ondřej Kohout (13 bodů, trojky 2/6), Donovan Jackson (12 bodů, trojky 3/6) a Kamil Švrdlík (11 bodů + 8 doskoků, z pole 4/7, trestné hody 3/3). Mezi rozhodující faktory patřily míčové ztráty (6 - 14), domácí také úspěšněji stříleli zpoza tříbodového oblouku (10/25 - 6/27).