Upravit stránku
15. 01. 2024

“Na tým jsem pyšný”


Tahle výhra opravdu chutnala, hráčům i fanouškům. Beksa v sobotu skolila úřadující ligové šampióny na jejich palubovce a udělala rozhodující krok do nadstavbové skupiny A1!

Po velmi solidním začátku (v první čtvrtině jsme postupně odskočili do vedení o 8 bodů) se dostala dopředu Opava, která ve třetí části hry opakovaně navýšila svůj náskok až na 10 bodů. Když chybělo do konce utkání 14 minut, Jakub Mokráň dunkoval na 50:40, ještě 5,5 minuty před koncem domácí měli k dobru 6 bodů. Zlepšenou obranou, včetně kontroly obranného doskoku, a několika snadnými koši z brejků jsme si mezi 35. a 38. minutou pomohli ke klíčové šňůře 0:11, po níž jsme se mohli radovat ze čtvrtého ligového triumfu v řadě!

"Touhle výhrou jsme dali razítko na naše zlepšené výkony," chválil tým jeden z jeho lídrů Petr Šafarčík.

Peco, pozápasové emoce byly obrovské, pochopitelně i s ohledem na to, že jsme v závěrečné čtvrtině otáčeli nepříznivé skóre. Cos cítil bezprostředně po skončení utkání?
"Ohromnou radost! Na náš tým jsem opravdu pyšný, protože to, co jsme všichni předvedli - a bylo jedno, jestli někdo nastoupil na 5 minut a jiný hrál 38 minut -, bylo skvělé. Je to skutečně obrovská změna oproti podzimu. Ukazuje se, že i když se sezona vyvíjí jiným směrem, než bychom si všichni přáli, dá se otočit. My si moc dobře uvědomujeme, že zdaleka nemáme vyhráno, to vůbec! Ale když si každý vzpomene, v jaké situaci jsme byli v listopadu, tak by tomu asi málokdo věřil..."

Faktem je, že v loňské sezoně jsme vyhráli v Opavě obě dvě vzájemná utkání. Pomohlo toto vědomí z hlediska sebedůvěry?
"Ve středu, po pohárovém utkání v Hradci Králové, jsem říkal klukům v šatně, že Opava je teď zranitelná. Za A jim chybí jejich lídr Jakub Šiřina, za B jsme dobře věděli, že se nám tam v posledních letech několikrát podařilo vyhrát. Dokonce si myslím, že v posledních dvou letech tam nikdo nevyhrál víckrát než my, protože oni doma válcují jednoho soupeře za druhým. Říkal jsem, že oni musejí mít v hlavách, že se nám u nich dvakrát nebo třikrát za sebou podařilo vyhrát, navíc znovu říkám, bez svého lídra jsou zranitelnější, což bylo i vidět."

My jsme nastoupili bez Davida Pekárka a Michala Svojanovského, domácí bez Miroslava Kvapila a především bez tebou zmíněného Jakuba Šiřiny, který Slezanům skutečně hodně chyběl...
"Přesně tak. Vidět to bylo hlavně v koncovce. Připadali mi úplně opaření. Vůbec nikdo se neukázal, nikdo to na sebe nevzal. To, v čem Kuba Šiřina vyniká už já nevím jak dlouho, asi tak 40 let, co hraje ligu (pousmál se), Opavě chybělo. On v těchto chvílích vezme svůj tým na záda, a proto je tak platný, proto je jedním z nejlepších hráčů ligy. Je jasné, že Opavě hodně chyběl. Townes sice dal 15 bodů, ale v koncovce o něm nikdo nevěděl. Naopak my jsme ukázali charakter, každý něčím přispěl a troufnu si říct, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě."

Od konce prosince jsme v lize postupně porazili Olomoucko, Kolín a Slavii, k tomu přidejme postup v Českém poháru přes Královské sokoly. V součtu obou soutěží se tedy jedná již o pátou výhru v řadě, přičemž zejména triumf v opavské hale má skutečně zvuk. Měl by podpořit i týmové sebevědomí?
"Jednoznačně je to razítko na naše zlepšené výkony. Samozřejmě se k nám dostalo z různých stran, že jsme se sice zvedli, ok, ale tři výhry přišly proti týmům, které budou ve skupině A2 a v Českém poháru jsme porazili prvoligový Hradec Králové. Jak už jsem řekl, myslím, že sobotním výkonem jsme dali razítko na zlepšenou formu. Teď rozhodně nesmíme polevit. V základní části nás čeká ještě domácí zápas s USK Praha a byla by strašná škoda, kdybychom výhru z Opavy nepotvrdili. Chci apelovat na všechny, abychom i v sobotu navázali na výkon z Opavy."

Ještě se krátce vraťme právě do Opavy, kde jsme se ve druhém poločase vyškrábali z desetibodové propasti. Čím jsme nepříznivě se vyvíjející duel nakonec otočili?
"Pomohli jsme si určitě zónovou obranou. Ze začátku jsme v ní sice měli trochu zmatky, ale pochválil bych celý tým za to, jak jsme se dokázali adaptovat. Stačilo vzít jeden time-out a říct si, co a jak, nebo jsme si během přerušené hry připomněli, co máme dělat. Všichni hráči to automaticky udělali přesně tak, jak jsme si řekli, takže velká pochvala za tuhle přizpůsobivost a variabilitu. A také za trpělivost v útoku."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti