27. 02. 2021

Na startu nadstavby porážka

Citelně oslabena o několik osových mužů Beksa na nymburské palubovce dokázala vzdorovat lídrovi soutěže úvodních 25 minut, aby nakonec v 1. kole nadstavbové části NBL podlehla o 32 bodů.

1. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

ERA Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 109:77
(26:23, 24:20, 29:15, 30:19)

Pozitivní zpráva? Do hry již zasáhl podkošový hráč Jakub Merešš - poprvé od 23. září, kdy právě v Nymburku odehrál svůj poslední zápas před dlouhodobým zraněním. Slovenský reprezentant strávil na palubovce 17,5 minuty a zaznamenal 4 body. Vinou zdravotních problémů naopak scházeli dva z osových mužů T. J. Dunans s Prokopem Slaninou, trenéři neměli k dispozici ani další zdravotně indisponované hráče: Tomáše Tkadlece, Tomáše Dvořáka, Vojtěcha Kalného a Jakuba Čejku. V sestavě ještě nebyla ani staronová akvizice Dominez Burnett, jenž přiletí do České republiky v neděli odpoledne.

O výsledku rozhodla třetí čtvrtina. V první půli jsme se udrželi na dostřel především díky produktivnímu útoku, ovšem v třetí části hry domácí basketbalisté nastříleli téměř dvojnásobný počet bodů než Beksa a vytvořili si rozhodující náskok. "Byl to pro nás zápas dvou poločasů. V první půli jsme s Nymburkem dokázali držet tempo, ale v druhé půli se prokázaly jeho kvality, hlavně fyzické, a tam jsme absolutně přestali stíhat," hodnotil trenér Adam Konvalinka první střetnutí ve skupině A1.

Začali jsme s nižší sestavou, s Davidem Škrancem na pozici 4. Hned v první minutě jsme v útoku doskočili 3 míče a zapsali jsme první 4 body zápasu, ve 4. minutě Josef Potoček dvěma skvělými nájezdy posouval průběžné skóre již na 4:11 - jednalo se o naše nejvyšší vedení během celého utkání. Vojtěch Hruban se poté osmi rychlými body podílel na šňůře 12:0, jenže i díky dvěma kontra-trojkám Michala Svobody jsme se udrželi až do konce první čtvrtiny v těsném kontaktu.

Co nás každopádně po většinu zdobilo, byla enormní bojovnost, díky níž jsme si v útoku vytvářeli nové a nové pozice pro zakončení: po 13 odehraných minutách jsme měli už 10 (!) útočných doskoků.

Čtyři tříbodové akce v rychlém sledu - po dvou v podání Tomáše Vyorala (koš s faulem a trojka) a Michala Svobody (další dvě trojky) - nám pomohly k dílčímu obratu na 36:40, pasáž od 13. do 16. minuty skončila 2:14 v náš prospěch! Závěr prvního poločasu však ovládl Nymburk, který se šňůrou 14:3 dostal do vedení a po zbytek utkání už se udržel bezpečně vpředu. Na startu druhé půle nejprve domácí čtyřmi body v řadě poprvé odskočili do dvouciferného trháku (54:43), leč na tento nápor jsme ještě dokázali zareagovat (24. minuta - 56:51). V polovině třetí čtvrtiny však favorit nastřílel 13 bodů v řadě, i kvůli našim nevynuceným ztrátám míče, do konce 30. minuty pak navýšil rozdíl na 21 bodů a dostal duel definitivně pod kontrolu.

"Měli jsme dílčí úkoly, co se týká doskoků, tam si myslím, že jsme předvedli solidní práci: 19 útočných doskoků je dobrý počin a hodně na tom pracujeme, tak se to projevilo," řekl dále trenér Beksy. "Bohužel se také hodně projevilo to, v jaké sestavě teď trénujeme, kdo všechno je zraněný, kdo po zranění. Domácí toho využili k takto velkému rozdílu." Adam Konvalinka se také stručně vyjádřil k brzkému připojení Domineze Burnetta. " Slibujeme si od něj zkvalitnění na perimetru a celkově dalšího hráče navíc, který nám pomůže vyhrát několik zápasů, a hlavně si od něj slibujeme veliký přínos do týmu na důležité boje v play-off."

Statistiky

Vítězové měli kvintet dvouciferných střelců, mezi nimiž vynikli Jerrick Harding (21 bodů, dvojky 7/7!) s Haydenem Daltonem (18 bodů + 10 doskoků). Nejužitečnějším mužem utkání byl Tomáš Vyoral, jenž zapsal svůj třetí double-double v letošním ročníku NBL (21 bodů + 10 asistencí, užitečnost 33), velmi dobrý výkon odvedl i Michal Svoboda (20 bodů, trojky 5/9).