Upravit stránku
08. 04. 2018

Musí být znát, že my jsme doma!


Už tuto středu vstoupí pardubičtí baskebalisté do čtvrtfinále play-off Kooperativa NBL. Co soudí o sérii s Ústím n. L. jeden z  trenérů Tomáš Bartošek?

Obrana je základ, zdůrazňuje Tomáš Bartošek

Naším čtvrtfinálovým soupeřem je Ústí n. L. Čím je charakteristická hra Slunety?
"Hra Ústí je velmi variabilní. Nespoléhají se jen na schopnosti svých amerických hráčů z perimetru, ale snaží se dávat hodně míčů i do dolního postavení, kde mají kvalitní pivoty. Ti nehrají pouze na koš, ale dokážou i velmi dobře asistovat, pokud v obraně dochází k výpomoci. Většina ústeckých hráčů, jak rozehrávačů, tak pivotů, jsou velmi dobrými střelci, zmínil bych ještě snahu o využívání atletických schopností Singletaryho, Robinsona a Pecky v přechodové fázi. Co se týče obrany, my musíme dobře číst jejich řešení kombinace pick-and-roll, a také si poradit s výpomocemi ze slabé strany, čímž Ústečtí velmi umně zahušťují podkošový prostor."

Kdo patří mezi klíčové hráče ústeckého týmu a v čem jsou jejich přednosti?
"Ústí má ve svém středu nejen velmi kvalitní, ale zároveň velmi zkušené hráče. Samozřejmě víme, že bodovými lídry jsou zejména Ladislav Pecka, Donald Robinson a Evan Singletary. Pecka je velice silný na doskoku, obecně ve hře pod košem, ale v posledních zápasech byl nebezpečný i z perimetru. Robinson je klasický americký hráč: je velmi silný ve hře 1 na 1, hodně energický, dobrý atlet. Jakmile má otevřený prostor k nájezdu, okamžitě toho využívá, včetně hry v přechodové fázi, umí se prosazovat do nezkonsolidované obrany. Singletary je skórující rozehrávač. Nezaměřuje se pouze na vytváření pozic pro své spoluhráče a na asistence, ale má i velký tah na koš, je také velmi dobrým střelcem z delších vzdáleností. Velkou zkušenost představují David Šteffel, jehož síla je hlavně v dolním postavení, či Stanislav Votroubek, jenž je nebezpečný hlavně střelbou z dálky, důležitý je i rozehrávač Michal Šotnar, který umí najít hráče v dobrých střeleckých pozicích. Do základní rotace patří ještě americký křídelník Spencer Svejcar, který nás v prosinci hodně potrápil (18 bodů při trojkách 6/8 - pozn. aut.) a Filip Šmíd, takový dělník týmu, jenž může hrát na pozici křídla i nižšího pivota."

Pokud jde o nás, v posledních zápasech nadstavby proti Nymburku a Děčínu jsme předváděli velice kvalitní obranné pasáže. Měla by být právě týmová defenzíva naší hlavní zbraní?
"O obraně mluvíme vždy jako o velice důležitém aspektu naší hry, ale obzvláště v utkáních play-off je defenzivní fáze naprostý základ. V těchto zápasech je naším prvotním cílem, abychom soupeři nedovolili žádný jednoduchý koš, žádnou jednoduchou situaci, naopak je potřeba, aby se na každý svůj koš co nejvíce nadřel. Pro nás je pozitivní, že se nám právě tohle v posledních utkáních dařilo, navíc proti velmi kvalitním týmům Nymburka a Děčína. Obecně bych řekl, že ve druhé polovině skupiny A1 jsme většinou předváděli kvalitní obranu a od toho se musíme odrazit v play-off. Přáli bychom si, aby to byl náš základní stavební kámen, i proto, že při precizní obraně zároveň roste i útočné sebevědomí."

Čím by se měla vyznačovat naše hra v úvodních dvou domácích utkáních série?
"Budeme chtít do letošního play-off vstoupit stejně jako do toho loňského (proti Svitavám - pozn. aut.). Musí být znát, že my jsme doma, že jdeme do play-off po odehrání deseti velmi kvalitních zápasů ve skupině A1, které se hrály ve vysokém tempu. To by měla být naše hravní zbraň: my už jsme zvyklí hrát v módu a tempu play-off. V nadstavbě jsme si ověřili, že pokud náš výkon byl konzistentní, dovedl nás k úspěchu, naopak jakékoliv naše zaváhání soupeři trestali."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti