07. 05. 2018

Mečboly pro Opavu

Beksa dnes ve Slezsku nenavázala na včerejší úspěšný výsledek a po čtyřech zápasech ztrácí v semifinálové sérii 1-3. První opavský mečbol bude odvracet ve čtvrtek v Pardubicích.

SEMIFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 4:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 83:65
(18:19, 19:5, 15:21, 31:20)

Stav série: 3 - 1

Body: Klečka 21 (+7 as.), Šiřina 18, Gniadek 15, Kvapil 10 (+14 d.), Bujnoch 8, Dragoun 6, Jurečka 3, Kouřil 2 - Spearman 24, Pandula 11, Kohout 9, Švrdlík 8, Welsch 6, Kent 3, Nečas 2 (+8 d.), Půlpán 2

Hráč utkání: Radim Klečka

Vstup do zápasu se nám opět vydařil, v první části hry jsme byli neustále vpředu, nejvíce o 7 bodů. Mezi 11. a 20. minutou jsme však proměnili pouze 2 z osmnácti střel z pole, zaznamenali pouhopouhých 5 bodů a Slezané získali až třináctibodový náskok. Díky vydařené pasáži ve třetí čtvrtině jsme se v jejím závěru přitáhli na rozdíl jediného bodu, i v poslední čtvrtině jsme několikrát dokázali téměř vymazat dvouciferné manko, ovšem do vedení už jsme se nedostali. Naopak, mezi 36. a 37. minutou Martin Gniadek rychlými 8 body přispěl ke zvýraznění rozdílu ve skóre až na 14 bodů (75:61) a koncovku už jsme nezdramatizovali. "Dnes z domácích vyzařovala větší energie a větší agresivita na obou polovinách hřiště," vypozoroval trenér Tomáš Bartošek. "My jsme bohužel měli dva velké útočné výpadky, ve druhé čtvrtině a v polovině čtvrté čtvrtiny, to rozhodlo," označil klíčové pasáže duelu.

Končila 5. minuta, Brandon Spearman úspěšným nájezdem posunul průběžný stav na 4:11 a domácí kouč Petr Czudek reagoval prvním time-outem. Ještě v 8. minutě jsme byli vpředu (11:17), jenže přelom úvodních dvou čtvrtin se hrál v režii Slezanů, kteří ve 12. minutě - po Bujnochově koši s faulem a Šiřinově trojce z rychlého protiútoku (šňůra 11:0) - byli vůbec poprvé v domácím dvojzápase ve vedení (26:21). V polovině druhé čtvrtiny trefil svou druhou trojku Radim Klečka, v závěru první půle jej napodobil Jakub Šiřina, jenž dal svému týmu poprvé dvouciferný náskok.

Druhá čtvrtina nám celkově útočně nevyšla. Opavští zataženou obranou nenechávali příliš prostoru pod košem, z trojky nám nepadalo (do půle 3/13), a tak toto hrací období pro nás skončilo nelichotivým poměrem 19:5.

Ve třetí čtvrtině jsme se skvěle vrátili do hry. Pasáž od 21. do 29 minuty vyzněla jednoznačně v náš prospěch, díky šňůře 7:19 jsme snížili ztrátu na jediný bod (44:43). V samém závěru této části však úspěšně trojkoval z jednoho rohu Radim Klečka, záhy z druhého Jakub Šiřina, a když druhý jmenovaný o chvíli později trefil i dvojku, 8bodová šňůra vrátila Opavě výraznější náskok (52:43). Na startu poslední čtvrtiny sice Brandon Spearman trojkou a Kamil Švrdlík zpod koše znovu snížili (53:50), domácí však znovu odtáhl Šiřina (trojkou a dvěma šestkami), na jehož koše jsme vinou dvou po sobě jdoucích míčových ztrát nedokázali zareagovat. Klíčové střely si vzal Martin Gniadek: v 36. minutě trefil dvě trojky, mezi něž sice vklínil dva přesné trestné hody Kamil Švrdlík, ovšem Gniadek záhy přidal koš s fauem a domácí šli do poslední čtyřminutovky z 13bodovým polštářem (73:60).

"Opavští velmi dobře napichovali naši obranu, chodili agresivně do koše a buď zakončovali, nebo si dobře posouvali míč na perimetru. V pasážích, kdy se nám útočně nedařilo, si domácí naopak pomohli trojkami - je to jejich silná zbraň, na kterou jsme se sice připravovali, ale stejně jsme jim bohužel nechali hodně otevřených pozic," řekl trenér Bartošek. "Udělali jsme víc špatných rozhodnutí v obraně i v útoku a domácí vyhráli zaslouženě. Ve čtvrtek doma uděláme všechno proto, abychom se znovu vrátili do Opavy."

Top-skórerem utkání byl sice Brandon Spearman, jenž předvedl svůj nejlepší výkon v sérii (24 bodů, střelba z pole 7/10, z toho trojky 3/3, trestné hody 7/7), ovšem měli jsme už jen jednoho dalšího dvouciferného střelce v Dušanovi Pandulovi (11 bodů). Vítězové měli hned čtyři muže nad desetibodovou hranicí, mezi nimiž vyčnívali Radim Klečka (21 bodů, z pole 8/15, z toho trojky 4/10) s Jakubem Šiřinou (18 bodů, trojky 4/9) a Martinem Gniadkem, jenž zaznamenal 13 z patnácti bodů v poslední čtvrtině.

Kompletí statistiky na webu České basketbalové federace.