16. 05. 2023

Mečbol pro Děčín

Třetí semifinálovou výhru v řadě už Beksa nepřidala. Na severu Čech jsme bohužel nevyužili oslabení domácích Válečníků, kteří si přesvědčivým vítězstvím zajistitli průběžné vedení v sérii 3 - 2.

SEMIFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS Č. 5:

BK ARMEX Děčín vs. BK KVIS Pardubice 83:62
(22:15, 13:20, 25:6, 23:21)

Stav série: 3 - 2

Po vyrovnaném prvním poločase rozhodla o výsledku pátého utkání třetí čtvrtina, která skončila naprosto jednoznačným poměrem 25:6. Domácí si v ní pomohli 6 útočnými doskoky, my jsme do této pasáže nakupili 7 míčových ztrát a proměnili pouhé 2 z 12 střel z pole (plus 2 trestné hody). V závěrečné části hry jsme sice z 19bodové ztráty velice rychle umazali 7 bodů, ovšem na jednociferný rozdíl už jsme se nedostali. "Gratuluji děčínskému týmu a trenéru Greplovi k vítězství. Dnes rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme dali jen šest bodů, přitom jsme měli dost volných střel," konstatoval trenér Dino Repeša.

V celém průběhu prvního poločasu jsme vedli jen několik desítek sekund: hned v úvodu po úspěšném nájezdu Petra Šafarčíka (stav 0:2) a poté v polovině druhé čtvrtiny, kdy Robert Rikić otáčel průběžné skóre 4 body v řadě na 32:35. Na začátku zápasu jsme v obraně nedokázali eliminovat zejména aktivního křídelníka Matěje Svobodu, jenž zapsal 10 z prvních 20 bodů svého týmu, navíc nás trápily míčové ztráty (rychlé 4), i proto domácí vedli po 7 odehraných minutách 20:12.

Do přestávky jsme tuto ztrátu vymazali, přičemž ve druhé části jsme inkasovali pouhých 13 bodů, nepříjemností však byly 3 osobní chyby podkošových hráčů Kamila Švrdlíka a Matea Čolaka.

Start třetí čtvrtiny jakoby byl předzvěstí toho, co se v tomto úseku bude na palubovce dít.

Válečníci začali snadným košem po útočném doskoku, o chvíli později jsme ztratili míč a Matěj Svoboda trefil trojku.

Igor Josipovič pak 5 body za sebou poprvé navýšil rozdíl na 10 bodů (25. minuta - 47:37) a do konce tohoto hracího období Děčín odskočil až do 19bodového trháku. V úvodu poslední čtvrtiny jsme sice za 109 sekund nastřádali 7 bodů v řadě, leč pod hranici 10 bodů už jsme se nepřitáhli. Naopak, domácí si v úseku mezi 33. a 35. minutou šňůrou 10:2 vzali zpět 19bodový náskok a v závěru zkontrolovali třetí výhru v sérii. "Trestné hody máme 8 z dvaceti, dali jsme jen čtyři trojky. Tahle čísla by nám nestačila na výhru ani ve skupině A2, natož v play-off proti tak kvalitnímu týmu, jako je Děčín," řekl dále Dino Repeša. "Musíme pokračovat dál. Uděláme maximum pro to, abychom se vrátili zpět sem do Děčína k rozhodujícímu sedmému zápasu," dodal kouč Beksy.

Další pozápasové ohlasy

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):

"Od začátku to bylo velmi intenzivní, stejně jako předchozí čtyři zápasy této série. Poločas byl vyrovnaný 35:35 a vyrovnaná byla i hra. Zápas tak rozhodla třetí čtvrtka, kterou jsme dokázali vyhrát o devatenáct bodů, což se vymyká trochu všem předchozím čtvrtinám této série. Zahráli jsme obranu tak, jak bych si představoval. Nedovolili jsme žádnou lehkou střelu Pekárkovi, Dickersonovi nebo Vyoralovi, také jsme hráli nejlepší obranu při cloně na hráče s míčem, což znamenalo, že jsme udrželi Rikiče na rozumných číslech a nedělal nám tam binec jako v předchozích zápasech. Pardubicím se minule povedla čtvrtá čtvrtina, nám dnes třetí. Nyní se musíme co nejlépe připravit, protože v pátek hrajeme zase v Pardubicích a očekáváme velmi těžký zápas. Atmosféra je v Děčíně vždy vynikající, ale dnes to bylo umocněno tím, že se hrál pátý zápas semifinále a série vrcholí. A když necháme na hřišti všechno, diváci to umí ocenit. Náš výkon v obraně byl heroický, protože nám chyběl Nichols, ale tím spíš to vděčné děčínské publikum ocenilo."

Anthony Walton (hráč BK ARMEX Děčín):

"Myslím, že klíčová byla naše obrana. Dovolili jsme jim 62 bodů, nedali jsme jim moc druhých šancí. V první půli měli dva útočné doskoky, ve druhé tři. Matěj Svoboda měl dneska skvělý zápas. Můj výkon byl OK, ale celý tým zahrál dobře. Dnes jsme hráli i pro Tye."

David Pekárek (hráč BK KVIS Pardubice):

"Děčín chtěl dnes víc, to rozhodlo. První poločas jsme ještě přežili, takovou tu bouři na začátku, a vrátili jsme se do zápasu, ale druhý poločas byl z naší strany špatný. Ve třetí čtvrtině jsme dali dva nebo tři koše a s tím se prostě vyhrát nedá. Chyběla nám energie, důraz pod košem i doskok. Prostě špatný zápas. Atmosféra byla skvělá, proto to hrajeme a jsme rádi, že chodí hodně lidí."

Zápas číslo 6 je na programu v pátek 19. května od 17:30 v pardubické Sportovní hale Dašická, vstupenky jsou k dispozici zde.