Upravit stránku
30. 08. 2017

ME je pro mě výzva


Skvělé! Beksa bude mít svého zástupce na blížícím se mistrovství Evropy mužů - v závěrečné nominaci figuruje pivot Kamil Švrdlík.

Evropský šampionát proběhne ve dnech 31. srpna - 17. září ve čtyřech městech: Helsinkách (Finsko), Tel Avivu (Izrael), Kluži (Rumunsko) a Istanbulu (Turecko). Český tým odehraje svoji základní skupinu C v Kluži, jeho soupeři budou Rumunsko, Španělsko, Maďarsko, Černá Hora a Chorvatsko. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do osmifinálové fáze.

"Cesta ze skupiny do osmifinále by měla vést hlavně přes Rumunsko a Maďarsko," míní Kamil Švrdlík.

Kamile, příprava na šampionát skončila, jaký z ní máš pocit?
"Byla celkem dlouhá, trvala šest, pro některé kluky až sedm týdnů, ale z pohledu sehranosti a určitých návyků je pozitivní, že jsme spolu byli takhle dlouho. V minulých letech se stávalo, že v průběhu přípravy vždycky někdo přibýval - někdo tam byl od začátku a další kluci přijížděli postupně, ale teď jsme byli více méně všichni spolu hned od začátku."

A pokud jde o tvůj pocit z herních prověrek, tedy z odehraných přípravných zápasů?
"Vypadalo to, že naše výkony mají vzestupnou tendenci, až na poslední utkání v Lotyšsku, kde jsme bohužel prohráli o hodně (69:103). Celkově si ale myslím, že to vypadalo dobře a věřím, že navážeme spíš na ty zápasy, které jsme hráli před Lotyšskem."

Výsledkově se však příprava příliš nepovedla...
"Musíme brát v potaz i to, že jsme hráli hodně zápasů venku. Například v Gruzii jsme prohráli o 4 a o 11 bodů, a Gruzie pak třeba vyhrála přípravu v Řecku, čímž se potvrzuje, že to byl hodně kvalitní soupeř. Myslím si, že celkově můžeme říct, že naše hra vypadala lépe než konečné výsledky."

Jaká je atmosféra uvnitř národního týmu? Týmová chemie funguje?
"Už tři nebo čtyři týdny se ví, že budeme hrát v tomhle složení. Byla nějaká šance, že ještě přijede Balvín, ale to docela rychle vymizelo a my už tedy skoro měsíc víme, že tohle bude tým pro mistrovství Evropy. Nechci říct, že se v té chvíli někdo spokojil s vědomím, že pojede, ale myslím, že určitě všichni byli klidnější. Na druhou stranu víme, že budeme slabší. Všichni by brali Veselého, protože každý ví, jakou má kvalitu, možná i trenéři cítí, že jsme slabší, ale podle mě by naše největší síla měla být v kolektivu, který je hodně dlouho pospolu."

Co by mělo charakterizovat hru národního týmu?
"Budeme agresivní, budeme rychle běhat dopředu, protože tam určitě budeme jedním z menších týmů. Každý tým má jednoho dva pivoty přes 210 cm, což my nemáme, a nedostatek výšky musíme nahradit něčím jiným. Právě agresivita a rychlost v přechodové fázi by měly být naší zbraní, protože se nemůžeme spoléhat na to, že soupeře budeme přehrávat a překvapovat v postupném útoku. Je potřeba, abychom co nejvíce využívali rychlých protiútoků a poloprotiútoků, z toho budeme chtít vycházet."

Jaká je tvoje role v týmu?
"V posledních zápasech jsem chodil z lavičky mezi prvními střídajícími hráči. V týmu jsem jeden z nejvyšších, takže asi budu bránit největší hráče soupeře. Budu se snažit pobrat co nejvíce doskoků a soupeřovým pivotům jejich hru co nejvíce znepříjemnit."

Máš před sebou další vrcholnou reprezentační akci. S jakými vnitřními pocity na ni cestuješ?
"Je to pro mě samozřejmě výzva. Budu moc rád, když dostanu nějaké minuty - byl jsem už na mistroství Evropy před čtyřmi lety, ale tam jsem vlastně nehrál, takže budu moc rád za nějakou roli v týmu, a pokud možno hlavně aby se dařilo týmu."

V základní skupině se postupně utkáme s Rumunskem, Španělskem, Maďarskem, Černou Horou a Chorvatskem. Přes koho by měla vést cesta do osmifinále?
"Víme, že hned první zápas s Rumunskem bude stěžejní. Dalo by se říct, že ve skupině je to jeden ze slabších týmů, ale zase jde o domácí tým... Potom bychom se měli poprat s Maďarskem. Další týmy - Španělsko, Chorvatsko - nepotřebují komentář, v současné chvíli jsou někde jinde. Uvidíme, jak bude vypadat zápas s Černou Horou, ale myslím si, že cesta by měla vést hlavně přes Rumunsko a Maďarsko."

Na závěr lehce zabrousíme do Beksy. Sleduješ dění ve svém týmu, jsi v kontaktu s hráči?
"Samozřejmě sleduju, hlavně přes Facebook. S klukama jsem v kontaktu, píšou mi o svých zážitcích z armády, z paddleboardingu a tak, takže vím přesně, co se v týmu děje (směje se).

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti