Upravit stránku
04. 10. 2023

Mat v poslední sekundě


Až poslední střela zároveň se závěrečným klaksonem rozhodla o těsné porážce Beksy v duelu se švédským Jämtlandem, což znamená, že do základní fáze FIBA Europe Cupu bohužel nepostoupíme.

KVALIFIKACE FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA G:

BK KVIS Pardubice vs. Jämtland Basket 76:77
(17:11, 20:25, 11:24, 28:17)

V první čtvrtině jsme vedli o 8 bodů, v závěru třetí naopak o 14 prohrávali.

Do poslední čtvrtiny jsme vložili hodně energie, nasázeli jsme v ní 28 bodů a 15 sekund před koncem se dostali o 1 bod dopředu.

Jenže... Jämtland měl k dispozici poslední útok, který využil způsobem, na který už nebylo možné zareagovat: Pierre Hampton donesl míč do koše přesně v době, kdy zazněl závěrečný klakson... Pardubičtí basketbalisté tedy po dvou kvalifikačních porážkách nepostoupí do základní fáze FIBA Europe Cupu a v letošní sezoně už budou působit pouze v domácích soutěžích.

Průběh utkání

Jämtland proměnil v úvodních 9 minutách pouhé dvě z třinácti střel z pole, čehož jsme využili k průběžnému vedení 17:11 (i díky 100% trestným hodům - 6/6). Hned z prvního útoku druhé čtvrtiny Matěj Burda dlouhou dvojkou navýšil rozdíl na 8bodový (sám měl na kontě již 6 bodů), ovšem mezi 12. a 17. minutou švédský tým natáhl svou šňůru na 9:19, i vinou několika našich míčových ztrát, a na chvíli otočil stav ve svůj prospěch (28:30).

Momentum jsme soupeři sebrali třemi úspěšnými tříbodovými střelami, které trefili - praktifky ze stejného místa - Bryce Alford (1) a David Pekárek (2 po sobě) a do druhé půle jsme si nesli nejtěsnější náskok.

Ještě v 23. minutě platil nerozhodný stav 41:41, ovšem pak nám Jämtland začal ukazovat záda. A to velmi rychle: během necelých dvou minut jsme ztratili 4 míče (v polovině třetí tvrtiny byl poměr ztrát 11 - 3), soupeř 12 body v řadě odskočil do dvoucifernéno trháku a v poslední minutě tohoto hracího období, po Johanssonově přesné trojce, jsme se propadli do hluboké, 14bodové propasti (stav 46:60).

Postupně jsme se z ní snažili vydrápat a 5 minut před koncem, i díky dvěma košům s faulem Joeyho Brunka, jsme snížili na 66:67. V polovině 38. minuty Joey přidal svůj třetí koš s faulem (!) a stále jsme švédskému týmu dýchali na záda (71:72). V předposlední minutě se trefili zpoza tříbodového oblouku Holder a Škifić (74:75) a utkání dospělo do napínavé koncovky. Faulovaný Joey Brunk střílel 15 sekund před koncem dva trestné hody: proměnil oba a otočil stav na 75:76. Jämtland však měl k dispozici poslední útok, který jsme nejprve přerušili, ale 2,6 sekundy před koncem soupeř vhazoval míč do hry zpoza postranní čáry a Pierre Hampton pohodlně položil míč do koše, čímž v poslední sekundě rozhodl o triumfu svého týmu.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu FIBA Europe Cupu.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti