Upravit stránku
24. 11. 2022

Královští sokoli vs. Beksa


První derby s Královskými sokoly v letošní sezoně je tady! Atraktivitu již tak prestižního utkání ještě zvyšuje skutečnost, že královéhradecký tým nedávno posílil ex-pardubický guard Lamb Autrey.

10. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Královští sokoli (2/7) vs. BK KVIS Pardubice (5/4)
pátek 25. 11. v 18 hodin | Hradec Králové

Úvodní zápasy po nedávné reprezentační přestávce se oběma soupeřům vydařily.

Beksa si nejprve odvezla velice cenné vítězství z Opavy a na začátku tohoto týdne ovládla i domácí duel Alpe Adria Cupu s chorvatským Furnirem, Královští sokoli uspěli na palubovce pražské Slavie, kde získali svoji druhou ligovou výhru. K té jim výrazně pomohl rozehrávač Lamb Autrey, jenž při své premiéře v královéhradeckém dresu zvládl více než 38 minut a zapsal 28 bodů + 7 doskoků! "Hradec Králové momentálně není stejným týmem, jakým byl na začátku sezony. Prvním důvodem je, že teď hraje mnohem lépe, a druhým příchod Lamba Autreyho," upozornil i trenér Dino Repeša na zásadní přínos dlouholeté hvězdy NBL. "Všichni dobře víme, jakou má tento hráč minulost v české lize, každý rok patří mezi její nejlepší hráče. Jedním z klíčových faktorů proto bude jeho eliminace, a to nejen v obraně 1/1, ale i týmovou obranou, protože ho nemůžeme bránit jen jeden na jednoho," řekl dále kouč Beksy.

Bodovým lídrem Královských sokolů (kromě výše zmíněného Lamba Autreyho) je srbský podkošový hráč Maksim Šturanović, jenž zaznamenal ve všech předcházejících devíti duelech dvouciferný počet bodů (šestkrát dokonce zapsal ceněný double-double) a jeho aktuální průměr činí 16,3 bodu (+9,8 doskoku, z toho 3,3 útočného). V dvouciferných hodnotách jsou dále chorvatský křídelník Lovro Mandalinić (15,9 bodu + 3,7 asistence, trojky 42,4% - 14/33) a křídelník David Škranc (13,3 bodu, trojky 60% - 9/15), výraznějšími bodovými přispěvateli jsou i další perimetroví muži Ondřej Peterka (9,7 bodu, trojky 35,7% - 15/42), rozehrávač Tomáš Dvořák (8 bodů) a Filip Kábrt (7 bodů).

"I další zahraniční hráči patří mezi klíčové postavy domácích: jak pod košem zkušený pivot Šturanovič, který má velké zkušenosti s evropským basketbalem, tak křídelník Mandalinič, velmi zajímavý mladý hráč, jenž byl v minulé sezoně nejlepším hráčem Dubravy," uvedl Dino Repeša.

S jakým záměrem půjde do pátečního derby Beksa?

"V první řadě musíme být mnohem zodpovědnější než v úterý proti Dubravě, hlavně co se týče ztrát míče," zdůraznil kouč. Dále zmínil důležitost rychlé přechodové fáze z obranné na útočnou polovinu hřiště, leč s rozmyslem. "Zásadní bude i to, jak se nám bude dařit kontrolovat tempo hry: když bude příležitost hrát rychlý protiútok, tak ji budeme chtít využít, pokud ne, tak je třeba být dostatečně trpěliví a vytvořit si otevřené střely." V loňské sezoně jsme s Královskými sokoly odehráli čtyři utkání, přičemž ve třech případech jsme byli úspěšnější. Zvládli jsme oba zápasy v Hradci Králové (výhry 96:92 a 82:76), na které nepochybně budeme chtít navázat.

"Pro nás půjde o velice důležitý zápas. Potřebujeme dobrý vstup do utkání, je nutné hrát hned od začátku velmi koncentrovaně, abychom domácím neumožnosti získat sebevědomí. Pak bychom určitě měli velké problémy, protože Hradec Králové je tým, který v takovém případě může vyhrát proti každému týmu NBL," dodal Dino Repeša.

Beksa bude i v derby postrádat zraněné rozehrávače Matěje Burdu a Adama Lukeše.

Petr Šafarčík: Věřím, že v derby předvedeme naši nejlepší verzi

Po reprezentační pauze jsme ukázali dvě tváře. Nejprve výbornou v Opavě, poté - přiznali jsme si to sami - tu horší v evropském poháru proti Furniru. V derby nepochybně potřebujeme ukázat tu první, souhlasíš?
"Jednoznačně tu z Opavy, protože tam jsme ukázali, na co náš tým má a jak se chceme prezentovat. Následně v úterý v Alpe Adria Cupu proti Dubravě jsme bohužel udělali trošku krok zpátky, ale já pevně věřím, že v pátečním derby zase předvedeme naši nejlepší verzi."

Královští sokoli pozměnili svoji soupisku. Jak bys charakterizoval jejich současný tým?
"Středobodem domácího týmu teď bude Lamb Autrey, všechno se určitě bude točit kolem něho, proto ho podepisovali. Je to prostě hvězda, na kterou teď bude tlak. Jedním z našich cílů tedy bude snaha mu co nejvíce znepříjemnit hru, protože od toho, jak zahraje on, se, myslím, bude odvíjet výkon celého týmu. Nesmíme ale opomenout ani další kvalitní hráče, například dobrého střelce Ondru Peterku nebo další dva cizince Šturanoviče a Mandaliniče."

Co bude klíčové, abychom jistě náročné derby naklonili v náš prospěch?
"Určitě budeme chtít bránit stejně jako v Opavě, takže řeknu tlak na míč, týmovou obranu. Také si potřebujeme pohlídat doskok, což je zvlášť důležité ve venkovních zápasech. Sami přitom musíme agresivně chodit za útočnými doskoky, tak jako v Opavě, z čehož budou pramenit naše druhé šance v útoku."

Očekáváš bouřlivou diváckou kulisu, o kterou se postarají oba tábory?
"Já jsem si stoprocentně jistý, že tam bude dost našich fanoušků. Přijeli i do Opavy, za což jim patří velký dík. Hrozně se těším i na souboj v hledišti a jsem skálopevně přesvědčený, že naši fanoušci vyhrají a udělají nám domácí atmosféru, i když budeme hrát v Hradci Králové."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti