Upravit stránku
24. 10. 2016

Kouč před Minskem


Hrají jako tým. Stručně, leč naprosto výstižně charakterizoval pardubický trenér Levell Sanders nejbližšího soupeře Beksy ve FIBA Europe Cupu, běloruský Minsk.

Levell Sanders: Musíme mít správně nastavenou hlavu

Minsk je osminásobný běloruský mistr, pravidelně hraje VTB ligu. Dá se označit za největšího favorita skupiny J, a tedy za nejtěžšího soupeřeř?
"Souhlasím s tím, že jako tým jsou fakt dobří. Oni totiž opravdu hrají jako tým, v obraně i v útoku. Před zápasem s Nikósií jsem říkal, že APOEL má více individuálního talentu, ale Minsk hraje fakt výborně jako tým. Bude to těžký zápas, protože s takovýmto soupeřem se nepotkáváme tak často. Z trenérského pohledu bych řekl, že jejich styl hry na obou polovinách hřiště je optimální."

Stejně jako náš předchozí soupeř Nikósie, i Cmoki výrazně obměnil svůj hráčský kádr, nicméně na rozdíl od Nikósie už odehrál několik ostrých zápasů. Jakým stylem se prezentuje?
"Když se na ně dívám, říkám si, že když hrají 10 útoků, 8 nebo 9 jich zahrají přesně tak, jak mají. Nedělají žádná špatná rozhodnutí, umějí dobře číst hru, přihrávky dávají ve správný moment na správná místa ke správným hráčům. Na každé pozici mají kvalitní hráče, ale znovu opakuji, nejsilnější jsou v tom, že hrají jako tým."

Osových by mělo být 9-10 hráčů, mezi nimiž na začátku sezony přece jen dva vynikají: americký rozehrávač Dru Joyce a 210 cm vysoký srbský pivot Dorde Gagič. Mají právě tito dva hráči zásadní vliv na hru Cmoki?
"Joyce je momenálně jejich klíčový hráč. Díval jsem na nedělní zápas VTB ligy Minsku proti BC Kalev a on dal 27 bodů, dal 5 trojek ze šesti a ještě měl 6 asistencí. Je hodně rychlý, podle mě je mozkem týmu. Pro zajímavost: na high school hrál v jednom týmu s LeBronem Jamesem. Co se týče Gagiče, je fakt obrovský a silný pivot, je hodně aktivní na útočném doskoku."

Jak tyto hráče budeme chtít eliminovat?
"Pro nás je dobré, že máme dobré hráče do obrany. Joyce nemůže mít na hřišti volnost, pořád na něj musíme vyvíjet tlak, a na to máme Pulpyho, Lamba, Kotyho. Ti umějí bránit takovéto hráče. U Gagiče je to podobné, máme Šutyse, Kohyho... Důležitá ale bude i naše týmová obrana, v ní stále máme co zlepšovat."

Proti Nikósii jsme měli hodně nervózní začátek. Měli by hráči jít do druhého zápasu uvolněněji?
"Já doufám. Zase ale hrajeme proti papírově nejslinějšímu týmu... Nicméně věřím, že nebudeme mít strach, i když Minsk má dobré jméno. Ještě jsme proti nim nehráli, takže nemůžeme říct, že jsou lepší. Doufám, že budeme mít hlavu nastavenou na správně frekvenci a budeme mít velkou chuť hrát."

Co musíme zlepšit oproti předchozímu duelu ve FIBA Europe Cupu?
"Naši týmovou obranu. V první půlce minulého utkání proti Nikósii měli soupeři spoustu nájezdů do koše - my jsme měli jednu pomoc, ale už ne druhou. Vždycky říkám, že basket je hra 5 na 5 a my takhle musíme hrát. Takže první důležitý bod je týmová obrana. Jako druhý bych zmínil sílu Cmoki na útočném doskoku. Mají obrovské, hodně silné hráče, kteří hrají fyzicky, takže další podmínkou bude naše velmi dobrá práce na obranném doskoku."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti