05. 09. 2021

Koncovka pro soupeře

Ve svém druhém utkání v základní skupině Federálního poháru Beksa neuspěla. S domácí Spišskou Novou Vsí prohrála o 3 body a čekají ji zápasy ve skupině o 5. až 8. místo.

TIPSPORT FEDERÁLNÍ POHÁR:

BK Spišská Nová Ves vs. BK JIP Pardubice 83:80
(16:25, 22:20, 18:11, 27:24)

Karty byly rozdány zcela jasně: oba týmy dokázaly ve svém úvodním utkání porazit Olomoucko, tudíž ve vzájemném souboji šlo o postup do finálové skupiny Federálního poháru. Po našem výborném startu hostitelé postupem času srovnali hru i skóre a hrál se nesmírně vyrovnaný druhý poločas: dvě minuty před koncem jsme vedli o 7 bodů, ovšem domácí ovládli koncovku poměrem 10:0, čímž rozhodli o své výhře. "Myslím si, že zápas jsme měli dlouhou dobu pod kontrolou, i ve čtvrté čtvrtině jsme vedli o 7 bodů. V koncovce rozhodlo několik našich ztrát," řekl křídelník David Pekárek.

Začali jsme s velkou energií a velmi rychle jsme si vypracovali dvouciferný náskok: již v polovině první čtvrtiny Tomáš Vyoral posunul průběžný stav na 5:16. V polovině 8. minuty pak David Pekárek navýšil rozdíl až na 14 bodů (7:21) - pozitivní bylo, že o body se podělilo šest různých střelců.

S přibývajícím časem jsme si obtížněji vytvářeli otevřené střelecké pozice, navíc jsme domácím několikrát umožnili snadné body zpod koše a ti se šnůrou 17:6 přitáhli na rozdíl jediného koše (24:27). Dantez Walton nás záhy 7 body v řadě znovu odtáhl, nicméně několik míčových ztrát, které Spišská Nová Ves potrestala, zapříčinilo opětovné snížení na 36:37. V závěru poločasu jsme kontrovali 8 body v řadě, díky čemuž jsme se udrželi vpředu.

Mezi 21. a 25. minutou jsme nastřádali jen 2 body (za celou třetí čtvrtinu 11) a domácí, i kvůli našim ztrátám, po nichž několikrát snadno skórovali, vyrovnali na 47:47. V polovině poslední čtvrtiny se sice prosadili zpoza tříbodového oblouku Tomáš Vyoral, David Pekárek a Dantez Walton (stav 67:74), leč Spišská Nová Ves šesti body v řadě opět snížila na rozdíl jediného bodu. Po dalších dvou trojkách, které v 38. minutě proměnili David Pekárek a Tomáš Vyoral, jsme vedli o slibných 7 bodů (stav 73:80), jenže tři míčové ztráty znamenaly dramatizaci koncovky: do poslední minuty se šlo za stavu 79:80.

34 sekund před koncem rozhodčí odpískali nesportovní faul Kamilovi Švrdlíkovi, což Milan Luzaič potřestal dvěma úspěšnými šestkami a poté Adam Antoni dopichem navýšil rozdíl na 3 body - do konce zbývalo 22 sekund, během nichž už jsme však vyrovnat nedokázali. "Rozhodlo našich několik ztrát, pak přísně odpískaný nesportovní faul, dvě šestky a nešťastný koš z dopichu," okomentoval David Pekárek klíčové momenty zápasu.

Počet ztrát se nakonec vyšplhal až na hrozivé číslo 26! "Asi nás na konci trochu překvapili celoplošnou obranou, nebyli jsme schopni se včas správně postavit a udělali jsme pár laciných ztrát, které oni potrestali. Bohužel..." Ve Spišské Nové Vsi jsme odehráli dvě vyrovnaná utkání. Jak přínosná byla? "Každý zápas v přípravě je pro nás pozitivní. Zjišťujeme, v čem máme největší nedostatky. Samozřejmě nás mrzí, že jsme nevyhráli, ale už se s tím nedá nic dělat," dodal pardubický křídelník.

O konečném pořadí Federálního poháru rozhodne druhý hrací víkend (11. a 12. září).