Hodně povedený večer! Beksa v rámci osmého ročníku projektu Hrajeme spolu za Pardubice smetla Kolín o 20 bodů, ještě předtím si diváci v enteria areně užili báječný koncert.

HRAJEME SPOLU ZA PARDUBICE VIII

1. část: koncert a příspěvek na charitu

Špičkový orchestr a fenomenální operní pěvec.

Komorní filharmonie Pardubice, pod taktovkou vynikajícího dirigenta Jana Kučery, doprovodila v úvodní části večera hvězdného tenoristu Štefana Margitu, který si podmanil posluchače v enteria areně nejen svým úžasným hlasem. Uznalý aplaus tisícovky posluchačů, který zněl po každé jednotlivé písni, ještě výrazně zesílil po závěrečné skladbě. Před začátkem basketbalového utkání pak Martin Marek, generální manažer pardubického klubu, a Pavel Svoboda, ředitel pardubické filharmonie, předali symbolický šek na 30 tisíc Kč rodičům Elinky Holíkové z Pardubic, která trpí spinální svalovou atrofií.

2. část: basketbalové utkání

22. kolo základní části Kooperativa NBL:

BK Pardubice vs. BC Geosan Kolín 102:82
(28:15, 31:25, 24:21, 19:21)

Beksa navázala na předchozí čtyři vítězná utkání ze začátku kalendářního roku 2022 a navzdory faktu, že hráči strávili 5 dní v karanténě, na palubovce jednoznačně vládla. "Nebyl to jednoduchý zápas, protože jsme před ním měli tři čtvrtiny týmu v izolaci, ale vrátili jsme se zpátky a pokračovali na stejné cestě, na jaké jsme po Novém roce," chválil svůj tým trenér Dino Repeša.

Geosan měl mírně navrch jen v úvodu utkání: v 3. minutě úspěšně cílili zpoza tříbodového oblouku Filip Novotný s Jiřím Jelínkem a po jejich trojkách jsme ztráceli 4:8. O chvíli později Jakub Petráš posunul průběžný stav na 9:10, ovšem to bylo naposledy, kdy jsme se hostům dívali na záda. Pasáž od 4. do 9. minuty jsme ovládli šňůrou 17:3, i díky úspěšným trojkám Danteze Waltona, Phila Henryho a Josefa Potočka, a získaný dvouciferný náskok jsme následně drželi (a navyšovali) až do konce utkání. "Začali jsme dobře, zvlášť v obraně, v první čtvrtině jsme dostali jen 15 bodů," zmínil Dino Repeša zásadní důvod, díky němuž jsme dominovali.

Příkladná byla také naše aktivita na útočném doskoku, vždyť ve 14. minutě jsme jich měli neuvěřitelných 11!!! "Náš tým měl velký hlad, což bylo vidět i na doskoku," souhlasně přikývl kouč Beksy. Do přestávky jsme nastřádali úctyhodných 15 útočných doskoků!!!

V polovině druhé čtvrtiny se rozdíl poprvé přehoupl přes dvacetibodovou hranici (Dantez Walton trojkoval na 45:24), a byť se Kolín na útočné polovině hřiště postupem času přece jen zvedl (v druhé čtvrtině nastřílel 25 bodů), díky velmi kvalitní hře na útočné polovině hřiště se náš náskok nijak netenčil. O našem triumfu jsme definitivně rozhodli ve třetí čtvrtině, konkrétně mezi 25. a 27. minutou, kdy jsme šňůrou 11:2 odskočili do 25bodového vedení (80:55). "Důležité bylo, že se nám povedlo eliminovat útočný talent Adama Číže. V útoku bych vyzvedl našich 30 asistencí, to je naše nejlepší číslo v letošní sezoně, stejně jako 51 doskočených míčů," doplnil své hodnocení vítězný trenér. Spokojen byl i rozehrávač Tomáš Vyoral. "My jsme do zápasu chtěli vstoupit s dobrou obranou a energií, chtěli jsme eliminovat jejich hlavního hráče Číže, což se nám, myslím, nadmíru povedlo. O našem vítězství jsme rozhodli už v prvním poločase, kdy jsme soupeři dokázali dát skoro 60 bodů a udržet ho na 40, to byl základ našeho vítězství," uvedl Vyo.

Klíčová čísla:

• doskočené míče 51 - 36 (z toho útočné 21 - 15, body z druhých šancí 22 - 8)
  • trojky 41% (15/36) - 26% (9/34)
  • body hráčů z lavičky 41 - 28

Zatímco náš lídr Tomáš Vyoral zapsal ceněný double-double za 21 bodů + 10 asistencí (střelba z pole 8/11, z toho trojky 3/3, trestné hody 4/5, užitečnost 29), kolínský playmaker Adam Číž zakončil duel s bilancí 6 bodů a 8 asistencí (z pole 2/8, z toho trojky 0/5). Měli jsme celkem šest dvouciferných střelců (!), naopak soupeř se mohl v ofenzívě opřít pouze o produkci tří podkošových hráčů: Jakub Petráš, Jiří Jelínek a Pavol Lošonský se společně postarali o 53 bodů.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.