22. 01. 2021

Koncert a výhra!

Šťastná sedmička! V sedmém pokračování unikátního projektu Hrajeme spolu za Pardubice si diváci u livestreamu užili jak úvodní koncert, tak poté výhru Beksy nad druhou Opavou!

HRAJEME SPOLU ZA PARDUBICE VII

20. kolo základní části Kooperativa NBL:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 76:73
(19:20, 20:18, 20:12, 17:23)

Tříhodinový program začal koncertem v Sukově síni, kde spolu s Komorní filharmonií Pardubice, pod taktovkou významného indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho, vystoupila výborná česká mezzosopranistka Ester Pavlů. Následoval hit 20. kola NBL, v němž Beksa připravila druhé Opavě teprve třetí porážku v sezoně, přičemž sama natáhla svou vítěznou sérii na číslo 3! "Dosáhli jsme toho, o čem jsme teď dlouho mluvili v tréninku - vítězství," uvedl trenér Adam Konvalinka.

Až do poloviny první čtvrtiny jsme měli na kontě pouhé 3 body, leč díky kvalitní defenzivní práci jsme se nepropadli do žádné výraznější ztráty. Obrana byla vůbec naší silnou stránkou, což platilo po tři čtvrtiny. "Celkově se říká, že obrana dělá zápasy a nám dneska hrozně moc pomohla, měli jsme se o co opřít," souhlasně přikývl Adam Konvalinka.

Po velmi vyrovnané první půli, v níž ani jeden tým nevedl o více než 6 bodů, se i ve třetí čtvrtině dlouho hrálo podle podobných not: ještě v 26. minutě platil nerozhodný stav 48:48. Přelom závěrečných dvou čtvrtin jsme však ovládli zcela jasně poměrem 13:2 (!) a 9 minut před koncem z toho plynulo naše jedenáctibodové vedení (61:50)!!

Opava nás sice trápila svým útočným doskokem (po třech čtvrtinách 13 a v poslední části hry dalších 7!!), nicméně i přesto jsme ještě v 35. minutě drželi slibný, desetibodový náskok (67:57). Následující 3,5 minuty jsme však neskórovali, soupeř nastřílel 8 bodů v řadě a 46 sekund před koncem úspěšně trojkující Jakub Šiřina vyrovnal na 72:72! Drama vrcholilo. A rozhodovaly trestné hody. Tomáš Vyoral i T. J. Dunans proměnili obě dvě šestky, kdežto na druhé straně Jakub Slavík pouze jednu. 13 sekund před koncem měli opavští hráči k dispozici závěrečný útok: Jakub Šiřina nejprve neproměnil trojku a po útočném doskoku dostal zároveň s klaksonem ještě jednu možnost zpoza tříbodového oblouku, leč i tentokrát minul, a tak jsme si připsali velice cenný skalp druhého týmu tabulky. "Když zápas nebudeme hodnotit jenom výsledkem, tak bych řekl, že jsme strašně moc ztratili koncentraci v posledních sedmi minutách," pokračoval pardubický trenér ve svém hodnocení.

"Hráli jsme v této pasáži v křeči, nebyli jsme schopni si nic vytvořit v útoku, na druhou stranu jsme ale slušně bránili, byť jsme paradoxně prohráli na doskoku. V obraně jsme pokryli některé věci, na které jsme se připravovali. Mrzí mě nervozita a křeč v útoku v závěrečných minutách, ale samozřejmě si velmi ceníme tohoto vítězství," doplnil Adam Konvalinka.

Přežili jsme 20 útočných doskoků Opavy, z nichž vytěžila 19 bodů, i vlastních 18 míčových ztrát (hosté 13).

Proti nejlépe trojkujícímu týmu ligy jsme se naopak vytáhli právě střelbou z dálky: naše bilance zpoza tříbodového oblouku zněla 11/26 (42,3%), oproti tomu soupeřova jen 9/39 (23,1%). Blýskli se zejména Michal Svoboda (4/7) s Josefem Potočkem 3/3).

Šest našich hráčů zaznamenalo 8 a více bodů, přičemž top-skórerem utkání byl Prokop Slanina s 19 body (střelba z pole 7/13, trestné hody 4/5, +9 doskoků, z toho 6 útočných, koeficient užitečnosti 29!). V opavském dresu Jakub Slavík zapsal ceněný double-double za 18 bodů + 14 doskoků (z toho 5 útočných), Jakub Šiřina nastřádal 16 bodů (z pole 7/17). Slezany, kteří průměrně střílejí více než 91 bodů na zápas, jsme udrželi 18 bodů pod jejich dlouhodobým průměrem.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.