Upravit stránku
05. 12. 2019

Kluby NBL jsou Ježíškovými vnoučaty


Už je to jisté! Letošní „Ježíškova vnoučata“ budou o Vánocích plnit i přání ze světa pod bezednými koši. A štědrými „Ježíšky“ budou v tomto případě hráči Kooperativa NBL.

Právě Kooperativa NBL v prosinci spojí síly, aby prostřednictvím svých dvanácti klubů přinesla tucet dárků s jedním bonusem mnoha seniorům ze všech koutů České republiky. Stále věhlasnější projekt, který vznikl před Vánocemi 2016 a nyní jej už tři roky organizuje Český rozhlas, propojuje lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dobrovolnými dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. Splněných přání už bylo za čtyři roky včetně letoška na tisíce a teď se do akce naplno pustí i hvězdy NBL včetně řady reprezentantů.

A protože jde o basketbalisty, několik vytoužených dárků se bude týkat i druhého nejpopulárnějšího sportu planety. „Jelikož jsme v domově převážně ženy, udělalo by nám velkou radost, kdyby za námi na návštěvu zavítali opavští basketbalisté. Čteme totiž každý týden v novinách o tom, jak jsou šikovní. Splnění tohoto přání by nám zlepšilo náladu a vykouzlilo úsměv na rtech. Někteří a některé z nás by si také přáli zavítat na jejich zápas,“ přiletěla velká výzva do tábora Slezanů od obyvatel a nejspíš hlavně od obyvatelek domova Vila Vančurova v Opavě. A tým Petra Czudka tuto výzvu vyslyšel.

Děčínský klub, který věnuje hned dva dárky, pošle pro změnu permanentku na svá utkání basketbalové fanynce paní Květě z Domova Velké Březno, která se tak ve svých 82 letech vydá do stánku Válečníků, aby na vlastní oči a uši poznala pravé „děčínské peklo“.

Další soubor dárků pak bude mít povahu mediální. Třeba pan Jaroslav z Domova Barbora v Kutné Hoře obdrží nový televizor od týmu mistrovského Nymburka. „Stará televize se mi rozbila a nemůžu tak sledovat třeba písničky Lucky Bílé. A Vánoce bez ní by nebyly ty pravé,“ přiznal. Vlastní „bedýnku“ si přála i 76letá paní Ludmila z Domova pro seniory Tovačov. „Jsem osamělá a život by mi zpříjemnilo mít vlastní televizi na pokoji a nemuset se ohlížet na ostatní. To je mé velké přání,“ prozradila obyvatelka, pro niž se stanou letošními „Ježíšky“ svitavští Tuři.

Bronzový celek Olomoucka pak přinese televizor panu Janovi z Domova se zvláštním režimem v Bílsku. „Snažím se v domově pomáhat, když je něco potřeba. Ale víc odpočívám na pokoji. Rád bych tam měl svou televizi, kde bych se v klidu mohl dívat, na co chci,“ přeje si pan Jan, který bude mít stejnou radost jako paní Sylvie z Ostravy – Zábřehu, jíž televizi přinese „Ježíšek“ s logem NH Ostrava.

To devětasedmdesátiletá paní Božena z choceradského Sanatoria pro pacienty postižené Alzheimerovou chorobou by se velmi ráda vrátila k fotografování: „Dřív jsme často chodily fotit s mou dcerou. Chvilku jsem měla i mobilní telefon a fotila s ním, ale na procházce mi ho ukradli. Teď žádný fotoaparát nemám a moc bych si přála mít svůj. Sestřičky už mi slíbily, že by mě s ním naučily zacházet.“ Ta doba už se velmi přiblížila, o což se postará tým pražského USK.

Paní Eva z Centra péče Doubrava pak obdrží od kolínských Medvědů žádané předplatné Lidových novin, které jí osobně pojedou předat křídelník Martin Kolář s asistentem trenéra Filipem Rytinou. Speciální sportovní přání měl pan Pavel z domova v České Kamenici, kterého by jako vášnivého sportovce, byť už používajícího francouzskou hůl, pod stromečkem velmi potěšily nové botasky. „Abych v domově mohl sportovat v pohodlí,“ dodal.

Kulturu pak zajistí Válečníci z Děčína, a to obyvatelům tamního Domova Anna, kterým letos vypadl z vánočního programu pravidelně docházející klavírista. Podobný zážitek daruje i klub z Hradce Králové, který „doveze“ hudebníky z olomouckého souboru Viola až do Domova důchodců Nový Bydžov. Na ještě složitější „hudební misi“ se vydají v Brně, kde mimo jiné i křídelník Zurab Kereselidze bude dopravovat dvě obyvatelky z hodonínského S-centra na muzikál do pražského Divadla Broadway. „Domlouváme i to, aby se dámy mohly po představení potkat s herci z muzikálu,“ uvedl PR manažer brněnského klubu Jakub Mikšovský. 

A pardubická Beksa splní zajištěním lektora jedno velmi výjimečné přání paní Libuši z Heřmanova Městce, která by se ve svých 87 letech ráda začala učit anglicky. Ve hře je i možnost, že její nově nabyté znalosti přijede osobně otestovat americký kouč týmu Ken Scalabroni.

„Projekt „Ježíškova vnoučata“ už dlouho považuju za jeden z nejkrásnějších projevů pomoci druhým, navíc s tak ohromným množstvím obdarovaných. Poslouchat některé příběhy seniorů, kteří už nemají na koho se obrátit, a kteří se dočkali splnění dlouho nesplnitelného přání, člověka mnohdy až dojímá,“ neskrývá předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč.

Těší ho, že v rámci Kooperativa NBL se podařilo dohodnout zapojení všech dvanácti klubů, aby pomoc mohla být co nejširší a nejpestřejší. „Pro nás to bude v této sezoně další charitativní aktivita vedle našeho vlastního projektu „Bez faulů“, který bude i letos nasměrován k podpoře dospělých či dětí, kteří a které se v životě musejí vyrovnávat s nějakou těžkostí.“ 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti