Upravit stránku
02. 02. 2017

K derniéře do Opavy


Poslední utkání základní části Kooperativa NBL odehrají pardubičtí basketbalisté v Opavě, které momentálně patří v průběžné tabulce 4. místo.

22. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK Opava (12/9) vs. BK JIP Pardubice (17/4)
sobota 4. 2. v 18 hodin

Beksa v minulém kole zvládla velmi důležité domácí utkání s Děčínem a na 2. místě zvýšila svůj odstup od třetích Válečníků na 3 výhry. Teď ji čeká další velice kvalitní protivník - rozjetá Opava, která se díky třízápasové vítězné šňůře (Svitavy, Prostějov, Kolín) dostala z vyrovnané bilance 9/9 na aktivních 12/9. V tabulce se díky tomu vyšvihla již na 4. příčku, o jeden bod před dvojici USK Praha-BC Geosan Kolín.

"Poslední výsledky napovídají tomu, že Opava hraje v pohodě," předeslal pardubický trenér Tomáš Bartošek. "Po prvním vzájemném zápase u nás jsme se bavili s opavským trenérem Petrem Czudkem a on říkal, že nám závidí rytmus středa-sobota, že jim nevyhovuje hrát jen jednou týdne. Asi se s tím během uplynulého půl roku srovnali, našli optimální rytmus a teď mají velmi dobré výsledky."

Skvělou sezonu hraje pivot Martin Gniadek. V sedmnácti z jednadvaceti odehraných zápasů skóroval dvouciferný počet bodů, přičemž naposledy jich vysázel Prostějovu 19 a Kolínu 21. S průměrem 14,1 bodu je top-skórerem svého týmu (dvojky 67%, trestné hody 85%).

Od konce listopadu se dostal do své obvyklé herní pohody i rozehrávač Jakub Šiřina. V úvodních dvanácti duelech letošní sezony přispíval (na své poměry) "jen" 10,4 body na zápas, v následujících devíti zápasech už střílel 17,6 bodu (!) a svůj sezonní průměr povýšil na 13,3 bodu (+6,4 asistence).

Dalších 6 hráčů zaznamenává v průměru mezi 6,5 a devíti body. Luděk Jurečka střádá 8,9 bodu hlavně díky výborným trojkám (41/87 - úspěšnost 47,1%), druhý rozehrávač Radovan Kouřil zapisuje 8,5 bodu + 4,9 asistence. Prosazují se i další zkušení hráči Viktor Cvek (7,0), Miroslav Kvapil (6,6) či Jakub Blažek (6,5).

"Opava má Martina Gniadka a Jakuba Šiřinu, kteří dlouhodobě bodově táhnou svůj tým, ale vždycky se k nim někdo přidá, ať je to Cvek, Dragoun, Zbránek, Jurečka... V tom jsou nebezpeční, protože se nemůžete soustředit jen na první dva zmíněné hráče, musíte si dávat pozor na silné stránky ostatních hráčů," upozornil Tomáš Bartošek na kvalitní kádr Slezanů.

Velký pozor si musíme dát zejména na tříbodovou střelbu Slezanů, vždyť s průměrem bezmála 9,5 proměněné trojky na utkání patří k absolutní špičce NBL. "Opava nemá zas tak vysoké pivoty, klasické pětky, takže pokusy zpoza tříbodového oblouku narůstají nejen od hráčů z perimetru, ale velmi dobrými střelci jsou i pivoti. V okamžiku, kdy je někdo z nich volný, tak neváhají," souhlasí Bartošek s tím, že jedním z klíčů k úspěchu bude nutnost nedávat domácím otevřené střely z dálky.

"My bychom rádi navázali na první poločas prvního vzájemného zápasu, v němž jsme velmi dobrou agresivní obranou nutili Opavu k chybám, chodili jsme do rychlých protiútoků a získali jsme náskok. Budeme se chtít opřít o tvrdou, ale čistou obranu a z ní běhat do protiútoků. Z hlediska obrany bude důležité nedávat opavským hráčům druhé či třetí střely," doplnil trenér Pardubic.

Náš tým odjede do Opavy bez dlouhodobě zranéného Josefa Příhonského. Nejistý je start křídelníka Davida Škrance, jenž si na tréninku poranil kotník.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti